Vodojem na Žlutém kopci © TIC Brno

Jakmile začnete mít dost sluníčka a zatoužíte po ochlazení ve stínu, doporučujeme návštěvu brněnského podzemí. Za nenápadnými vchody se přímo ve středu města skrývají podzemní prostory, jejichž historie sahá až do 14. století. Každý z prostor brněnského podzemí nabízí specifický zážitek. Vedle sakrální Kostnice u sv. Jakuba, historického Mincmistrovského sklepa a rodinného Labyrintu pod Zelným trhem se opět otevírá dechberoucí vodojem na Žlutém kopci a zcela nově také kryt civilní obrany Denis pod Petrovem. Expozice si zachovává autentickou stísněnou atmosféru 50. let minulého století, ve které vznikal.

Brno Underground

Brněnské podzemí přináší rozmanité zážitky, svým množstvím a různorodostí je ale především brněnským fenoménem, který stojí za objevování. Vydejte se do jeho hlubin odhalit historii a genius loci těchto skrytých míst. Nejnovějším přírůstkem podzemí je protiatomový kryt Denis. Ten byl hlouben pod Petrovem od konce druhé světové války a toto léto bude zcela poprvé zpřístupněn veřejnosti. Při návštěvě projdete část z jeho 900 metrů dlouhých chodeb, dostanete se 30 metrů pod povrch a taky na místo přímo pod katedrálou sv. Petra a Pavla.

Druhou technickou památkou je působivý vodojem na Žlutém kopci, přirovnávaný k istanbulským cisternám Yerebatan. Cihlový vodojem připomínající podzemní město, gotickou katedrálu či scény z filmu Pán prstenů byl dokončen v roce 1873 a svému účelu sloužil až do roku 1997. Systém valených a křížových kleneb nesených cihlovými pilíři jej činí jedinečným a řadí mezi stavitelské perly naší republiky. Dále můžete navštívit Kostnici u sv. Jakuba, pietní místo, kde je uloženo na 50 000 kosterních pozůstatků, Mincmistrovský sklep, který oživuje zapomenuté řemeslo ražby mincí, nebo Labyrint pod Zelným trhem, datovaný do 14. století, v jehož reálných kulisách si můžete zahrát únikovou hru Poklad v labyrintu. 

Podrobnosti a volné termíny najdete na www.brnenske-podzemi.cz.

Kryt Denis

Zmíněný protiatomový kryt je horkou novinkou letošního léta, nebo vlastně spíš chladnou. Ve všech podzemích najdete stabilní podpovrchovou teplotu, ale v tomto jednu z nejnižších, neboť se neukrývá pod městskou dlažbou, ale pod zeminou a skalami petrovského kopce. Chcete-li se tedy v létě opravdu zchladit, nabízíme kryt a jeho osvěžujících 12° C. Husí kůži vám pak nažene nejen teplota, ale určitě i autentický vzhled krytu, který vás přenese do doby nedávno minulé a bohužel válečné.

Vodojem na Žlutém kopci

Když se tato technická památka minulý rok zpřístupnila, vyvolala poprask a všechny prohlídky byly rázem vyprodány. Vodojem pak dokonce zvítězil v anketě Turistické novinky 2020 pořádané portálem Kudy z nudy. Takže hledáte-li místo, kudy z brněnské nudy (která neexistuje), navštivte vodojem pod Žlutým kopcem. Připadat si budete jak v mysteriózním filmu a určitě nebudete návštěvy litovat. Místem vás, stejně jako v ostatních případech, provede zkušený průvodce a dozvíte se spoustu zajímavých informací. 

 

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne

Autentická historie i současnost města

TIC BRNO ukazuje město takové, jaké je. Jinak to vlastně ani nejde, protože Brno je autentické. Přestože nabízí mix toho, co další turistické metropole, nenajdete v něm místa, na kterých pro davy turistů nenarazíte na místní. Brňáci zkrátka ve svém městě žijí a také oni jej mohou poznávat, a poznávají, s průvodci.

Tomáš Matonoha svádí hvězdy brněnské vědy

Kdy se začnou na Marsu zalévat květiny recyklovanou močí? Jak vznikají černé díry? Která mutace genu způsobí, že je leukémie dědičná? A jak to všechno souvisí s Brnem? Nejen na tyto otázky se v pilotních dílech seriálu Svedu vědu ptal herec a moderátor Tomáš Matonoha. Pro odpověď si zašel k těm nejpovolanějším – za špičkovými vědci působícími v našem městě.

Zahraniční děti žijící v Brně poznají, vymalují a propátrají město skrze jeho pověsti

Brno Expat Centre v červnu představilo nové omalovánky Brno Legends s příběhy brněnských pověstí ve dvanácti jazycích, sepsané a ilustrované zahraničními Brňany.

Africké léto v Zoo Brno

Celoprázdninová akce Africké léto v Zoo Brno představí pestrou kulturu původních obyvatel Afriky i křehkou africkou přírodu a její ochranu. Také brněnská kešková flotila se rozrostla přímo v areálu Zoo Brno, kde na kačery a kačerky čeká trasa s africkou tematikou, na jejímž konci je odmění speciální sběratelské dřevěné kolečko (CWG Czech Wood Geocoin) s logem Afrického léta.

Fenomén Brno Underground nabízí mystický vodojem i autentický kryt

Jakmile začnete mít dost sluníčka a zatoužíte po ochlazení ve stínu, doporučujeme návštěvu brněnského podzemí.