Cílem projektu je snaha o posílení, rozvoj a zachování dědictví modernismu pro budoucí generace. Foto: Michal Trávníček

V průběhu letošního roku se vybraní umělci z Česka a ze zahraničí snaží nabídnout veřejnosti nový pohled na modernistickou architekturu v projektu Modernismus pro budoucnost 360/365. Ve spolupráci s organizátorem projektu, litevským Kaunasem, bude možnost spatřit všech 17 autorských výstupů na zahajovací výstavě v lednu příštího roku, jež otevře slavnosti: Kaunas – hlavní město evropské kultury 2022.

Mezinárodní rezidence se za naši stranu zúčastnila umělkyně a kurátorka Karin Písaříková, která jela interpretovat pohnutou historii Deváté pevnosti (Ninth Fort) do Kaunasu a jejíž výsledný projekt Come in the form of milk můžete zhlédnout na YouTube. Umělkyně Andrea Uváčiková a Zuzana Bartošová se vydaly do Belgického Wervicku, kde se zabydlely přímo v budově bývalého železářství architekta Huiba Hosteho. V duchu novodobých makerů za pomoci 3D tisku vytvářely objekty – fragmenty prvků budovy – s názvem Arte-Factum.

Lokální umělci

Kromě vyslaných umělců na mezinárodní rezidence INDUSTRA hostí i lokální umělce, jejichž projekty jsou stále v běhu. Můžete se proto těšit na jejich výstupy! Čeká vás křest připravované knihy Ivany Kupkové a Michala Trávníčka, kteří se svými studenty ze Střední školy umění a designu v Brně zasvětili svůj výzkum a tvorbu vlastní vile Bohuslava Fuchse. Jejich projekt čítá přes desítku děl nejrůznějších formátů, pravidelně přispívají na svůj Facebook @MOFUFuchs2022, kde budou přehledné informace o připravované události. Uzavírající uměleckou dvojicí je Josef Řehák s Karolínou Strnadovou, kteří se nebojí vám ukázat, že MODERNA UŽ ← BYLA.

INDUSTRA ART
areál Nová Zbrojovka, Brno

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne

Galavečer Muzea romské kultury jako oslava jeho 30. výročí

„Jsme prostorem pro setkávání kultur. Otevíráme cesty ke kořenům romské identity. Uchováváme a zpřístupňujeme kulturu a historii Romů jako součást světového dědictví. Přispíváme k toleranci a vzájemnému porozumění. Pro dialog kultur, pro nás.“ Tak zní motto jedinečné instituce svého typu na světě.

BRNO TISKNE v lihovaru

Díky otevřené sítotiskové dílně BRNO TISKNE máte 7. října v 17.00 jedinečnou příležitost podívat se do prostoru bývalého lihovaru na Pekařské ulici a seznámit se se sítotiskovou technikou. Bude se zde konat výstava grafik ze série serigrafických workshopů BRNO TISKNE S…

EXPO v Dubaji: český pavilon a jihomoravské stopy

O rok posunuté EXPO 2020 v Dubaji začne letošního 1. října a potrvá až do 31. března 2022. Jedná se o historicky první EXPO, jehož pořadatelem je arabská země, podtitulem tohoto ročníku je Connecting Minds, Creating the Future. Český pavilon nese ve svých expozicích výrazné stopy kreativních myslí z Brna a Jihomoravského kraje, doprovodný program výstavy pak přicestuje téměř před váš práh a oživí mnohá města regionu.

Rozhovor k výstavě Armáda do kapsy

Už přes dvě stě let se sbírají vojenské figurky, říká o výstavě Armáda do kapsy vedoucí průvodců Památníku Mohyla míru Ondřej Buček.

URBANIA. 120 minut v kůži správců města

Přijďte převzít správu města, naslouchejte jeho potřebám a pomozte mu růst. Interaktivní výstava URBANIA vtáhne návštěvníky do reality městského plánování a rozvoje. Instalace ukazuje, jak vlastně funguje složitý organismus města a v čem spočívá práce lidí, kteří se podílejí na jeho správě a rozvoji. Prostřednictvím osmi situací poodhaluje dění v hlubinách úřadu a každá z těchto situací zároveň ilustruje jeden z principů, které jsou při správě města zásadní.