Jaké novinky se chystají na vranovském zámku? Kterou perličku z historie zámku považuje kastelán Radek Ryšavý za nejzajímavější? A kam v okolí zámku by pozval čtenáře na výlet? Dozvíte se v krátkém rozhovoru.

Jaké novinky pro nás chystáte na vranovském zámku?

Hlavní novinkou letošní sezóny je otevření středověké strážní věže, která nikdy nebyla přístupná. Věž má šest podlaží a z vrcholu je návštěvník odměněn překrásným výhledem nejen na samotný areál zámku, ale i na okolní krajinu Podyjí. Zajímavý je už vstup do věže. V její nejspodnější části bývalo hradní vězení.

Kterou perličku z historie zámku považujete za nejzajímavější?

Vzhledem k téměř tisícileté historii Vranova je to velmi složitá otázka, ale velmi mě fascinuje barokní éra a osobnost Marie Anny z Althanu, rozené markýzy Pignatelli. Obklopovala se umělci z řad výtvarníků, básníků I hudebníků. Jejím chráněncem byl nejslavnější evropský libretista Pietro Metastasio. Na zámku se pořádaly koncerty, operní a divadelní představení, opulentní hostiny, bály a nechyběly ani lovecké vyjížďky do okolních lesů. Na jeden den bych se chtěl do tohoto období vranovské historie podívat.

Kam v okolí zámku byste poslal naše čtenáře na výlet?

Krajina Podyjí je překrásná. Ne nadarmo byla před 30 lety vyhlášena národním parkem. Čtenáře bych pozval právě do oblasti mezi Znojmem a Vranovem. Jsou zde lokality, odkud neuvidíte jediný civilizační prvek, žádný dům, elektrické vedení nebo silnici. Takovým místem je například Nový Hrádek u Lukova nad meandrem řeky Dyje, která zde tvoří státní hranici s Rakouskem. Všude jen divoká příroda a vy.   

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Hrdinové Marťanských lodí mají společnou žízeň po životě, říká Martin Kyšperský

Film Marťanské lodě, natáčený v Brně a v Norsku, má premiéru 9. září, do kin vtrhne o týden později. Hlavních rolí se chopili Eliška Křenková a Martin Kyšperský, který v autobiografickém příběhu hraje sám sebe. S brněnským hudebníkem a hercem jsme si povídali nejen o filmu samotném, ale i o poslední desce kapely Květy, spolupráci s Lenkou Dusilovou a inspiraci v brněnských zákoutích.

Na špercích mě baví osobní přesah, říká Jonáš Novák z Gold atelieru

Co vedlo Jonáše Nováka pokračovat v rodinné tradici? Jaké šperky, které vznikají v dílně Gold atelieru, jsou mu nejbližší? A je možné si u nich zakoupit šperk i přímo? To všechno se dozvíte v krátkém rozhovoru.

Podyjí je překrásné, říká kastelán zámku Vranov nad Dyjí Radek Ryšavý

Jaké novinky se chystají na vranovském zámku? Kterou perličku z historie zámku považuje kastelán Radek Ryšavý za nejzajímavější? A kam v okolí zámku by pozval čtenáře na výlet? Dozvíte se v krátkém rozhovoru.

Brno je akord Hmaj6 (5b) v ekvivalentu Fm7(4)/H, říká kytarista Martin Kostaš

Kdyby bylo Brno akord, který by bylo a proč? Kde kytaristu Martina Kostaše přes léto uslyšíme či uvidíme? A které počiny z brněnské hudební scény by doporučil našim čtenářům k poslechu?

Jsem rád, že centrum v létě žije kulturou, říká starosta Brna-střed Vojtěch Mencl

Co znamená léto v centru Brna pro starostu Brna-střed Vojtěcha Mencla? Bazén, rybník, hotel nebo chalupa? Čemu dává přednost? A co chystá Brno-střed na druhý půlrok 2021? To vše se dočtete v krátkém rozhovoru.