Takzvaný mrak, tedy olbřímí plastika z nerezových trubek od sochaře Jana Dostála, charakterizuje téma a jádro české expozice. Foto: KGK

O rok posunuté EXPO 2020 v Dubaji začne letošního 1. října a potrvá až do 31. března 2022. Jedná se o historicky první EXPO, jehož pořadatelem je arabská země, podtitulem tohoto ročníku je Connecting Minds, Creating the Future. Český pavilon nese ve svých expozicích výrazné stopy kreativních myslí z Brna a Jihomoravského kraje, doprovodný program výstavy pak přicestuje téměř před váš práh a oživí mnohá města regionu.

Návštěvníky může zaujmout právě český pavilon vzhledem k tomu, v jaké geografické oblasti se EXPO nachází. Jeho jádrem je technologie S.A.W.E.R, patent na výrobu vody ze vzduchu pomocí solární energie, který dokáže vytvořit vlastní oázu v poušti. Kromě stálé expozice zahrnující 17 jedinečných exponátů (například robotické rameno vzniklé ve spolupráci společnosti Fillamentum s univerzitami VUT v Brně a UTB Zlín představující budoucnost trojrozměrného tisku) čeká návštěvníky pavilonu doprovodný program včetně Národního dne ČR a rotační expozice střídající se po 14 dnech. Zvláště dvě z nich, které představujeme blíže
na následující straně, nesou výrazný brněnský rukopis.

MYSTERY OF KNOWLEDGE 1/3–15/3 2022

Česká republika je zemí překvapivých prvenství v oblasti poznávání světa a přírody a technických objevů. Pro EXPO v Dubaji zvolili čeští historici jen několik z nich, které se ze země uprostřed Evropy dostaly do celého světa. Do výběru se dostala i práce brněnského génia Gregora Johanna Mendela.

Víte, že nejstarší podrobná klimatická mapa světa je stará přes pět set let? Víte že, kontaktní čočky, díky nimž dnes lépe vidí celý svět, vyvinul před šedesáti lety český vědec na stroji postaveném z dětské stavebnice? Rotační expozice MYSTERY OF KNOWLEDGE představí práci Jaroslava Heyrovského, Otty Wichterleho… a Gregora Johanna Mendela, zakladatele moderní genetiky! Návštěvníci Rotační expozice MICRO & MACRO prezentovaná v českém pavilonu EXPO 2020 v Dubaji nechá návštěvníky v druhé polovině příštího března nahlédnout do fascinujícího světa elektronové mikroskopie a vesmírného průmyslu, tedy oborů, ve kterých je Brno velmocí. Věděli jste, že 30 % světové produkce elektronových mikroskopů pochází z Brna? Přesněji řečeno z produkce tří brněnských firem – Thermo Fisher Scientific, Tescan a Delong Instruments. Dělá to více než mohou prozkoumat unikátní autentické předměty, pomocí kterých Mendel prováděl své experimenty a s nimiž objevil základní zákony dědičnosti. Část expozice Mendel Primacy si klade za cíl pozvat návštěvníky do Brna právě v roce 2022, kdy uplyne 200 let od Mendelova narození a ve městě se k tomuto výročí připravuje řada zajímavých akcí.

MICRO & MACRO 16/3–31/3 2022

Rotační expozice MICRO & MACRO prezentovaná v českém pavilonu EXPO 2020 v Dubaji nechá návštěvníky v druhé polovině příštího března nahlédnout do fascinujícího světa elektronové mikroskopie a vesmírného průmyslu, tedy oborů, ve kterých je Brno velmocí.

Věděli jste, že 30 % světové produkce elektronových mikroskopů pochází z Brna? Přesněji řečeno z produkce tří brněnských firem – Thermo Fisher Scientific, Tescan a Delong Instruments. Dělá to více než mohou prozkoumat unikátní autentické předměty, pomocí kterých Mendel prováděl své experimenty a s nimiž objevil základní zákony dědičnosti. Část expozice Mendel Primacy si klade za cíl pozvat návštěvníky do Brna právě v roce 2022, kdy uplyne 200 let od Mendelova narození a ve městě se k tomuto výročí připravuje řada zajímavých akcí. 700 přístrojů ročně, jeden pak stojí asi 20 milionů korun. Je zde také množství firem z oblasti vesmírných technologií (například úspěch S.A.B. Aerospace a jejich dispenzeru v raketě Vega), které se nedávno spojily a založily Brno Space Cluster, aby mohly lépe prosazovat své zájmy a jednat s partnery. Expozice MICRO & MACRO spojuje tyto dva obory – návštěvník může pomocí technologie projekce umístěné v dutém laminovaném kvádru objevovat dva neznámé a krásné světy, které jsou nám skryty.

Expozice v Dubaji pochází od známých architektů Chybik+Kristof a kreativního studia Visualove. Zmenšenou kopii dubajského exponátu uvidí obyvatelé Brna a jihomoravského regionu na Micro Macro Tour. Foto: Visualove

Věda a technika jede!

Spolu se světovou výstavou EXPO v Dubaji se rozjíždí i projekt Micro Macro Tour, který má obyvatelům Brna a Jihomoravského kraje přiblížit elektronovou mikroskopii a vesmírný průmysl, tedy špičkové obory prezentované na EXPO.

Jihomoravský region patří i díky oborům micro & macro mezi přední technologické regiony ve střední a východní Evropě, a proto je prezentuje na EXPO v Dubaji. Pod názvem Věda a technika jede! se k vám nyní blíží tour, jejímž cílem je motivovat mladé lidi (jejich rodiče a pedagogy) k zájmu o přírodní a technické vědy a digitální technologie s důrazem na rozvoj kreativity. Součástí road show, jež začíná v říjnu ve VIDA! science centru a projede postupně Brno, Židlochovice, Znojmo, Hodonín, Blansko, Boskovice a Vyškov, bude EXPO modul (upravená kopie exponátu v Dubaji), putovní planetárium, FabLab, vědecká show nebo Polybus. Termíny a bližší informace se dozvíte na webu. Stránka micromacro.cz navíc nabídne interaktivní kvíz s cenami a spoustu dalších zajímavostí o zmíněných oborech.

Akce je připravována městem a krajem ve spolupráci s Hvězdárnou a planetáriem Brno, VIDA! science centrem, FabLabem, SVČ Lužánky a JICem. Foto: VIDA! science centrum

od října
Micro Macro Tour
různá místa
www.vedatechnikajede.cz

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne

Galavečer Muzea romské kultury jako oslava jeho 30. výročí

„Jsme prostorem pro setkávání kultur. Otevíráme cesty ke kořenům romské identity. Uchováváme a zpřístupňujeme kulturu a historii Romů jako součást světového dědictví. Přispíváme k toleranci a vzájemnému porozumění. Pro dialog kultur, pro nás.“ Tak zní motto jedinečné instituce svého typu na světě.

BRNO TISKNE v lihovaru

Díky otevřené sítotiskové dílně BRNO TISKNE máte 7. října v 17.00 jedinečnou příležitost podívat se do prostoru bývalého lihovaru na Pekařské ulici a seznámit se se sítotiskovou technikou. Bude se zde konat výstava grafik ze série serigrafických workshopů BRNO TISKNE S…

EXPO v Dubaji: český pavilon a jihomoravské stopy

O rok posunuté EXPO 2020 v Dubaji začne letošního 1. října a potrvá až do 31. března 2022. Jedná se o historicky první EXPO, jehož pořadatelem je arabská země, podtitulem tohoto ročníku je Connecting Minds, Creating the Future. Český pavilon nese ve svých expozicích výrazné stopy kreativních myslí z Brna a Jihomoravského kraje, doprovodný program výstavy pak přicestuje téměř před váš práh a oživí mnohá města regionu.

Rozhovor k výstavě Armáda do kapsy

Už přes dvě stě let se sbírají vojenské figurky, říká o výstavě Armáda do kapsy vedoucí průvodců Památníku Mohyla míru Ondřej Buček.

URBANIA. 120 minut v kůži správců města

Přijďte převzít správu města, naslouchejte jeho potřebám a pomozte mu růst. Interaktivní výstava URBANIA vtáhne návštěvníky do reality městského plánování a rozvoje. Instalace ukazuje, jak vlastně funguje složitý organismus města a v čem spočívá práce lidí, kteří se podílejí na jeho správě a rozvoji. Prostřednictvím osmi situací poodhaluje dění v hlubinách úřadu a každá z těchto situací zároveň ilustruje jeden z principů, které jsou při správě města zásadní.