K promítání filmu Kuráž jsou pozváni i běloruští studenti, již na MU aktuálně studují na základě stipendia speciálně vyhlášeného právě pro studenty, kterým v Bělorusku hrozí perzekuce. Foto: Living Pictures Production
Potlačování občanských svobod v současném Bělorusku a připomenutí 80. výročí od prvního transportu židovských obyvatel z Brna do Minsku. To jsou témata, na jejichž půdorysu připravila Masarykova univerzita dvoudenní cyklus tvořený výstavou, videomappingem, debatami a filmovými projekcemi.
Brno–Minsk 1941
16. 11. 1941 v brzkých ranních hodinách vyjel z hlavního nádraží v Brně první vlak s židovskými obyvateli do tábora v Minsku. Cestující se museli shromáždit ve škole na Merhautově ulici s jedním kufrem a cedulkou na krku. Nikdo z nich netušil, kam jejich vlak míří a že se téměř nikdo z nich nevrátí.
Unikátní seznam a výstava na Žerotínově náměstí
U příležitosti 80. výročí této smutné události vytvořila MU unikátní seznam svých studentů a absolventů židovského původu, kteří byli během druhé světové války odvlečeni. Dlouhou a minuciózní prací badatelského týmu bylo nalezeno přes tisíc studentů židovského původu a zhruba u poloviny z nich byl zjištěn i jejich konkrétní osud, jenž je potkal během holocaustu. Tento seznam obětí z řad MU bude jako tiché memento prezentován na panelové výstavě na Žerotínově náměstí, symbolicky před rektorátem univerzity. Slavnostní zahájení proběhne právě v den prvního transportu – 16. 11. v 16.30 hodin. Výstava bude v tento den doprovázena také videomappingem na budovu Ústavního soudu.
Diskuze k filmu Zapomenuté transporty se zúčastní také Jana Šplíchalová z Židovského muzea v Praze a Arnošt Goldflam. Foto: ČSFD
Setkání s posledním přeživším, debaty a filmové projekce
Program bude pokračovat v Univerzitním kině Scala projekcí dokumentárního filmu Zapomenuté transporty do Běloruska (2008) režiséra a historika Lukáše Přibyla. Autor se připojí i k následující debatě. Do kina Scala v tento večer ale zavítá další, obzvláště vzácný host. Je jím poslední přeživší transportů z Brna, pan Ing. Karel Ellinger. Tragické historii věnovaný první den cyklu bude zakončen projekcí slavného sovětského filmu Jdi a dívej se (1985), který sugestivně líčí hrůzy druhé světové války v Bělorusku.
Brno–Minsk 2021
Datum 17. 11. se u nás automaticky pojí s pojmy jako svoboda či demokracie. Skutečnost, že jde o hodnoty, jež rozhodně nejsou samozřejmostí, v poslední době flagrantně ukazuje případ Běloruska, které čelí stupňujícím se totalitním praktikám režimu Alexandra Lukašenka. Falšování voleb, zatýkání a bití oponentů či umlčování médií jsou v Bělorusku krutou realitou dneška. Právě proto se MU v den svátku demokracie rozhodla obrátit pozornost tímto směrem. V kině Scala se uskuteční projekce dokumentárního filmu Kuráž (2021), který na osudech členů Běloruského svobodného divadla autentickým způsobem ilustruje události po loňských masivních protestech vyvolaných zfalšovanými prezidentskými volbami. Po projekci následuje debata, které se účastní expert na Bělorusko, komentátor Ondřej Soukup či běloruský spisovatel a překladatel dlouhodobě žijící v Česku Sjarhej Smatryčenka.
16–17/11
Brno–Minsk
různá místa, Brno
Masarykova univerzita
Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne