O poslechu vinylových desek jsme si povídali s Martinem Strýčkem z brněnského AQ audio studia. Foto: AQ audio studio

Po ročním půstu si konečně užíváme živé hudby. Uplynulé období nás přilepilo především k reprodukované hudbě z různých zdrojů. Možná patříte mezi ty, kteří se v bezedných hlubinách Spotify začali trochu topit a objevují podmanivé kouzlo vinylu.

V čem vinylová deska předčí digitální poslech hudby?

Čistě technicky vzato, vinyly už měly být od 80. let historií, stejně jako digitální záznam vytlačil například videokazety. Ale hudba, jak živá, tak její záznam, nejsou závody ani v počtu not, ani v rozlišení digitálních souborů. Časem začaly vnímavějším posluchačům chybět určité rituály, které byly s poslechem hudby spojeny. Poslech alba vás sblíží studio se záměrem interpreta, který dílo často zamýšlel jako celek. A taky vás to „hodí do klidu“. Gramofon, krásný obal, atmosféra večera s dobrým vínem se může stát odpočinkovým rituálem prakticky pro každý den.

Stouply za poslední roky prodeje desek? Dalo by se říct, že teď zažívají renesanci?

Prodeje vinylů určitě vzrostly – a nejsou to malá čísla. Zatímco prodeje fyzických nosičů už několik let stagnují, vinylů se v roce 2020 prodalo skoro o 30 % víc než v roce předchozím.

AQ audio studio

Zaměřujeme se na kvalitní stereo. A milujeme analog. Ze 30 modelů gramofonů si vybere jak začínající, tak náročný posluchač. Nabídku doplňuje kompletní sortiment českých reprosoustav AQ a kvalitní elektroniky. Pořídíte u nás i nové vinyly různých žánrů, těm starším u nás můžete dopřát profesionální očistu. AQ studio chce být i místem setkávání u kvalitní hudby – nedávno u nás ve spolupráci s JazzFestBrno proběhl tematický poslechový večer a další budou následovat.

Jak vybrat gramofon na domácí poslech?

Poptávka po vinylech zvedla znovu zájem o gramofony. Trh je zaplaven obrovskou nabídkou přístrojů. Solidní gramofon nemusí být drahý, zároveň nelze čekat zázraky od přístrojů „all in one“ za nižší jednotky tisíců. Česká republika bývala v produkci gramofonů velmocí – a je opět. Dobrá zpráva je, že gramofony Pro-Ject vyráběné v moravské Litovli mají světové parametry, díky přenoskám Ortofon dobrý zvuk i u základních modelů a kvalitní provedení.

Vyžaduje zařízení nějakou speciální péči?

Čistota je u poslechu gramofonu „půl zdraví“. Pokud budete v čistotě udržovat sbírku LP desek a přenosku gramofonu, můžete být bez starostí.

Jaká je životnost desky? Mohou být alba po babičce nalezená na půdě stejně kvalitní jako nové nahrávky?

Životnost desek je prakticky neomezená – pokud doma narazíte například na sbírku po rodičích, bude možná pocházet ze zlaté éry LP desek. Takže proberte, co stojí za poslech, dopřejte deskám důkladnou hygienu „mokrou cestou“ a můžete hrát.

AQ audio studio
Vodova 68
Brno-Královo Pole

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne

JazzFestBrno v listopadu

Pojďte na listopadové koncerty v rámci festivalu JazzFestBrno!

Poslech z vinylu je balzám na (d)uši

Po ročním půstu si konečně užíváme živé hudby. Uplynulé období nás přilepilo především k reprodukované hudbě z různých zdrojů. Možná patříte mezi ty, kteří se v bezedných hlubinách Spotify začali trochu topit a objevují podmanivé kouzlo vinylu.

Moravský podzim potrvá až do 17. října

Skladatel Jan Novák a 100. výročí jeho narození. Minimalismus a jeho aktuální trendy v americkém, českém a ruském prostředí. Arménie. To jsou tři hlavní dramaturgické linie 51. ročníku festivalu. Na sedmnáct říjnových dnů je připraveno mnoho koncertů, událostí, hudebních setkání na netradičních místech či divadelních představení ve světových i českých premiérách.

Od baroka po Gershwina 2

Procházka historií hudby s průvodním slovem se uskuteční 6. listopadu v 18.30 v KD Rubín. Uslyšíte nejen swingovou hudbu v podání Zličínského saxofonového kvartetu, ale také úpravy klasické hudby hrané na saxofony.

Právě vychází nové číslo hudební revue Opus musicum

Opus musicum je tradiční hudební revue, která vychází v Brně nepřetržitě už od roku 1969 a je jedním z nejstarších hudebních časopisů v České republice. Vychází v atraktivním grafickém layoutu Barbary Zemčík. Obálky ročníku 2021 zdobí díla výtvarníka Jiřího Šiguta.