Naše redakce sídlí na Jakubském náměstí, v samotném centru brněnského gastronomického života. Často se tedy vydáváme na kratší i delší průzkumné akce a zjišťujeme, co je nového ve zdejších podnicích. Foto: Pocket media/Ivo Dvořák

Ulice jsou plné života, restaurace, bary a kavárny se po nucené pauze opět nadechly a přivítaly hosty zpátky u stolů. Příběh brněnské gastronomie pokračuje a přináší spoustu novinek. Které podniky vznikly navzdory nejisté době? S jakou nabídkou proplují létem vaše oblíbené restaurace? Co vám vzkazují lidé tvořící i vychutnávající si brněnskou gastronomickou scénu a jaké recepty vám posílají? Vydejte se s námi na cestu plnou zážitků zanechávajících příjemnou dochuť na patře. Nastal čas dát všem, kdo pro nás tyto zážitky připravují, pocítit svou podporu. Vyrazíme do města a budeme ochutnávat Brno plnými doušky. S optimismem nám vlastním věříme, že na gastronomicky nabité léto naváže stejně bohatý podzim. Potkáme se?

Závan Španělska v centru Brna – to je La Vida Loca tapas bar na Jakubáku. Modrý design celého prostoru připomíná moře, výhled na kamennou zeď kostela sv. Jakuba evokuje posezení v úzkých uličkách Barcelony, prvotřídní sklenička šumivého vína Cava a lahodné tapas k tomu. Ideální místo pro letní posezení s přáteli po práci. Jednou za čas dělá španělský šéfkuchař Ramon paellu na obří pánvi přímo na ulici před zraky kolemjdoucích.

Alisha Easy Cooking

foodblogerka

Cabaret des Péchés & kabaretní zmrzlina

Dávejte si pozor na to, co si v Cabaretu přejete. Může se to totiž lehko stát skutečností. Signature zmrzliny, originální dezerty, exotické drinky, vzrušující zábava, realita a sny slévající se v úchvatný večer, to vše je Cabaret des Péchés v Paláci Jalta. V Cabaretu des Péchés si přes léto můžete užít večery plné různorodého programu od představení dolujících smích z vašich bránic přes hudební produkce až po artistické a burlesque show. Kabaretní zmrzlina s příchutěmi stejně originálními jako kabaretní show? Kromě obvyklého stanoviště na Dominikánském náměstí, kde ji můžete denně ochutnat od 12 do 20 hodin, vyjíždí vozík plný sladkého dopingu pro vaše smysly i na různé akce po Brně i okolí. Měli jste někdy zmrzlinu s alkoholem? Vyzkoušejte!

Cabaret des Péchés / Dominikánské náměstí 2, Brno / www.cabaretdespeches.com

Víkendový pekáček od Lokálu

Co takhle si o víkendu dopřát pečené kuře, kachnu, koleno, žebírka, bůček nebo krkovičku? Objednáte v týdnu a o víkendu vyzvednete připravené jídlo v Lokálu U Caipla na Kozí.

Vyletněné menu u Kohouta

Zastavte se v Kohoutovi NA VÍNĚ na Malinovského náměstí, kde je každé jídlo zážitek. Odlehčené à la carte a úchvatná degustační menu jsou připravena, víno je nachlazeno a personál už se na vás těší!

Do Líšně na pivo

Za pivem, za hudbou, na fesťák? 8. ročník Líšeňského pivního festivalu se bude konat 28. srpna v okolí místního pivovaru, kromě něj na čepu ochutnáte piva z dalších 13 malých či létajících pivovárků, zahrají The Umars, Fatal Error, Lidopop nebo Rusty Joe Band, nebudou chybět ani soutěže a památeční krýgl v ceně vstupného.

Break Feast Bistro by Eggo

Z Eggo trucku na Zelňáku do kamenného bistra na Dvořákově. Vajíčka ale pořád zůstávají, to je jasné. Na všechny způsoby. Klasiky, jako jsou míchaná vejce se slaninou, cheddarem a chilli mayo v bulce nebo B. L. T. sendvič s vajíčkem, pak doplňují speciály – chleba ve vajíčku, french toast, vejce do skla nebo třeba věčně vyprodaný cheeseburger.

Letní ALE od Sterna

Čím se zchladit přes léto? Co třeba svěží a zároveň plnou letní desítkou zlatavé barvy, na které se nešetřilo chmely Simcoe a Amarillo? Vyzkoušejte Beach Boy Summer Ale od Pivovaru Stern.

Burger box pro gurmány

Bistro Franz láká na vychytané burger boxy. Maso rozohníte na grilu a ukryjete do máslové bulky spolu s dalšími ingrediencemi. Chutnají skvěle a navíc jsou téměř bez práce.

Wheeeels by Element

Element Restaurant & Bar vyrazil do ulic Brna! Na kolech… Nejedná se ovšem o cyklistický teambuilding, ale jejich poslední počin Wheeeels by Element – Bar na kolech. Tuhle sympatickou bandičku budete moci potkávat na náměstí Svobody nebo na Dominikánském náměstí. Nabídka se může lišit, takže doporučujeme udělat Tour de Wheeeels a sledovat je na @wheeeels_by_element nebo také na @elementbrno.

Ačkoli v každém rozhovoru propaguji skvělou brněnskou gastronomii, sama mám bohužel málo času její novinky objevovat. O to více si cením nové pobočky vegetariánské restaurace Dhaba Beas na Panské ulici, kterou mám z TICu doslova pár kroků. Skvělé zeleninové saláty, velký výběr vegetariánských jídel z celého světa a forma bufetu s možností odnést si jídlo s sebou. Co víc si v rušném pracovním dni přát.

Jana Janulíková

ředitelka TIC BRNO

Ráj vodních dýmek

Dýmkařský lounge klub Ignis Club Brno využívá prostor 2. patra OC Letmo na maximum. V příjemné mlze linoucí se z designových dýmek potěší pestrá nabídka alkoholických i nealkoholických drinků.

Dvojitý Nelson

Letní voňavé a lehké pivko ve stylu Single Hop Ale od pivovaru LUCKY BASTARD! Dvojitý Nelson je řádně prochmelený jedinou odrůdou chmele Nelson Sauvin, který se na tento styl ejlu skvěle hodí. Má unikátní aroma angreštu a manga a jemné kořeněné tóny. Hořkost je příjemně ulpívající. Várka tohoto žádaného pivka bude k dispozici v polovině srpna.

Krásná, ale zraněná gastronomie rozpačitě vyhlíží už ne z okýnka, ale konečně ze dveří… Restart není to správné vyjádření současné reality. Žádný restart totiž není. Jsou „jen“ pootevřené dveře do našich podniků, ale milí hosté je nevzali útokem. Jedni dopíjejí nakoupené zásoby alkoholu, druzí mají strach i s rouškou vstoupit do lokálů, další… Nejsem pesimistický, jsem realista. Navíc je už teď jasné, že konec léta bude opět přivřený… Bojujeme dál.

Janko Martinkovič

restauratér

Víno od Barria

Ochutnejte něco opravdu speciálního! V Barrio Gotico Tapas Bubliny na Kozí ulici v Brně pro vás mají nachystaná osvěžující vína Moravian Wine Pleasure z vlastních vinic. K nim zakousněte místní výborné tapas a pintxos.

Long Island Mango

Drink, který ochutnáš v Cabaretu des Péchés.

1,5 cl rum, 1,5 cl vodka,
1,5 cl gin, 1,5 cl tequila,
1,5 cl Cointreau, střik
citronové šťávy Thomas
Henry Mango.

B-foodies

Nově otevřené bistro plné chutí B-foodies, které najdete na Dukelské ulici v Husovicích, nabízí mnoho dobrot. Burgery, tortilly, stripsy, domácí hranolky, ale i zeleninové saláty, minipalačinky nebo třeba ovocné smoothies.

Industra Coffee

Po dlouhých osmi letech se brněnská legenda Industra Coffee přestěhovala z mrazíren na Masné do prostor Nové Zbrojovky v Židenicích. Kromě výběrové kávy nabízí třeba domácí limonády (ochutnejte chmelovou!).

Kafe a slanina na cestách

Znáte řečkovickou kavárnu Kafe a slanina a jejich skvělé víkendové brunche? A víte, že se se svou výběrovou kávou a limonádami vydávají i za hranice Brna? Najdete je například na koncertech Hudba na vinicích ve vinařství Sonberk.

BUCHTA C

Znáte Buchtu B? Ať už je odpověď jakákoliv, měli byste poznat i Buchtu C, její mladší sestru. Tenhle nový espresso bar najdete na Zelném trhu v obklopení samých dobrých podniků, které mají společnou zahrádku ve vnitrobloku. Kromě výběrové kávy z celé Evropy zde nabízí sladké dobroty známé z Buchty B, mezi nimiž samozřejmě nechybí ani Honzovy buchty.

Grand Kitchen Vlněna

Byznys park Vlněna má novou kantýnu! Založil ji šéfkuchař a podnikatel Filip Sajler, známý ze seriálu Kluci v akci. Koncept moderní zaměstnanecké restaurace stojí na automatizaci, rychlosti, kvalitě a rozmanitosti, přičemž menu je založeno na zdravých a jednoduchých jídlech, vařených od základu z lokálních surovin.

Živé jídlo s chutí

Kdo zamíří do krámku Carlini, nebude vědět, co ochutnat jako první. Autentické tagliatelle, kvásková bageta s velmi nízkým obsahem lepku nebo plněné loupáčky s čokoládou a šlehačkou.

Na pálavské víno

Atelier Bar & Bistro na Kobližné v květnu přivítal nového šéfkuchaře a také odlehčené menu. Večer v dobré společnosti posvětí víno z hroznů, které zrálo na Pálavě a nese iniciály vinařství Plenér. Tak na zdraví!

Mikrofarma Brno: řeznictví & bistro (na Zelňáku)

Do třetice všeho dobrého! Mikrofarma otevřela svou třetí pobočku s velkým bistrem, a to v přímo v centru všeho dění na Zelném trhu. Nabídnou vám zde kromě kvalitního masa z farem také lahodná jídla připravovaná ze surovin Mikrofarmy. Snídaně, polévky, burgery, hot dogy, sandwiche a k tomu pivo či víno. Posadit se můžete jak na zahrádku, tak i do atria.

Novinkou je pro mě nové bistro Mikrofarmy spolu s dalšími bistry na Zelném trhu vedle CEDu. Příjemný je společný prostor pro jídlo ve vnitrobloku i dlouhá otevírací doba. Druhým objevem je skutečně kvalitní japonsko-korejská kuchyně restaurace Yoshi na Dvořákově ve zcela obyčejné a nenápadné restauraci. Vítám i nové bistro Ocean48 na rohu Kobližné a zejména jejich fritovanou směs ryb po vzoru neapolských kornoutů, která tak doplňuje nabídku brněnských fastfoodů. Největší radost mi ale udělalo to, že většina mých oblíbených podniků uzavření přežilo a existují dál.

Lenka Tesáčková

provozní ředitelka Národního divadla Brno

Cherry Pussy

Zkuste svrchně kvašené ovocné pivko od LUCKY BASTARDA se 100% šťávou z višní! Toto pivo vzniká čistě z přírodních surovin. Žádný koncentrát, aroma, barvivo, ale pouze pivo z vody, chmele, sladu, kvasnic a vylisované, nefiltrované višňové šťávy ze 440 kg moravských višní odrůdy Morelo. Výsledkem je osvěžující, zcela přírodní produkt.

Z nových podniků v centru Brna bych doporučil Pivovarský dům Poupě. Jsme prakticky sousedé, protože je v bývalém Domě stavbařů naproti naší radnici. Mají tam výborné točené pivo a všechno k tomu. Na slavnostnější večeři, třeba rodinnou oslavu, rád zajdu do restaurantu Grandezza na Zelném trhu. Výborně zde připravují mořské ryby a špičkový je i servis a obsluha.

Ing. arch. Vojtěch Mencl

starosta městské části Brno-střed

Kokogo

„Jedno kuře, čtyři hladové krky a nespočet kombinací, jak si dát do zobáku.“ Kokogo nabízí šťavnatá grilovaná kuřata z farmy rodiny Němcovy. Jedno kuře váží okolo 1,6 kg, a tak se jeví jako ideální sdílené jídlo. Ke kuřeti si pak vyberete 4 teplé a 4 studené přílohy, 4 výpeky a 4 omáčky. Se všemi přílohami a omáčkami vychází na jednu osobu průměrně 630 g kvality, což znamená dokonalou hostinu vhodnou třeba do kanceláře.

Na steak k Poupěti

V Pivovarském domě Poupě potěší (kromě čepovaných Dalešic) nejen studená kuchyně, ale i poctivé steaky, grilované pro tu nejlepší možnou chuť na dřevěném uhlí. Restaurace má vlastní pekařku i řezníka a maso si sami staří.

Grilovací party, co nemá obdoby

Zelená kočka pořádá grilovací kankán na terase s šéfkuchařem Robertem. Vynikající speciality na grilu ve znamení šťavnatých steaků, ryb či zeleniny, prošpikovány zábavou a smíchem.

William Thomas na Josefské

Řemeslná pekárna William Thomas Artisan Bakery otevřela svou třetí pobočku. Tentokrát v centru města na Josefské ulici, s posezením ve druhém patře a výhledem na výrobu
samotného pečiva.

Pokecz Kénik

Pestrobarevné poke bowls jsou nejen pastvou pro oči, ale také zdravou pochoutkou, ve které dominuje marinovaná syrová ryba, rýže a hromada zeleniny. Není proto divu, že se brněnské bistro Pokecz specializující se na tento tradiční havajský pokrm rozrostlo o druhou pobočku v Králově Poli. V nabídce je kromě tradičního poke také například vegetariánská varianta s vejci.

Recept
Vejce Onsen

Kuchařský tým Kafe v rozkladu se s námi podělil o recept na vejce Onsen s holandskou omáčkou, která jsou v podstatě alternativou Benedikta. Místo zastřených však připravují vejce metodou sous vide. Onsen v japonštině znamená horký pramen/lázeň. Holandskou omáčku pak připravují jemnou a máslovou, proto si pro svou potřebu upravili recept.

Ingredience (na dvě porce)
vejce 6 ks, žloutky 6 ks, máslo 125 g, brioška 2 ks, polníček, cherry rajčata, ředkvičky, výhonky China Rose, borůvky, maliny, granátové jablko, med, citronová šťáva, sůl, bílý pepř

Sous vide vejce
Celá vejce ve skořápce vaříme hodinu a půl při teplotě 63 °C (v sous vide hrnci, ale lze připravit i v zavařovacím hrnci nebo jiné nádobě, která udrží konstantní teplotu).

Holandská omáčka
Ve vodní lázni na páře vyšleháme metličkou šest žloutků do konzistence světlého krému, průběžně odstavujeme a dáváme pozor, aby se vejce nesrazila. Do vyšlehaného krému postupně tenkým pramínkem přiléváme přepuštěné máslo o teplotě cca 70 °C. Dochutíme solí, pepřem a citronovou šťávou podle našich preferencí.

Salátek s medovou zálivkou
Polníček smícháme s přepůlenými cherry rajčaty, plátky ředkviček a přelijeme zálivkou z medu a citronové šťávy (v poměru 2 : 1) dochucenou solí a pepřem.

Na podélně rozkrojenou, rozpečenou briošku rozprostřeme připravený salát, na který poté vyklepneme ze skořápky (jako u syrového vejce) tři vejce Onsen. Přelijeme holandskou omáčkou a dozdobíme výhonky China Rose, borůvkami, malinou a granátovým jablkem. Pokrm lze připravit v různých alternativách, např. s avokádem, lososem, prosciuttem crudo nebo jiným druhem šunky.

„Máme za sebou první pokusy s přidáváním ovoce nebo koření – dělali jsme yuzu pale ale, na léto máme připravený belgický saison s červeným kampotským pepřem, meruňkový kyseláč stylu berliner weisse nebo New England IPA s dominantním chmelem Loral,“ říká Michal Škoda, ředitel nového plzeňského pivovaru Proud, jehož piva můžete ochutnat v Brně například v Adrinela Cafe.

Michal Škoda

ředitel pivovaru Proud

OCEAN’S

Díky novému rybímu fast food bistru OCEAN’S na Kobližné zjistíte, jak chutná pravý oceán. V nabídce jsou nejrůznější mořské ryby a dary moře ze všech světových oceánů. Zkusíte lososový burger, krevetový špíz s waflovými hranolky, mečouna nebo raději chapadlo chobotnice? Projekt stojí především na unikátnosti a vysoké kvalitě zboží pocházejícího z distribuční sítě OCEAN48.

SKULL CAFFÉ (nově na České)

Kavárna a shisha lounge SKULL CAFFÉ otevřela na nové adrese, a to přímo v srdci Brna – na České. Kromě dýmek s prémiovými tabáky z celého světa s více než 20 příchutěmi zde najdete širokou škálu signature koktejlů, lokálního piva a samozřejmě káv. Nová a větší provozovna nabízí více než 60 míst k sezení a velkou zahrádku, ze které můžete pozorovat ruch města.

Solidní přehlídkou bizáru byly různé veteránské inzeráty, na které jsme odpovídali, když jsme hledali vhodnou dodávku. Po více než třech měsících jsme narazili na inzerát z Bielefeldu. Majitelem tehdy ještě zelenobílé dodávky byl Tobi, fotograf a kytarista ze skate-punkové skupiny Primetime Failure, který kámoší s Davidem Hasselhofem. A tahle hvězda si „zahrála“ s naším Bullim v jejich hudebním klipu.

Ivo a Johny

majitelé Beer Busu Bulliho

La Piñata

Chuť Mexika se vším, co k ní patří, ani o chilli papričku méně. Gastronomický zážitek s typickou štiplavostí servíruje bistro La Piñata v prostoru barokního paláce na Zelném trhu. Tortilly na tisíc a jeden způsob, grilované listy kaktusu, trhané kuřecí, smažené fazole a salsa. Kuchyně starých Mayů uchvátila štatl, stavte se na kus řeči i burrito.

Tyjátr na Špilasu

Na Špilberk nejen za historií, ale i vynikajícím vínem a výběrovou kávou poblíž hradních kasemat. Letní kavárna Tyjátr je ideálním místem pro polední brunch a vlahé večery, kde genius loci nelze přehlédnout. Město jako na dlani, občerstvení od lokálních dodavatelů, naturální hroznový mok, a to nejlepší z kávových zrn jako od baristy.

Pivní pralinka od CHOKLID

Zkoušeli jste už pivní pralinku od brněnské čokoládovny CHOKLID? Černé pivo z Klášterního pivovaru Porta Coeli, chmel, CHOKLID mléčná čokoláda 50 %.

White Russian

Na 4 cl vodky 3 cl kávového likéru Kahlua a 20–30 ml smetany. Do old fashion sklenice vložíme led, přilijeme likér a vodku a společně „vystírujeme“. Smetanu vyšleháme zvlášť na dry shake a pomalu nalijeme přes lžičku jako poslední vrstvu. Drink ochutnáte v Ignis Club Brno.

Sushi & Sake Izakaya MANYA

„Nejsme bistro ani další sushi bar, jsme izakaya.“ Nový brněnský podnik MANYA vás přenese do tradiční japonské hospody izakaya nabízející japonská jídla plná umami (pátá chuť, v překladu znamená lahodnost), pravé saké, delikátní sushi, přátelskou atmosféru a spoustu misek vhodných pro foodsharing. P. S.: najdete je v historickém centru Brna a mají zahrádku.

Kombucha a pikantní krevety

S vyladěnými letními novinkami se v bistru Večerka roztrhl pytel. V menu zaujmou krevety s medovým glazé s rýží, ovesná kaše a žízeň zažene osvěžující kombucha. Spěchejte pomalu.

Dýchanek s dýmkou

Pablo Escobar nezahálí. Posezení na zahrádce je pro letní dny větší a mnohem komfortnější. Milovníci dýmek mají na výběr hned z několika příchutí tabáku a ledový šlauch k tomu. Víc neprozradíme!

Veganské Dhaba Beas

Zdravé jídlo pro vegany a vegetariány v Dhaba Beas na Panské, kde vyzkoušíte nevídané speciality z asijské a indické kuchyně. V samoobslužné restauraci si namixujete hlavní chod podle diktátu chuťových pohárků a zaplatíte podle hmotnosti porce. Udržitelný jídelníček dokáže překvapit nejen příznivou cenou, ale i vynikající chutí.

Žardán by Super Panda Circus

První pandí pouť, oáza zábavy a epicentrum radosti. Tak charakterizují lidé stojící za Super Panda Circus svůj nový projekt Žardán na Hlídce pod Špilberkem. Do odpolední a večerů plných chutí, vůní a dobrodružství v zeleném srdci Brna se můžete zapojit každé pondělí–čtvrtek od 15.00.

Italská kuchyně, na to mě užije. A proto mě zasáhlo otevření nové brněnské Pizzerie Netti nabízející pizzu neapolského stylu. Dokonalá Margherita s nadýchaným okrajem – moje chuťové buňky jásají! Dalším místem, které mě moc baví, je Break Feast Bistro by Eggo. Kromě toho, že jejich jídlo skvěle chutná, taky famózně vypadá. Až je mi líto ho sníst!

Bohdana Holešová

redaktorka FOOD DRINK BRNO

Recept
Letní salát s Forky’s Chunks

Lehké letní jídlo pro zastánce rostlinné stravy od kuchařského týmu Forky’s.

Ingredience (2–3 porce)
Forky’s Chunks (balení), 2 PL rostlinného oleje, listový salát, rajčata, červená cibule
na zálivku: 3 PL rostlinného jogurtu, 1 PL olivového oleje, 1 PL citrónové šťávy, 1 ČL hořčice, 1 ČL sirupu, špetka oregána, sůl, pepř

Postup
Chunks necháme chvíli povolit při pokojové teplotě. Poté je opečeme na pánvi na oleji z obou stran dozlatova. Salát umyjeme a natrháme, rajčata nakrájíme na sousta, cibuli na tenké proužky. Ingredience na dressing důkladně promícháme, aby se propojily. Opečené chunks smícháme se zeleninou a na závěr přidáme dressing. Podáváme s opečenou, křupavou bagetkou.

Převzato z časopisu Food & Drink Brno → www.shop.pocketmedia.cz

MUNI upozorňuje, že potlačování svobod se odehrává i dnes

Potlačování občanských svobod v současném Bělorusku a připomenutí 80. výročí od prvního transportu židovských obyvatel z Brna do Minsku. To jsou témata, na jejichž půdorysu připravila Masarykova univerzita dvoudenní cyklus tvořený výstavou, videomappingem, debatami a filmovými projekcemi.

Festival kutilství Bastlfest

Patříte k nadšencům, kteří stále něco vymýšlejí, vylepšují a konstruují? Nebo jen rádi žasnete nad tím, co všechno si lidé dokážou sami vyrobit? Pak si nenechte ujít Bastlfest – festival kutilství pro celou rodinu, který se uskuteční od 20. do 21. listopadu v brněnském VIDA! science centru.

Na výstaviště vtrhne Life!

Po roční nedobrovolné pauze se na brněnské výstaviště vrací festival Life! Nabídne pořádnou dávku zábavy pro návštěvníky i spoustu výzev pro VIP hosty a youtubery. Zapište si do kalendářů termín 26.–28. listopadu a připravte se na program nabitý vším, na co se každý rok těšíte.

25. října slavíme Mezinárodní den domácích mazlíčků

Víte, že 25. října slavíme Mezinárodní den domácích mazlíčků a že v Brně vznikl charitativní projekt, který pomáhá kočkám, které svůj domov vyhlížejí z jihomoravských útulků? Podporuje 9 ověřených útulků a tím stovky koček najednou!

Virtuální expedice Zoo Brno

Zoo Brno nabízí ve spolupráci s převratným projektem Wild Immersion strhující podívanou. Patronkou projektu je světoznámá primatoložka a ochránkyně přírody Jane Goodall.