Už přes dvě stě let se sbírají vojenské figurky, říká o výstavě Armáda do kapsy vedoucí průvodců Památníku Mohyla míru Ondřej Buček.

Čím bude tato výstava zajímavá pro děti a čím pro dospělé?

Výstava nabídne širokou škálu figurek, od čistě sběratelských kousků až po hračky. Představí zajímavou možnost trávení volného času. Dětské návštěvníky mohou zaujmout bitevní dioramata s množstvím figurek, zatímco na dospělé sběratele budou čekat vzácnější kousky k prohlédnutí či sbírka figurek z roku 1930. Obě skupiny zajisté ocení možnost pořídit si vojáčka jako suvenýr. 

Sběratelům také nabídneme možnost nechat na sebe kontakt a být tak informováni o nových prodejních nabídkách.

Kde jste vzali cínové vojáčky. Odkud pochází?

Vystavené figurky pocházejí od pěti různých sběratelů a část také přímo ze Sbírky Památníku Mohyla míru. Jejich původ lze vysledovat k výrobcům figurek z celého světa s těžištěm v České republice.

Jak dlouho jste výstavu připravovali?

Prvotní idea je již více než půl druhého roku stará. Ideu oživil jeden z vystavovatelů, který muzeum oslovil s nabídkou vystavení své sbírky před cca rokem. Od té doby oslovujeme další vystavovatele a v posledních týdnech výstavu již fyzicky připravujeme.

Kam až sahá historie sběru a třeba i výroby cínových vojáčků?

Jako žádaná komodita se figurky začaly sbírat až v posledních dvou staletích – významnou měrou se na tom podepsaly pestré uniformy napoleonských válek. Avšak výroba cínových vojáčků se klade do období renesance, kdy byl cín hojně využíván ve výbavě domácností. Figurky jako takové ovšem už od pravěku sloužily jako hračky a votivní předměty.

16/9–5/12
Armáda do kapsy
Památník Mohyla míru
K Mohyle míru 200, Prace
www.mohylamiru.muzeumbrnenska.cz

Ondřej Buček

Památník Mohyla míru

Galavečer Muzea romské kultury jako oslava jeho 30. výročí

„Jsme prostorem pro setkávání kultur. Otevíráme cesty ke kořenům romské identity. Uchováváme a zpřístupňujeme kulturu a historii Romů jako součást světového dědictví. Přispíváme k toleranci a vzájemnému porozumění. Pro dialog kultur, pro nás.“ Tak zní motto jedinečné instituce svého typu na světě.

BRNO TISKNE v lihovaru

Díky otevřené sítotiskové dílně BRNO TISKNE máte 7. října v 17.00 jedinečnou příležitost podívat se do prostoru bývalého lihovaru na Pekařské ulici a seznámit se se sítotiskovou technikou. Bude se zde konat výstava grafik ze série serigrafických workshopů BRNO TISKNE S…

EXPO v Dubaji: český pavilon a jihomoravské stopy

O rok posunuté EXPO 2020 v Dubaji začne letošního 1. října a potrvá až do 31. března 2022. Jedná se o historicky první EXPO, jehož pořadatelem je arabská země, podtitulem tohoto ročníku je Connecting Minds, Creating the Future. Český pavilon nese ve svých expozicích výrazné stopy kreativních myslí z Brna a Jihomoravského kraje, doprovodný program výstavy pak přicestuje téměř před váš práh a oživí mnohá města regionu.

Rozhovor k výstavě Armáda do kapsy

Už přes dvě stě let se sbírají vojenské figurky, říká o výstavě Armáda do kapsy vedoucí průvodců Památníku Mohyla míru Ondřej Buček.

URBANIA. 120 minut v kůži správců města

Přijďte převzít správu města, naslouchejte jeho potřebám a pomozte mu růst. Interaktivní výstava URBANIA vtáhne návštěvníky do reality městského plánování a rozvoje. Instalace ukazuje, jak vlastně funguje složitý organismus města a v čem spočívá práce lidí, kteří se podílejí na jeho správě a rozvoji. Prostřednictvím osmi situací poodhaluje dění v hlubinách úřadu a každá z těchto situací zároveň ilustruje jeden z principů, které jsou při správě města zásadní.