Nepřehlédněte na webu Kultury Brno interaktivní mapu Kam za kulturou. Foto: Michal Růžička TIC Brno

Brno se snaží dělat úřad přehlednější a přístupnější lidem, a proto všechny aktivity Odboru kultury Magistrátu města Brna sloučilo pod projekt Kultura Brno. Vše o jeho aktivitách a projektech nyní najdete na novém webu kultura.brno.cz. Zjistěte, co dělá Brno pro kulturu!

Aktivity brněnského Odboru kultury MMB se začaly rozrůstat do nečekaných rozměrů, vznikají nové projekty a iniciativy a pro běžného občana mohlo být nepřehledné, co všechno je pod hlavičkou magistrátu. Proto je tu nový web Kultura Brno, který ve všem udělá jasno.

Kulturní parlament, Sochařské Brno a Plug & Play

Vše začalo vznikem brněnské kulturní strategie v roce 2018, díky které začal Odbor kultury MMB pořádat Brněnský kulturní parlament. Platforma propojuje potřeby brněnských kulturních a kreativních odvětví s úředníky, městskými částmi a politiky. Přináší aktuality z kulturního dění, pořádá diskuze a společně se plánuje kulturní politika města.

Odbor kultury MMB také průběžně koordinuje projekty v oblasti výtvarného umění nebo hudby. Web Sochařské Brno sdružuje informace o umění ve veřejném prostoru města Brna, pečuje o drobnou architekturu a informuje o sochařských soutěžích a projektech. V oblasti hudby město řídí projekt OnStage přinášející do městského prostoru hudební výukové programy a aktivity. Prostřednictvím hudby zapojuje děti ze sociálně ohrožených skupin a napomáhá tak sociální soudržnosti. Z iniciativy radního pro kulturu Marka Fišera vznikl projekt Plug & Play, který usnadňuje pořádání kulturně-komunitních akcí na nejlepších veřejných místech v Brně. Provádí vás podmínkami i základní administrativou, díky projektu se můžete pustit do organizování snadno a on-line.

Interaktivní mapa

Nepřehlédněte na webu Kultury Brno interaktivní mapu Kam za kulturou, kterou odbor vytvořil pro orientaci v kulturně-kreativní oblasti města Brna a v aktuální nabídce probíhajících akcí. Mapa obsahuje několik tematických vrstev, které lze filtrovat a skládat na sebe. Mezi kulturními body v mapě si můžete zvolit trasu a mapu si následně vytisknout, uložit či sdílet. Do mapy jsou zaneseny objekty ze široké škály kulturních a kreativních odvětví, zřizované i nezřizované městem. Zároveň si můžete zobrazit sochy a objekty drobné architektury projektu Sochařské Brno či zkontrolovat bezbariérovost jednotlivých aktivit.

Město se snaží o co nejširší záběr aktivit pro co nejširší spektrum lidí a zároveň v souladu s kulturní strategií. Cílem je předávat informace přehledně, transparentně a rychle. Podívejte se na nový web a vyberte si, co vás zajímá. 

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne

Autentická historie i současnost města

TIC BRNO ukazuje město takové, jaké je. Jinak to vlastně ani nejde, protože Brno je autentické. Přestože nabízí mix toho, co další turistické metropole, nenajdete v něm místa, na kterých pro davy turistů nenarazíte na místní. Brňáci zkrátka ve svém městě žijí a také oni jej mohou poznávat, a poznávají, s průvodci.

Novou kurátorkou Galerie mladých je Ivana Hrončeková

Z pozice kurátorky Galerie TIC odchází Zuzu Janečková. Odvedla tu ohromný kus práce: s velkou obětavostí a laskavostí kurátorovala od roku 2012 desítky výstav, především v Galerii mladých.

Tomáš Matonoha svádí hvězdy brněnské vědy

Kdy se začnou na Marsu zalévat květiny recyklovanou močí? Jak vznikají černé díry? Která mutace genu způsobí, že je leukémie dědičná? A jak to všechno souvisí s Brnem? Nejen na tyto otázky se v pilotních dílech seriálu Svedu vědu ptal herec a moderátor Tomáš Matonoha. Pro odpověď si zašel k těm nejpovolanějším – za špičkovými vědci působícími v našem městě.

JazzFestBrno slaví 20 let

Jak? Festivalem ve festivalu! Nabitý program letošního JazzFestBrno koncem srpna ozdobí akce v areálu Divadla Husa na provázku. Ve dvou sálech a na open-air Alžbětinské scéně popřeje svými vystoupeními festivalu ke kulatinám domácí jazzová špička.

Maraton hudby promění Brno v hudební metropoli

Přes 250 koncertů na více jak 30 místech během čtyř dní. To je hudební smršť, která se Brnem prožene ve dnech 12. až 15. srpna 2021. Návštěvníci se mohou těšit například na exkluzivní world music, premiérové rockové a muzikálové projekty, balkánské rytmy, žhavou romskou muziku nebo jazz, folklor a klasickou hudbu.