Taky jste si před letošním létem lámali hlavu nad rozhodnutím, kam na dovolenou? Zkuste Moravský kras! Foto: MAS Moravský kras

Pokud jste se rozhodli, že letošní léto návštěvu u moře či cesty do vzdálených zemí oželíte, určitě nebudete litovat. Stačí vyrazit jen pár kilometrů z brněnské metropole a jste v přírodě, na zajímavých místech. Pamětihodnostmi a historickou architekturou je Jihomoravský kraj proslulý. Tentokrát vás zveme do severozápadní části našeho kraje, do krajiny Moravského krasu a jeho okolí. V minulých číslech jsme představili hrady a zámky, přírodní krásy nebo tematické výlety. Nyní poodhalíme nabídku muzeí.

Blansko – muzeum v Salmovském zámku

V blanenském muzeu se projdete historickými interiéry, které připomínají slavný rod Salmů, posledních stavitelů blanenského zámku a průkopníků podnikání na Moravě. Do pravěku vás pozve expozice s archeologickými unikáty, kterým dominuje tajuplný nález z Býčí skály. Novinkou letošního léta je výstava přibližující stoletý příběh blanenského skautingu a kreslené pověsti z Moravského krasu. Na výstavě pověstí si prohlédnete tvorbu kreslíře Arnošta Bechra, potěší také výstava věnovaná pivovarnictví.  

Historickým interiérům blanenského zámku sluší sochy i užitná produkce z litiny. Foto: MAS Moravský kras

V poznávání zdejší na archeologické nálezy bohaté krajiny můžete pokračovat také v Boskovicích. Foto: MAS Moravský kras

Boskovice místní vlastivěda a unikátní lokomobila 

V boskovickém muzeu, které nelze minout při cestě k hradu a zámku, jsou vystaveny stovky archeologických nálezů. V muzejní expozici se zábavnou formou seznámíte s místní historií, audionahrávkami pověstí a pohádek v malohanáckém nářečí. V židovské čtvrti a v synagoze na vás dýchne atmosféra zapomenutého soužití kultur v dnes již převážně monokulturních Boskovicích. Zcela odlišný zážitek je pro vás připraven v další expozici s unikátní lokomobilou a desítkami traktorů a stabilních motorů.

Velké Opatovice Moravské kartografické centrum

Pokud se vydáte do nejzazšího výběžku Jihomoravského kraje do Velkých Opatovic, můžete prozkoumat unikátní panoramatickou mapu Moravy, seznámit se s historií kartografie a prohlédnout si desítky dobových map. V místním muzeu jsou k vidění díla dvou výtvarníků spojených s Velkými Opatovicemi — Karla Otáhala a Jiřího Hadlače. Věděli jste, že budova dnešního Moravského kartografického centra je jednou z prvních realizací architekta roku 2020 Zdeňka Fránka?

Do Velkých Opatovic za díly výtvarníků Karla Otáhala a Jiřího Hadlače i kartografickým centrem. Foto: MAS Moravský kras

Desítky zajímavostí navíc

Pokud jste opravdovými muzejními fandy, určitě na svých toulkách moravskou krajinou nevynecháte ani menší muzea v lidových chalupách v Kořenci poblíž Boskovic a v Senetářově nedaleko Blanska. Jedno z nejmladších muzeí na Moravě je v Letovicích a právě zde vás vtáhnou do slavné minulosti zdejšího textilního průmyslu. Firma Tylex je svou produkcí krajek a záclon v širokém okolí i v zahraničí známá dodnes. V Olešnici vás pobaví muzeum místních strašidel, prohlédnout si zde můžete také muzeum veteránů, ale hlavně modrotiskovou dílnu Danzingerů.

Moravský kras a okolí
www.moravskykras.eu

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Archeopark Mikulčice – Kopčany

Jihomoravský kraj společně s Trnavským samosprávným krajem spolupracují od roku 2020 na projektu společné propagace Archeoparku Mikulčice – Kopčany. Projekt chce potenciálním návštěvníkům přiblížit, v čem tkví kouzlo těchto míst, a ukázat pro mnohé doposud neobjevený kraj.

Vydejte se do Blanska přivítat svatého Martina

Stalo se již dobrou tradicí, že o svatomartinském víkendu projde blanenskými ulicemi slavnostní historický průvod v čele s patronem města svatým Martinem na bílém koni. Vítání sv. Martina nabízí čtyřdenní kulturní program s historickým jarmarkem s tradičním zbožím, ochutnávkou vín, gastronomickými specialitami a mladým vínem.

Aqualand Moravia: procestujte svět vodních zážitků

Rodinný tobogán High Five, Wave Pool, Lazy River a mnoho dalšího! Aqualand Moravia skýtá nespočet dobrodružství.

Muzea v Moravském krasu a okolí

Pokud jste se rozhodli, že letošní léto návštěvu u moře či cesty do vzdálených zemí oželíte, určitě nebudete litovat. Stačí vyrazit jen pár kilometrů z brněnské metropole a jste v přírodě, na zajímavých místech. Pamětihodnostmi a historickou architekturou je Jihomoravský kraj proslulý. Tentokrát vás zveme do severozápadní části našeho kraje, do krajiny Moravského krasu a jeho okolí. V minulých číslech jsme představili hrady a zámky, přírodní krásy nebo tematické výlety. Nyní poodhalíme nabídku muzeí.

Hybridní léto v Ostravě

Hybrid je IN! Od hybridní pšenice přes hybridní auta a války až po hybrid art… Česko-polsko-slovenská výstava HYBRID-IN v Galerii výtvarného umění v Ostravě představuje současné autory, kteří pracují s hybridními, neklasickými a neluxusními materiály.