Lenku Dusilovou bude Maraton hostit v sobotu 14. 8. na Dominikánském náměstí. Představí v brněnské premiéře album Řeka, premiérou bude i její vystoupení s kapelou Květy. Foto: archiv redakce

Přes 250 koncertů na více jak 30 místech během čtyř dní. To je hudební smršť, která se Brnem prožene ve dnech 12. až 15. srpna 2021. Návštěvníci se mohou těšit například na exkluzivní world music, premiérové rockové a muzikálové projekty, balkánské rytmy, žhavou romskou muziku nebo jazz, folklor a klasickou hudbu. Již tradičně jsou součástí festivalu oblíbené pokoje uznávané výtvarnice Kateřiny Šedé, které připravuje pro hudebně-vizuální koncept Bezuličního buskingu. Festivalový program začíná ve čtvrtek 12. srpna 2021 vystoupením novocirkusového souboru Cirk La Putyka. Jejich představení zároveň zahájí i partnerský festival Na prknech, dlažbě i trávě.

Hudební novinky a premiéry

Letošní ročník festivalu je nabitý hudebními premiérami. Na sobotní rockové scéně na Dominikánském náměstí vystoupí v Brně poprvé se svým novým albem Řeka čerstvá držitelka tří Cen Anděl 2020 Lenka Dusilová. Doprovodí ji kapela Květy, která odehraje i svůj sólo koncert. Brněnskou premiéru si užije i zpěvák a herec Tomáš Matonoha, jenž představí nový písničkářský projekt. Úplnou novinku pod názvem Ellaboration pro festival připravila vynikající zpěvačka Dasha a smyčcové kvarteto Epoque Quartet. 

Pomyslnou „třešničkou“ letošního programu je nová world music scéna na Biskupském dvoře. Ta vznikla v dramaturgii Milana Tesaře ve spolupráci s evropskou hitparádou World Music Charts Europe. Na scéně vystoupí vokální kvinteto Kata z Faerských ostrovů, originální belgická kapela Spilar a mistr bosenského folku Damir Imamović. Ten se stal v květnu vítězem v kategorii The Best of Europe Award prestižního britského hudebního magazínu Songlines. „Jsme rádi, že se nám dlouhodobě daří zkvalitňovat hudební nabídku Maratonu. Ve spolupráci s našimi dramaturgy přinášíme stále nové a originální projekty,” říká manažerka festivalu Eliška Kratěnová.

Uslyšíte oceňovaného bosenského folkaře Damira Imamoviće. Foto: Maraton hudby

Netradiční lokality

Organizátoři připravili koncerty na řadě speciálních míst. Energické balkánské rytmy v čele s hvězdnou rumunskou Fanfarou Transilvaniou, slovenským duem DJů Malalata a českou kapelou Circus Brothers zažijí fanoušci festivalu na piazzettě před Janáčkovým divadlem. Speciální hudební překvapení čeká návštěvníky ve vodojemu na Žlutém kopci nebo v protiatomovém krytu Denis pod Petrovem. V Alfa pasáži bude tradiční Pianoštafeta za moderace generálního ředitele České filharmonie Davida Marečka. 

Návštěvníci se dále mohou těšit na operu Lazebník sevillský, projekt Hrubá hudba, americkou královnu blues Juwanu Jenkins, česko-kubánskou formaci Mezcla Orquesta, zpěvačky Amelii Sibu nebo Sisu Feher, smyčcové duo Tara Fuki, kontráše Tomáše Koláčka, duo klavíristů Ondřeje Brzobohatého a Ondřeje Brouska nebo taneční soutěž Betelnej Betl a mnoho dalšího.

Zahrajte si na jednom pódiu s Davidem Marečkem, ředitelem České filharmonie. Foto: Maraton hudby

Brno – město hudby UNESCO

Maraton hudby Brno je klíčovou akcí v rámci členství Brna v síti kreativních měst UNESCO v oboru hudba. Letos se opět představí řada muzikantů z ostatních hudebních měst na speciální UNESCO stage v sobotu 14. 8. na nádvoří Staré radnice. Během festivalu se uskuteční i kulatý stůl Meet music; o hudebním vzdělávání dětí budou diskutovat mluvčí z hostitelského Brna, polských Katowic, německého Mannheimu, švédského Norrköpingu, portugalského Idanha-a-Nova, maďarského Veszprému a dalších kreativních měst.

Živé centrum

I letos v létě se v Brně uskuteční festival Na prknech, dlažbě i trávě, který žánrově směřuje k hraničním formám divadla s důrazem na novocirkusovou divadelní linku. Ve čtyřech dnech a na dvou stageích proběhne 20 divadelních představení a několik koncertů. Hlavní stage najdete v Björnsonově sadu, druhou pak na Alžbětinské scéně divadla Husa na provázku. Zahájení proběhne ve čtvrtek 12. srpna na Moravském náměstí u Jošta a nezahájí jej nikdo menší než Cirk La Putyka! Maraton hudby Brno a festival Na prknech, dlažbě i trávě přispívají k pověstnému brněnskému živému centru. „Živé centrum vznikne, když na necelých 2 km2 spojíte hromadu gastronomických zážitků, otevřených zahrádek, laviček ve stínu i na slunci, patníků k sezení, zurčících fontán a zeleně. Tento barevný koktejl oživíte právě skvělými kulturními akcemi či volně hrajícími muzikanty a přimícháte do něj to správné množství turistů,“ popisuje léto v Brně ředitelka TIC BRNO Jana Janulíková.

Oblíbené pokoje Kateřiny Šedé, letos i s novinkami

Na festivalu nebudou chybět dnes už legendární pokoje uznávané výtvarnice Kateřiny Šedé. Na základě zkušeností s pandemií koronaviru změnila Kateřina Šedá podobu svých buskerských pokojů. Pro Maraton hudby Brno vytvořila dva nové, a to ordinaci praktického lékaře a nemocniční pokoj. „Během koronaviru pomáhal kdekdo. Minulý rok se zapojila i naše buskerská kuchyně, která dělala radost a stala se místem koncertů v brněnských domovech seniorů. Teď jsme ji předělali, aby znovu pomáhala. Nové pokoje jsou symbolicky věnované všem lékařům a sestřičkám jako poděkování za jejich nasazení během pandemie,” vysvětluje výtvarnice Šedá.

Tereza Balonová v ordinaci Kateřiny Šedé. Foto: Maraton hudby

Kde všude se setkáte s Maratonem hudby

Biskupský dvůr / World music stage
Nádvoří Místodržitelského paláce / Jazz & Blues stage
Dominikánské náměstí / Rock stage, Django stage
Divadlo Husa na provázku / Folklor stage
Atrium Divadla na Orlí / Indies stage
Nádvoří Staré radnice / Guest stage
Římské náměstí / Anoda+ stage, Stage of Songs
Piazzetta u Janáčkova divadla / Balkan night
Sono centrum / Humor v hudbě
Alfa pasáž / Pianoštafeta
Kostel nanebevzetí Panny Marie / Nekonečné varhany
U Jošta / Betelnej Betl
Na České / Bezuliční busking
Jakubské náměstí / Bezuliční busking
OC Letmo / Bezuliční busking
Myší díra / Bezuliční busking
Náměstí Svobody / Bezuliční busking
Šilingrovo náměstí / Bezuliční busking
Vodojem na Žlutém kopci
Kryt Denis pod Petrovem
Vila Tugendhat
Sněmovní sál
Nádvoří hradu Špilberk
Amfiteátr Kraví hora

12–15/8
Maraton hudby Brno
www.maratonhudby.cz
Na prknech, dlažbě i trávě
www.gotobrno.cz

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne

Maraton hudby promění Brno v hudební metropoli

Přes 250 koncertů na více jak 30 místech během čtyř dní. To je hudební smršť, která se Brnem prožene ve dnech 12. až 15. srpna 2021. Návštěvníci se mohou těšit například na exkluzivní world music, premiérové rockové a muzikálové projekty, balkánské rytmy, žhavou romskou muziku nebo jazz, folklor a klasickou hudbu.

Mezinárodní hudební festival Špilberk

Letos se opět můžete těšit na nezapomenutelné hudební večery pod širým nebem na Špilberku. Koncerty se konají pod záštitou brněnské filharmonie, která se snaží zpřístupnit klasickou hudbu i těm, kteří by se k ní jinak nedostali. Uslyšíte velká symfonická díla ve spojení s jinými žánry.

Léto s Janáčkem

Janáček je naším v zahraničí nejhranějším operním skladatelem a řadí se mezi dvacet vůbec nejhranějších světových operních tvůrců. Většinu života žil a tvořil v Brně. S létem jsou spojena výročí jeho narození i úmrtí. Narodil se 3. července 1854 a zemřel 12. srpna 1928.

Meeting Brno letos otevře téma pravdy

Šestý ročník festivalu Meeting Brno se uskuteční od 26. července do 1. srpna a jeho mottem je Pravda vítězí? Diskusní setkání i umělecký program zdůrazní nezbytnost neustálého zkoumání dějinných či současných událostí z různých úhlů pohledu a přinesou téma ohýbání skutečnosti ve prospěch ideologií.

Studentský Majáles Brno již po desáté

Compassion Fatigue Is Over představuje další krok v dlouhodobé dramaturgii galerie, nazvané Rudolfinum_Time-Based. Série narativních videí a filmů, po boku architektonických intervencí, směřuje svoji pozornost k množině klíčových témat naší současnosti.