Cílem projektu je snaha o posílení, rozvoj a zachování dědictví modernismu pro budoucí generace. Foto: Michal Trávníček
V průběhu letošního roku se vybraní umělci z Česka a ze zahraničí snaží nabídnout veřejnosti nový pohled na modernistickou architekturu v projektu Modernismus pro budoucnost 360/365. Ve spolupráci s organizátorem projektu, litevským Kaunasem, bude možnost spatřit všech 17 autorských výstupů na zahajovací výstavě v lednu příštího roku, jež otevře slavnosti: Kaunas – hlavní město evropské kultury 2022.
Mezinárodní rezidence se za naši stranu zúčastnila umělkyně a kurátorka Karin Písaříková, která jela interpretovat pohnutou historii Deváté pevnosti (Ninth Fort) do Kaunasu a jejíž výsledný projekt Come in the form of milk můžete zhlédnout na YouTube. Umělkyně Andrea Uváčiková a Zuzana Bartošová se vydaly do Belgického Wervicku, kde se zabydlely přímo v budově bývalého železářství architekta Huiba Hosteho. V duchu novodobých makerů za pomoci 3D tisku vytvářely objekty – fragmenty prvků budovy – s názvem Arte-Factum.
Lokální umělci
Kromě vyslaných umělců na mezinárodní rezidence INDUSTRA hostí i lokální umělce, jejichž projekty jsou stále v běhu. Můžete se proto těšit na jejich výstupy! Čeká vás křest připravované knihy Ivany Kupkové a Michala Trávníčka, kteří se svými studenty ze Střední školy umění a designu v Brně zasvětili svůj výzkum a tvorbu vlastní vile Bohuslava Fuchse. Jejich projekt čítá přes desítku děl nejrůznějších formátů, pravidelně přispívají na svůj Facebook @MOFUFuchs2022, kde budou přehledné informace o připravované události. Uzavírající uměleckou dvojicí je Josef Řehák s Karolínou Strnadovou, kteří se nebojí vám ukázat, že MODERNA UŽ ← BYLA.
INDUSTRA ART
areál Nová Zbrojovka, Brno
Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne