O poslechu vinylových desek jsme si povídali s Martinem Strýčkem z brněnského AQ audio studia. Foto: AQ audio studio

Po ročním půstu si konečně užíváme živé hudby. Uplynulé období nás přilepilo především k reprodukované hudbě z různých zdrojů. Možná patříte mezi ty, kteří se v bezedných hlubinách Spotify začali trochu topit a objevují podmanivé kouzlo vinylu.

V čem vinylová deska předčí digitální poslech hudby?

Čistě technicky vzato, vinyly už měly být od 80. let historií, stejně jako digitální záznam vytlačil například videokazety. Ale hudba, jak živá, tak její záznam, nejsou závody ani v počtu not, ani v rozlišení digitálních souborů. Časem začaly vnímavějším posluchačům chybět určité rituály, které byly s poslechem hudby spojeny. Poslech alba vás sblíží studio se záměrem interpreta, který dílo často zamýšlel jako celek. A taky vás to „hodí do klidu“. Gramofon, krásný obal, atmosféra večera s dobrým vínem se může stát odpočinkovým rituálem prakticky pro každý den.

Stouply za poslední roky prodeje desek? Dalo by se říct, že teď zažívají renesanci?

Prodeje vinylů určitě vzrostly – a nejsou to malá čísla. Zatímco prodeje fyzických nosičů už několik let stagnují, vinylů se v roce 2020 prodalo skoro o 30 % víc než v roce předchozím.

AQ audio studio

Zaměřujeme se na kvalitní stereo. A milujeme analog. Ze 30 modelů gramofonů si vybere jak začínající, tak náročný posluchač. Nabídku doplňuje kompletní sortiment českých reprosoustav AQ a kvalitní elektroniky. Pořídíte u nás i nové vinyly různých žánrů, těm starším u nás můžete dopřát profesionální očistu. AQ studio chce být i místem setkávání u kvalitní hudby – nedávno u nás ve spolupráci s JazzFestBrno proběhl tematický poslechový večer a další budou následovat.

Jak vybrat gramofon na domácí poslech?

Poptávka po vinylech zvedla znovu zájem o gramofony. Trh je zaplaven obrovskou nabídkou přístrojů. Solidní gramofon nemusí být drahý, zároveň nelze čekat zázraky od přístrojů „all in one“ za nižší jednotky tisíců. Česká republika bývala v produkci gramofonů velmocí – a je opět. Dobrá zpráva je, že gramofony Pro-Ject vyráběné v moravské Litovli mají světové parametry, díky přenoskám Ortofon dobrý zvuk i u základních modelů a kvalitní provedení.

Vyžaduje zařízení nějakou speciální péči?

Čistota je u poslechu gramofonu „půl zdraví“. Pokud budete v čistotě udržovat sbírku LP desek a přenosku gramofonu, můžete být bez starostí.

Jaká je životnost desky? Mohou být alba po babičce nalezená na půdě stejně kvalitní jako nové nahrávky?

Životnost desek je prakticky neomezená – pokud doma narazíte například na sbírku po rodičích, bude možná pocházet ze zlaté éry LP desek. Takže proberte, co stojí za poslech, dopřejte deskám důkladnou hygienu „mokrou cestou“ a můžete hrát.

AQ audio studio
Vodova 68
Brno-Královo Pole

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne

Noc kostelů Nosislav –⁠ pěvecký sbor Lumír

Letošní Noc kostelů zavane Lumír do Nosislavi, odkud pochází též někteří členové sboru. Tentokrát se zaměří na barokní hudbu Brixiánské doby. Inspirací k volbě repertoáru se stalo výročí 290 let od narození F. X. Brixiho.

Jarní koncert sboru Lumír v Červeném kostele

Smíšený pěvecký sbor Lumír z Brna navazuje na „předcovidovou“ tradici jarních koncertů s duchovním repertoárem. V Červeném kostele vystoupí ve čtvrtek 9. června od 19 hodin. Tentokrát se zaměří na barokní hudbu Brixiánské doby. Inspirací k volbě repertoáru se stalo výročí 290 let od narození F. X. Brixiho.

Májový benefiční koncert: Michal Žáček & Mario Šeparović

Benefiční májový koncert fenomenálního saxofonisty Michala Žáčka a skvělého zpěváka a kytaristy Maria Šeparoviče přispěje na konto Ligy vozíčkářů. Koncert se uskuteční v pondělí 16. května od 19 hodin.

Jazz & sbor!

Netradiční spojení jazzu a pěveckého sboru! Ku příležitosti svých kulatin zahraje známý trombonista a člen Big Bandu Gustava Broma Mojmír Bártek i se svou kapelou The Young Pekáč. Koncert se uskuteční již 3. května v brněnském Semilassu.

Islandští GusGus představí nové album MOBILE HOME 6. května v Brně

Islandská elektronická legenda GusGus vystoupí 6. května 2022 v brněnském klubu Fléda s novým albem MOBILE HOME. Jejich již jedenácté studiové album je vysoce emotivní a v devíti písních nabízí synergii krátkých příběhů. MOBILE HOME otevírá novou éru v 26leté historii této kapely.