Jaké novinky se chystají na vranovském zámku? Kterou perličku z historie zámku považuje kastelán Radek Ryšavý za nejzajímavější? A kam v okolí zámku by pozval čtenáře na výlet? Dozvíte se v krátkém rozhovoru.

Jaké novinky pro nás chystáte na vranovském zámku?

Hlavní novinkou letošní sezóny je otevření středověké strážní věže, která nikdy nebyla přístupná. Věž má šest podlaží a z vrcholu je návštěvník odměněn překrásným výhledem nejen na samotný areál zámku, ale i na okolní krajinu Podyjí. Zajímavý je už vstup do věže. V její nejspodnější části bývalo hradní vězení.

Kterou perličku z historie zámku považujete za nejzajímavější?

Vzhledem k téměř tisícileté historii Vranova je to velmi složitá otázka, ale velmi mě fascinuje barokní éra a osobnost Marie Anny z Althanu, rozené markýzy Pignatelli. Obklopovala se umělci z řad výtvarníků, básníků I hudebníků. Jejím chráněncem byl nejslavnější evropský libretista Pietro Metastasio. Na zámku se pořádaly koncerty, operní a divadelní představení, opulentní hostiny, bály a nechyběly ani lovecké vyjížďky do okolních lesů. Na jeden den bych se chtěl do tohoto období vranovské historie podívat.

Kam v okolí zámku byste poslal naše čtenáře na výlet?

Krajina Podyjí je překrásná. Ne nadarmo byla před 30 lety vyhlášena národním parkem. Čtenáře bych pozval právě do oblasti mezi Znojmem a Vranovem. Jsou zde lokality, odkud neuvidíte jediný civilizační prvek, žádný dům, elektrické vedení nebo silnici. Takovým místem je například Nový Hrádek u Lukova nad meandrem řeky Dyje, která zde tvoří státní hranici s Rakouskem. Všude jen divoká příroda a vy.   

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Zkušenosti z improvizačního divadla v politice využívám neustále, říká hejtman Jan Grolich

Rok je ve funkci hejtmana Jihomoravského kraje. Předtím deset let působil coby starosta obce Velatice kousek od Brna. Jaký byl přechod z komunální politiky do krajské? Proč se na jižní Moravě líbí filmařům i turistům? A jak kraj pomůže strádajícím pořadatelům kulturních akcí? S Janem Grolichem jsme se bavili o kultuře, gastronomii i setkání s papežem.

Základem je otevřená mysl, nechci být stará konzerva, říká ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc

Vzniknou za vilou Tugendhat nové Lužánky? Povede na Špilberk lanovka? A jak přiblížit instituci, jako je Muzeum města Brna, mladé generaci? S jeho ředitelem Zbyňkem Šolcem jsme si povídali o Brně, umění, architektuře i plánech do budoucna.

Na Brně mě baví, že je multižánrové, říká Hana Holišová

Jaký byl podzimní návrat na divadelní prkna? Jak se pěti hercům zkouší dvě role? A je těžší lidi rozesmát, nebo dojmout? S herečkou a zpěvačkou Hanou Holišovou jsme si povídali o muzikálu Pretty Woman, vystupování s big bandem i metalovou kapelou, o hledání rovnováhy… a samozřejmě o Brně!

Do Prahy se jeďte podívat, do Brna bydlet, říká nadšený učitel angličtiny Broňa

Každý se může naučit anglicky. Alespoň podle Bronislava Sobotky, nadšeného učitele angličtiny z Brna. Broňu znáte z jeho oblíbeného YouTube kanálu, v srpnu vyšla jeho kniha Zamilujte se do angličtiny. Jak se z „trouby na jazyky“ stane učitel na letní škole na Oxfordu? Rozhovor o studiích, českém školství, motivaci a síle správného přístupu.

Hrdinové Marťanských lodí mají společnou žízeň po životě, říká Martin Kyšperský

Film Marťanské lodě, natáčený v Brně a v Norsku, má premiéru 9. září, do kin vtrhne o týden později. Hlavních rolí se chopili Eliška Křenková a Martin Kyšperský, který v autobiografickém příběhu hraje sám sebe. S brněnským hudebníkem a hercem jsme si povídali nejen o filmu samotném, ale i o poslední desce kapely Květy, spolupráci s Lenkou Dusilovou a inspiraci v brněnských zákoutích.