Foto: Centrum experimentálního divadla

Ambasáda nezávislé běloruské kultury při Centru experimentálního divadla iniciuje a organizuje mimořádný projekt Zaostřeno na Bělorusko / Visegrad focus: Belarus, který se uskuteční ve dnech 23. 9. až 26. 9. 9. 2021 v rámci mezinárodního knižního veletrhu Svět knihy v Praze. Součástí akce je také následný speciální program v Brně (27.–29. 9. 2021).

V rámci projektu, jehož smyslem je prezentace nezávislé běloruské literatury v zemích V4, se v České republice představí celkem sedmnáct běloruských spisovatelů a spisovatelek. Hlavní část programu tvoří série autorských čtení a moderovaných diskusí na různá témata. Kromě výstaviště v Holešovicích se program uskuteční například v Divadle Na zábradlí, v železniční stanici Praha-Bubny či v centru současného umění DOX. Někteří běloruští autoři/autorky se později budou prezentovat také v Polsku, na Slovensku a Maďarsku. Program akce najdete na webu Centra experimentálního divadla a na webu veletrhu Svět knihy. Tisková konference k akci proběhne 20. 9. 2021 od 11.00 hodin v prostorách Kongresového sálu Divadla husa na provázku.

„Naší snahou je nejen podpora běloruských umělců v současné politické situaci, ale také vytvoření funkční sítě mezi běloruskou a českou kulturní literární scénou. Projekt má posílit povědomí o nezávislé běloruské literární scéně a vyslat ze zemí V4 jasný signál, že stojíme za tou části společnosti, kterou reprezentují pozvaní spisovatelé a spisovatelky, jimž záleží na lidských právech, svobodě slova a demokratických hodnotách.“ Miroslav Oščatka, ředitel Centra experimentálního divadla.

23.–26. 9. 2021
Svět knihy
Mezinárodní knižní veletrh a literární festival
Výstaviště Praha Holešovice

27.–29. 9. 2021
Speciální program v Brně

Zaostřeno na Bělorusko

Ambasáda nezávislé běloruské kultury při Centru experimentálního divadla iniciuje a organizuje mimořádný projekt Zaostřeno na Bělorusko / Visegrad focus: Belarus, který se uskuteční ve dnech 23. 9. až 26. 9. 9. 2021.

Co si přečíst v létě?

Pohodlně se usaďte a začtěte… Tipy na letní čtivo jsou tady!

Na autorské čtení zve Petr Minařík

Od prvního do posledního července bude v Brně pobíhat Měsíc autorského čtení. To už je téměř tradiční letní oznámení. Koneckonců, děje se tak už 22 let. A přesto je letošní ročník v mnoha ohledech mimořádný, jiný.

Vychází doplněné vydání knihy o brněnských sochách

Všímáte si brněnských soch? Víte, že Univerzitní kampus Bohunice je vlastně pozoruhodným sochařským parkem? A znáte nové sochy v ulicích města?

Za knihami zve Tereza Matoušková

Také patříte mezi vášnivé čtenáře, kteří se probírají romány na poličkách v knihkupectví? Máte rádi zvuk šustících stránek? Milujete vůni papíru? Pak věřím, že i pro vás byla tato zima obzvlášť dlouhá a vyčerpávající. Bezpochyby jste se nemohli dočkat, až obchody znovu otevřou.