Od 6. září do 3. října 2021 se každý návštěvník výstavy stane na chvíli takovým správcem města a na vlastní kůži zjistí, jak by měla fungovat organická a udržitelná městská správa. Foto: Jan Malý, IPR Praha

Přijďte převzít správu města, naslouchejte jeho potřebám a pomozte mu růst. Interaktivní výstava URBANIA vtáhne návštěvníky do reality městského plánování a rozvoje. Instalace ukazuje, jak vlastně funguje složitý organismus města a v čem spočívá práce lidí, kteří se podílejí na jeho správě a rozvoji. Prostřednictvím osmi situací poodhaluje dění v hlubinách úřadu a každá z těchto situací zároveň ilustruje jeden z principů, které jsou při správě města zásadní.

Nejde jen o peníze

Výstavu připravil a městu Brnu zapůjčil Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR Praha) ve spolupráci s pražským magistrátem. Právě díky této spolupráci bylo možné sesbírat zkušenosti desítek zaměstnanců veřejné správy a na jejich základě výstavu navrhnout. Rozhovory také jasně ukázaly, že pro správu města nejsou zásadní pouze peníze. Stejně důležitou roli hraje i přístup k práci a její kultura, vzájemné naslouchání a participace. Výstava se svým pojetím snaží nabourávat stereotypy negativního vnímání úředníků ze strany veřejnosti. „Výstava je určena všem, kteří chtějí získat ucelenější a jasnější představu o tom, co všechno správa města obnáší i jakým úskalím úředníci čelí,“ dodává Adam Pajgrt, jeden z autorů Urbanie.

Vizuální žně

Výstava Urbania bude atraktivní i pro milovníky designu, za její podobou totiž stojí řada uznávaných českých umělců a designérů. Za architektonickým
řešením stojí studio Roháč Stratil, vizuální identitu výstavě vdechlo grafické studio Les kanců a světelné efekty vytvořila skupina 3dsense, která stojí například za videomappingem Národní třídy k výročí 17. listopadu. Scénář, instalaci a režii zvuku měl na starosti Janek Růžička. Jako konzultanti byli přizváni i výherci Czech Grand Designu Jakub Pollág a Václav Mlynář ze studia deFORM.

Turné po městech

Koncept výstavy zavádí návštěvníky do fiktivního města URBANIA, je tak univerzálně přenositelný – po úspěšném uvedení výstavy v Praze v roce 2020 se během letošního léta výstava otevřela návštěvníkům Písku a v průběhu září 2021 ji mohou navštívit Brňané.

Osm zastavení v káznici

Instalace samotná je koncipována jako osm zastavení, z nichž každé představuje jeden z principů. Na prohlídky se vydá až osmičlenná skupina, jejíž účastníci projdou všechna zastavení a následně se zapojí do řízené debaty. Návštěva výstavy zabere přibližně dvě hodiny. Výstava URBANIA bude v prostorách bývalé káznice na Bratislavské 68 pro veřejnost otevřena zdarma od 6. září do 3. října 2021 po předchozí registraci. Další informace a registrační formulář naleznete na webových stránkách. Za realizací výstavy v Brně stojí Odbor strategického rozvoje a spolupráce Magistrátu města Brna ve spolupráci s Kanceláří architekta města, Odborem územního plánování a rozvoje a Turistickým
informačním centrem.

6/9–3/10
URBANIA
Bratislavská 68, Brno
urbania.brno.cz

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne

Galavečer Muzea romské kultury jako oslava jeho 30. výročí

„Jsme prostorem pro setkávání kultur. Otevíráme cesty ke kořenům romské identity. Uchováváme a zpřístupňujeme kulturu a historii Romů jako součást světového dědictví. Přispíváme k toleranci a vzájemnému porozumění. Pro dialog kultur, pro nás.“ Tak zní motto jedinečné instituce svého typu na světě.

BRNO TISKNE v lihovaru

Díky otevřené sítotiskové dílně BRNO TISKNE máte 7. října v 17.00 jedinečnou příležitost podívat se do prostoru bývalého lihovaru na Pekařské ulici a seznámit se se sítotiskovou technikou. Bude se zde konat výstava grafik ze série serigrafických workshopů BRNO TISKNE S…

EXPO v Dubaji: český pavilon a jihomoravské stopy

O rok posunuté EXPO 2020 v Dubaji začne letošního 1. října a potrvá až do 31. března 2022. Jedná se o historicky první EXPO, jehož pořadatelem je arabská země, podtitulem tohoto ročníku je Connecting Minds, Creating the Future. Český pavilon nese ve svých expozicích výrazné stopy kreativních myslí z Brna a Jihomoravského kraje, doprovodný program výstavy pak přicestuje téměř před váš práh a oživí mnohá města regionu.

Rozhovor k výstavě Armáda do kapsy

Už přes dvě stě let se sbírají vojenské figurky, říká o výstavě Armáda do kapsy vedoucí průvodců Památníku Mohyla míru Ondřej Buček.

URBANIA. 120 minut v kůži správců města

Přijďte převzít správu města, naslouchejte jeho potřebám a pomozte mu růst. Interaktivní výstava URBANIA vtáhne návštěvníky do reality městského plánování a rozvoje. Instalace ukazuje, jak vlastně funguje složitý organismus města a v čem spočívá práce lidí, kteří se podílejí na jeho správě a rozvoji. Prostřednictvím osmi situací poodhaluje dění v hlubinách úřadu a každá z těchto situací zároveň ilustruje jeden z principů, které jsou při správě města zásadní.