Vodojem na Žlutém kopci © TIC Brno

Jakmile začnete mít dost sluníčka a zatoužíte po ochlazení ve stínu, doporučujeme návštěvu brněnského podzemí. Za nenápadnými vchody se přímo ve středu města skrývají podzemní prostory, jejichž historie sahá až do 14. století. Každý z prostor brněnského podzemí nabízí specifický zážitek. Vedle sakrální Kostnice u sv. Jakuba, historického Mincmistrovského sklepa a rodinného Labyrintu pod Zelným trhem se opět otevírá dechberoucí vodojem na Žlutém kopci a zcela nově také kryt civilní obrany Denis pod Petrovem. Expozice si zachovává autentickou stísněnou atmosféru 50. let minulého století, ve které vznikal.

Brno Underground

Brněnské podzemí přináší rozmanité zážitky, svým množstvím a různorodostí je ale především brněnským fenoménem, který stojí za objevování. Vydejte se do jeho hlubin odhalit historii a genius loci těchto skrytých míst. Nejnovějším přírůstkem podzemí je protiatomový kryt Denis. Ten byl hlouben pod Petrovem od konce druhé světové války a toto léto bude zcela poprvé zpřístupněn veřejnosti. Při návštěvě projdete část z jeho 900 metrů dlouhých chodeb, dostanete se 30 metrů pod povrch a taky na místo přímo pod katedrálou sv. Petra a Pavla.

Druhou technickou památkou je působivý vodojem na Žlutém kopci, přirovnávaný k istanbulským cisternám Yerebatan. Cihlový vodojem připomínající podzemní město, gotickou katedrálu či scény z filmu Pán prstenů byl dokončen v roce 1873 a svému účelu sloužil až do roku 1997. Systém valených a křížových kleneb nesených cihlovými pilíři jej činí jedinečným a řadí mezi stavitelské perly naší republiky. Dále můžete navštívit Kostnici u sv. Jakuba, pietní místo, kde je uloženo na 50 000 kosterních pozůstatků, Mincmistrovský sklep, který oživuje zapomenuté řemeslo ražby mincí, nebo Labyrint pod Zelným trhem, datovaný do 14. století, v jehož reálných kulisách si můžete zahrát únikovou hru Poklad v labyrintu. 

Podrobnosti a volné termíny najdete na www.brnenske-podzemi.cz.

Kryt Denis

Zmíněný protiatomový kryt je horkou novinkou letošního léta, nebo vlastně spíš chladnou. Ve všech podzemích najdete stabilní podpovrchovou teplotu, ale v tomto jednu z nejnižších, neboť se neukrývá pod městskou dlažbou, ale pod zeminou a skalami petrovského kopce. Chcete-li se tedy v létě opravdu zchladit, nabízíme kryt a jeho osvěžujících 12° C. Husí kůži vám pak nažene nejen teplota, ale určitě i autentický vzhled krytu, který vás přenese do doby nedávno minulé a bohužel válečné.

Vodojem na Žlutém kopci

Když se tato technická památka minulý rok zpřístupnila, vyvolala poprask a všechny prohlídky byly rázem vyprodány. Vodojem pak dokonce zvítězil v anketě Turistické novinky 2020 pořádané portálem Kudy z nudy. Takže hledáte-li místo, kudy z brněnské nudy (která neexistuje), navštivte vodojem pod Žlutým kopcem. Připadat si budete jak v mysteriózním filmu a určitě nebudete návštěvy litovat. Místem vás, stejně jako v ostatních případech, provede zkušený průvodce a dozvíte se spoustu zajímavých informací. 

 

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne

MUNI upozorňuje, že potlačování svobod se odehrává i dnes

Potlačování občanských svobod v současném Bělorusku a připomenutí 80. výročí od prvního transportu židovských obyvatel z Brna do Minsku. To jsou témata, na jejichž půdorysu připravila Masarykova univerzita dvoudenní cyklus tvořený výstavou, videomappingem, debatami a filmovými projekcemi.

Festival kutilství Bastlfest

Patříte k nadšencům, kteří stále něco vymýšlejí, vylepšují a konstruují? Nebo jen rádi žasnete nad tím, co všechno si lidé dokážou sami vyrobit? Pak si nenechte ujít Bastlfest – festival kutilství pro celou rodinu, který se uskuteční od 20. do 21. listopadu v brněnském VIDA! science centru.

Na výstaviště vtrhne Life!

Po roční nedobrovolné pauze se na brněnské výstaviště vrací festival Life! Nabídne pořádnou dávku zábavy pro návštěvníky i spoustu výzev pro VIP hosty a youtubery. Zapište si do kalendářů termín 26.–28. listopadu a připravte se na program nabitý vším, na co se každý rok těšíte.

25. října slavíme Mezinárodní den domácích mazlíčků

Víte, že 25. října slavíme Mezinárodní den domácích mazlíčků a že v Brně vznikl charitativní projekt, který pomáhá kočkám, které svůj domov vyhlížejí z jihomoravských útulků? Podporuje 9 ověřených útulků a tím stovky koček najednou!

Virtuální expedice Zoo Brno

Zoo Brno nabízí ve spolupráci s převratným projektem Wild Immersion strhující podívanou. Patronkou projektu je světoznámá primatoložka a ochránkyně přírody Jane Goodall.