Představení Peter Grimes. Foto: NdB

Janáčkova opera NdB připravila pro novou sezónu skutečnou operní perlu. Cenami ověnčený tým režisér David Radok a dirigent Marko Ivanović společně nastudovali Petera Grimese od Benjamina Brittena, který je jedním z nejlepších britských skladatelů vůbec. Diváky čeká skvěle vystavěné sociální drama, silná uchvacující hudba a působivá scéna.

Peter Grimes se vrací do Brna téměř po 75 letech, kdy tu měl svou československou premiéru, a to už dva roky po premiéře světové. Podle Davida Radoka je to jedna z nejlépe napsaných oper od baroka až po současnost: „Lidsky univerzální příběh a Brittenova hudba, která má stejnou sílu jako nejlepší Mozart nebo Verdi. Má velice silný emotivní náboj bez nánosu sentimentality. Taková hudba je zázrak a myslím, že Peter Grimes je zázrak.“ David Radok, který je kromě režie i autorem scény, inscenoval opery Benjamina Brittena už pro divadla ve Švédsku a Finsku, s nimiž hostoval také v izraelském Tel Avivu. U Petera Grimese pro Janáčkovu operu se režijně i scénicky snažil oprostit od jakékoliv líbivosti a sentimentality, aby dokázal přesvědčivě ilustrovat těžký život rybářské vesnice.

Vyděděnci a moře v hudbě i duši

Příběh vypráví o Peteru Grimesovi, jenž stojí na okraji společnosti v rybářské vesnici v anglickém Suffolku. Po smrti jeho tří učedníků je celá vesnice přesvědčena, že za jejich smrt nese odpovědnost. Peter Grimes jejich tlak neunese a spáchá sebevraždu. Benjamin Britten tak upozorňuje na to, že jednotlivce v davu ovládá masová hysterie, která může mít nedozírné následky. Kromě života vyděděnce se povedlo Benjaminu Brittenovi také velmi přesvědčivě zachytit atmosféru přímořského života. Do orchestrálních meziher promítl své milované moře s jeho krutostí i krásou a současně v nich zrcadlí Petera Grimese a jeho vnitřní rozpoložení.

Excelentní obsazení

Kromě samotné hudby a nosného příběhu láká nová inscenace Opery NdB také na výjimečné obsazení. V roli Petera Griemese se poprvé v Brně představí vynikající švédský tenorista Joachim Bäckström. V roli učitelky Ellen vystoupí Jana Šrejma Kačírková, trojnásobná držitelka Ceny Thálie. Diváka čekají také grandiózní výstupy sboru Janáčkovy opery.

9/10, 13/10, 16/10, 26/10 a 2/12
Peter Grimes
Národní divadlo Brno
Janáčkovo divadlo
Rooseveltova 31, Brno

To nejlepší od Radoka a Ivanoviće

David Radok a Marko Ivanović spolupracovali na inscenacích pro Janáčkovu operu už v minulosti. Monument, který zpracovali nejen jako režisér a dirigent, ale i jako skladatel a libretista, získal Cenu Divadelních novin v kategorii Hudební divadlo a zvítězil v anketě Divadelních novin jako nejlepší inscenace roku 2020. Kromě Monumentu spolu připravili také Tři fragmenty z Juliette / Lidský hlas, za který obdržela Jana Šrejma Kačírková Cenu Thálie 2020, Modrovousův hrad / Očekávání nebo Věc Makropulos.

28/10 a 17/11
Monument

8/12 a 13/1
Tři fragmenty z Juliette / Lidský hlas

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne

MUNI upozorňuje, že potlačování svobod se odehrává i dnes

Potlačování občanských svobod v současném Bělorusku a připomenutí 80. výročí od prvního transportu židovských obyvatel z Brna do Minsku. To jsou témata, na jejichž půdorysu připravila Masarykova univerzita dvoudenní cyklus tvořený výstavou, videomappingem, debatami a filmovými projekcemi.

Festival kutilství Bastlfest

Patříte k nadšencům, kteří stále něco vymýšlejí, vylepšují a konstruují? Nebo jen rádi žasnete nad tím, co všechno si lidé dokážou sami vyrobit? Pak si nenechte ujít Bastlfest – festival kutilství pro celou rodinu, který se uskuteční od 20. do 21. listopadu v brněnském VIDA! science centru.

Na výstaviště vtrhne Life!

Po roční nedobrovolné pauze se na brněnské výstaviště vrací festival Life! Nabídne pořádnou dávku zábavy pro návštěvníky i spoustu výzev pro VIP hosty a youtubery. Zapište si do kalendářů termín 26.–28. listopadu a připravte se na program nabitý vším, na co se každý rok těšíte.

25. října slavíme Mezinárodní den domácích mazlíčků

Víte, že 25. října slavíme Mezinárodní den domácích mazlíčků a že v Brně vznikl charitativní projekt, který pomáhá kočkám, které svůj domov vyhlížejí z jihomoravských útulků? Podporuje 9 ověřených útulků a tím stovky koček najednou!

Virtuální expedice Zoo Brno

Zoo Brno nabízí ve spolupráci s převratným projektem Wild Immersion strhující podívanou. Patronkou projektu je světoznámá primatoložka a ochránkyně přírody Jane Goodall.