Připojte se k rostoucí komunitě náročných čtenářů časopisu o hudební kultuře, hudební vědě a hudebních fenoménech, které hýbou oborem. Foto: obálka Opus musicum od Jiřího Šiguta

Opus musicum je tradiční hudební revue, která vychází v Brně nepřetržitě už od roku 1969 a je jedním z nejstarších hudebních časopisů v České republice. Vychází v atraktivním grafickém layoutu Barbary Zemčík. Obálky ročníku 2021 zdobí díla výtvarníka Jiřího Šiguta.

Šéfredaktor Boris Klepal doporučuje z obsahu:
V tomto čísle Opus musicum zvláště upozorňuji na dva texty věnované slovenské hudbě: Viktória Oravec Ballánová se zaměřila na Apollooperu od Marka Piačka v širším dobovém kontextu. Tatiana Škapcová recenzuje knihu Hudba v hudbe, kterou její autor Ondrej Veselý věnoval polystylovosti slovenských skladatelů. Americký skladatel a viceprezident ISCM Frank J. Oteri pro nás napsal košatý esej Přízrak(y) Aloise Háby, v němž popisuje vlastní cestu od muzikálových ambicí k mikrointervalové hudbě. Doplňuje ho popis stavby mikrointervalových nástrojů od Michala Kotoučka. Dirigent a organizátor Jan Polívka se sbormistrem Janem Špačkem se rozhovořili o velké janáčkovské akci, kterou realizovali v Černošicích, v Betlémské kapli a poté ještě v severočeských Hejnicích. Velký rozhovor je věnován také historii festivalu Forfest. Martin Flašar upozorňuje na knihu Classical Music: Contemporary Perspectives and Challenges – texty předních osobností z různých oblastí hudebního života v ní shromáždili editoři Michael Beckerman a Paul Boghossian.

Opus musicum vychází 4× ročně. Předplatitelé najdou časopis ve své poštovní schránce. Opus musicum naleznete také u partnerských knihkupců nebo jej lze objednat v redakci. Aktuální číslo je vždy k prolistování na webu.

Opus musicum
hudební revue

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne

Noc kostelů Nosislav –⁠ pěvecký sbor Lumír

Letošní Noc kostelů zavane Lumír do Nosislavi, odkud pochází též někteří členové sboru. Tentokrát se zaměří na barokní hudbu Brixiánské doby. Inspirací k volbě repertoáru se stalo výročí 290 let od narození F. X. Brixiho.

Jarní koncert sboru Lumír v Červeném kostele

Smíšený pěvecký sbor Lumír z Brna navazuje na „předcovidovou“ tradici jarních koncertů s duchovním repertoárem. V Červeném kostele vystoupí ve čtvrtek 9. června od 19 hodin. Tentokrát se zaměří na barokní hudbu Brixiánské doby. Inspirací k volbě repertoáru se stalo výročí 290 let od narození F. X. Brixiho.

Májový benefiční koncert: Michal Žáček & Mario Šeparović

Benefiční májový koncert fenomenálního saxofonisty Michala Žáčka a skvělého zpěváka a kytaristy Maria Šeparoviče přispěje na konto Ligy vozíčkářů. Koncert se uskuteční v pondělí 16. května od 19 hodin.

Jazz & sbor!

Netradiční spojení jazzu a pěveckého sboru! Ku příležitosti svých kulatin zahraje známý trombonista a člen Big Bandu Gustava Broma Mojmír Bártek i se svou kapelou The Young Pekáč. Koncert se uskuteční již 3. května v brněnském Semilassu.

Islandští GusGus představí nové album MOBILE HOME 6. května v Brně

Islandská elektronická legenda GusGus vystoupí 6. května 2022 v brněnském klubu Fléda s novým albem MOBILE HOME. Jejich již jedenácté studiové album je vysoce emotivní a v devíti písních nabízí synergii krátkých příběhů. MOBILE HOME otevírá novou éru v 26leté historii této kapely.