K promítání filmu Kuráž jsou pozváni i běloruští studenti, již na MU aktuálně studují na základě stipendia speciálně vyhlášeného právě pro studenty, kterým v Bělorusku hrozí perzekuce. Foto: Living Pictures Production

Potlačování občanských svobod v současném Bělorusku a připomenutí 80. výročí od prvního transportu židovských obyvatel z Brna do Minsku. To jsou témata, na jejichž půdorysu připravila Masarykova univerzita dvoudenní cyklus tvořený výstavou, videomappingem, debatami a filmovými projekcemi.

Brno–Minsk 1941

16. 11. 1941 v brzkých ranních hodinách vyjel z hlavního nádraží v Brně první vlak s židovskými obyvateli do tábora v Minsku. Cestující se museli shromáždit ve škole na Merhautově ulici s jedním kufrem a cedulkou na krku. Nikdo z nich netušil, kam jejich vlak míří a že se téměř nikdo z nich nevrátí.

Unikátní seznam a výstava na Žerotínově náměstí

U příležitosti 80. výročí této smutné události vytvořila MU unikátní seznam svých studentů a absolventů židovského původu, kteří byli během druhé světové války odvlečeni. Dlouhou a minuciózní prací badatelského týmu bylo nalezeno přes tisíc studentů židovského původu a zhruba u poloviny z nich byl zjištěn i jejich konkrétní osud, jenž je potkal během holocaustu. Tento seznam obětí z řad MU bude jako tiché memento prezentován na panelové výstavě na Žerotínově náměstí, symbolicky před rektorátem univerzity. Slavnostní zahájení proběhne právě v den prvního transportu – 16. 11. v 16.30 hodin. Výstava bude v tento den doprovázena také videomappingem na budovu Ústavního soudu.

Diskuze k filmu Zapomenuté transporty se zúčastní také Jana Šplíchalová z Židovského muzea v Praze a Arnošt Goldflam. Foto: ČSFD

Setkání s posledním přeživším, debaty a filmové projekce

Program bude pokračovat v Univerzitním kině Scala projekcí dokumentárního filmu Zapomenuté transporty do Běloruska (2008) režiséra a historika Lukáše Přibyla. Autor se připojí i k následující debatě. Do kina Scala v tento večer ale zavítá další, obzvláště vzácný host. Je jím poslední přeživší transportů z Brna, pan Ing. Karel Ellinger. Tragické historii věnovaný první den cyklu bude zakončen projekcí slavného sovětského filmu Jdi a dívej se (1985), který sugestivně líčí hrůzy druhé světové války v Bělorusku.

Brno–Minsk 2021

Datum 17. 11. se u nás automaticky pojí s pojmy jako svoboda či demokracie. Skutečnost, že jde o hodnoty, jež rozhodně nejsou samozřejmostí, v poslední době flagrantně ukazuje případ Běloruska, které čelí stupňujícím se totalitním praktikám režimu Alexandra Lukašenka. Falšování voleb, zatýkání a bití oponentů či umlčování médií jsou v Bělorusku krutou realitou dneška. Právě proto se MU v den svátku demokracie rozhodla obrátit pozornost tímto směrem. V kině Scala se uskuteční projekce dokumentárního filmu Kuráž (2021), který na osudech členů Běloruského svobodného divadla autentickým způsobem ilustruje události po loňských masivních protestech vyvolaných zfalšovanými prezidentskými volbami. Po projekci následuje debata, které se účastní expert na Bělorusko, komentátor Ondřej Soukup či běloruský spisovatel a překladatel dlouhodobě žijící v Česku Sjarhej Smatryčenka.

16–17/11
Brno–Minsk
různá místa, Brno
Masarykova univerzita

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne

MUNI upozorňuje, že potlačování svobod se odehrává i dnes

Potlačování občanských svobod v současném Bělorusku a připomenutí 80. výročí od prvního transportu židovských obyvatel z Brna do Minsku. To jsou témata, na jejichž půdorysu připravila Masarykova univerzita dvoudenní cyklus tvořený výstavou, videomappingem, debatami a filmovými projekcemi.

Festival kutilství Bastlfest

Patříte k nadšencům, kteří stále něco vymýšlejí, vylepšují a konstruují? Nebo jen rádi žasnete nad tím, co všechno si lidé dokážou sami vyrobit? Pak si nenechte ujít Bastlfest – festival kutilství pro celou rodinu, který se uskuteční od 20. do 21. listopadu v brněnském VIDA! science centru.

Na výstaviště vtrhne Life!

Po roční nedobrovolné pauze se na brněnské výstaviště vrací festival Life! Nabídne pořádnou dávku zábavy pro návštěvníky i spoustu výzev pro VIP hosty a youtubery. Zapište si do kalendářů termín 26.–28. listopadu a připravte se na program nabitý vším, na co se každý rok těšíte.

25. října slavíme Mezinárodní den domácích mazlíčků

Víte, že 25. října slavíme Mezinárodní den domácích mazlíčků a že v Brně vznikl charitativní projekt, který pomáhá kočkám, které svůj domov vyhlížejí z jihomoravských útulků? Podporuje 9 ověřených útulků a tím stovky koček najednou!

Virtuální expedice Zoo Brno

Zoo Brno nabízí ve spolupráci s převratným projektem Wild Immersion strhující podívanou. Patronkou projektu je světoznámá primatoložka a ochránkyně přírody Jane Goodall.