Už přes dvě stě let se sbírají vojenské figurky, říká o výstavě Armáda do kapsy vedoucí průvodců Památníku Mohyla míru Ondřej Buček.
Čím bude tato výstava zajímavá pro děti a čím pro dospělé?
Výstava nabídne širokou škálu figurek, od čistě sběratelských kousků až po hračky. Představí zajímavou možnost trávení volného času. Dětské návštěvníky mohou zaujmout bitevní dioramata s množstvím figurek, zatímco na dospělé sběratele budou čekat vzácnější kousky k prohlédnutí či sbírka figurek z roku 1930. Obě skupiny zajisté ocení možnost pořídit si vojáčka jako suvenýr.
Sběratelům také nabídneme možnost nechat na sebe kontakt a být tak informováni o nových prodejních nabídkách.
Kde jste vzali cínové vojáčky. Odkud pochází?
Vystavené figurky pocházejí od pěti různých sběratelů a část také přímo ze Sbírky Památníku Mohyla míru. Jejich původ lze vysledovat k výrobcům figurek z celého světa s těžištěm v České republice.
Jak dlouho jste výstavu připravovali?
Prvotní idea je již více než půl druhého roku stará. Ideu oživil jeden z vystavovatelů, který muzeum oslovil s nabídkou vystavení své sbírky před cca rokem. Od té doby oslovujeme další vystavovatele a v posledních týdnech výstavu již fyzicky připravujeme.
Kam až sahá historie sběru a třeba i výroby cínových vojáčků?
Jako žádaná komodita se figurky začaly sbírat až v posledních dvou staletích – významnou měrou se na tom podepsaly pestré uniformy napoleonských válek. Avšak výroba cínových vojáčků se klade do období renesance, kdy byl cín hojně využíván ve výbavě domácností. Figurky jako takové ovšem už od pravěku sloužily jako hračky a votivní předměty.
16/9–5/12
Armáda do kapsy
Památník Mohyla míru
K Mohyle míru 200, Prace
www.mohylamiru.muzeumbrnenska.cz