Co vedlo Jonáše Nováka pokračovat v rodinné tradici? Jaké šperky, které vznikají v dílně Gold atelieru, jsou mu nejbližší? A je možné si u nich zakoupit šperk i přímo? To všechno se dozvíte v krátkém rozhovoru.

Jonáši, co tě vedlo k tomu pokračovat v rodinné tradici?

Po několikáté pracovní a životní zkušenosti ve světě jsem si uvědomil, že by byla velká škoda nechat tuto tradici zaniknout. Že je pro mě velká příležitost být u napínavého vývoje, kdy se propojuje mnoholetá řemeslná tradice s nejnovější technologií a současným designem. V současné době si plním další přání a pracuji na kolekci moderních pánských/unisexových šperků inspirovaných současnou módou a designem.

Jaké šperky, které vznikají ve vaší dílně, jsou ti nejblíže?

Určitě ty, co vytváříme na zakázku. Vznikne tak jedinečný šperk, kterým splníme zákazníkovo přání a zhmotníme jeho představy. To si pak uvědomím, že jsme vytvořili předmět, který je součástí mimořádného životního okamžiku – zásnuby, svatba, narození dítěte, narozeniny nebo jiné výročí či oslavy! Je to vlastně hodně intimní záležitost. A to mě na tom baví, tento přesah…

Je možné si u vás zakoupit šperk i přímo?

Ano, určitě, když nás navštívíte, ukážeme vám řadu šperků ze žlutého, bílého i růžového zlata, nabízíme i platinu. Připravena je i kolekce designového stříbra od Jolany Novákové. Najdete nás na ulici Solniční 11.

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Zkušenosti z improvizačního divadla v politice využívám neustále, říká hejtman Jan Grolich

Rok je ve funkci hejtmana Jihomoravského kraje. Předtím deset let působil coby starosta obce Velatice kousek od Brna. Jaký byl přechod z komunální politiky do krajské? Proč se na jižní Moravě líbí filmařům i turistům? A jak kraj pomůže strádajícím pořadatelům kulturních akcí? S Janem Grolichem jsme se bavili o kultuře, gastronomii i setkání s papežem.

Základem je otevřená mysl, nechci být stará konzerva, říká ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc

Vzniknou za vilou Tugendhat nové Lužánky? Povede na Špilberk lanovka? A jak přiblížit instituci, jako je Muzeum města Brna, mladé generaci? S jeho ředitelem Zbyňkem Šolcem jsme si povídali o Brně, umění, architektuře i plánech do budoucna.

Na Brně mě baví, že je multižánrové, říká Hana Holišová

Jaký byl podzimní návrat na divadelní prkna? Jak se pěti hercům zkouší dvě role? A je těžší lidi rozesmát, nebo dojmout? S herečkou a zpěvačkou Hanou Holišovou jsme si povídali o muzikálu Pretty Woman, vystupování s big bandem i metalovou kapelou, o hledání rovnováhy… a samozřejmě o Brně!

Do Prahy se jeďte podívat, do Brna bydlet, říká nadšený učitel angličtiny Broňa

Každý se může naučit anglicky. Alespoň podle Bronislava Sobotky, nadšeného učitele angličtiny z Brna. Broňu znáte z jeho oblíbeného YouTube kanálu, v srpnu vyšla jeho kniha Zamilujte se do angličtiny. Jak se z „trouby na jazyky“ stane učitel na letní škole na Oxfordu? Rozhovor o studiích, českém školství, motivaci a síle správného přístupu.

Hrdinové Marťanských lodí mají společnou žízeň po životě, říká Martin Kyšperský

Film Marťanské lodě, natáčený v Brně a v Norsku, má premiéru 9. září, do kin vtrhne o týden později. Hlavních rolí se chopili Eliška Křenková a Martin Kyšperský, který v autobiografickém příběhu hraje sám sebe. S brněnským hudebníkem a hercem jsme si povídali nejen o filmu samotném, ale i o poslední desce kapely Květy, spolupráci s Lenkou Dusilovou a inspiraci v brněnských zákoutích.