Ve vybraných ubytováních v Ostravě dostanete při pobytu min. na dvě noci OSTRAVACARD!!!, s níž se pojí halda slev na vstupy a koupaliště a muzea, konzumaci v restauracích a mnoho dalšího. Foto: Černá louka

Ostrava se za poslední roky velmi změnila. Symbolem toho, jaká byla a jaká je dnes, je doutnající halda Ema. Teplo vyvěrající z hořící hlušiny způsobuje, že na místě najdete unikátní subtropické mikroklima plné zeleně. Stejné je to s celým městem: v uzavřených dolech tu vyrůstají parky, stylové kavárny a průmyslové objekty se mění v kulturní centra, lezecké stěny a komunitní dílny.

Dolní oblast Vítkovice

Místo, kam ještě nedávno mířila velká část obyvatel za prací, se dnes stalo oblíbeným prostorem k rekreaci a odpočinku. Při návštěvě Ostravy vyrazily naší redakci Dolní Vítkovice doslova dech. O historii vám poví průvodce na organizované prohlídce, poté se vyvezte na vyhlídkovou nástavbu na vysoké peci č. 1. Kombinace skla a oceli působí futuristicky a procházka po lávce, která ji obtáčí, zajistí panoramatický výhled na celé město. Nachází se tu také kavárna Bolt Café. Na závěr se zastavte ve Velkém a Malém světě techniky a prohlédněte si multifunkční halu GONG, která vznikla jedinečnou přestavbou historického plynojemu.

Centrum města

Z DOV to do centra města vezměte pěšky přes Trojhalí Karolina. Nádherně zrekonstruovaná budova elektrocentrály stojí spolu s moderním nákupním centrem na místě bývalé koksovny a těžební jámy Karolina. Tam, kde kdysi stály turbíny, se dnes lidé potkávají na kulturních akcích. Nenechte si ujít Masarykovo náměstí a procházku kolem řeky Ostravice od mostu Miloše Sýkory až k Nové radnici a do parku Komenského sady, kde se v létě na trávě piknikuje, prohánějí se tu běžci a cyklisté a na kamenných molech u řeky se slétají racci. Vydáte-li se od mostu Miloše Sýkory na stranu druhou, dorazíte k Slezskoostravskému hradu.

Halda Ema vznikla při uhelné těžní jámě, dnes je památkově chráněna. Foto: Černá louka

Halda Ema a zoo

Na vrchol haldy Ema vede žlutá naučná trasa lemovaná 12 panely o historii hornictví ve městě. Téměř pod ní najdete ostravskou zoo, která je mezi místními oblíbená pro možnost dlouhých procházek. Její součástí je totiž botanický park s několika naučnými stezkami. Zcela novou atrakcí budou od léta dva vyhlídkové doubledeckery spojující zoo s unikátním areálem Dolní oblasti Vítkovice.

VISITOSTRAVA!!!
www.visitostrava.eu

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne

Archeopark Mikulčice – Kopčany

Jihomoravský kraj společně s Trnavským samosprávným krajem spolupracují od roku 2020 na projektu společné propagace Archeoparku Mikulčice – Kopčany. Projekt chce potenciálním návštěvníkům přiblížit, v čem tkví kouzlo těchto míst, a ukázat pro mnohé doposud neobjevený kraj.

Vydejte se do Blanska přivítat svatého Martina

Stalo se již dobrou tradicí, že o svatomartinském víkendu projde blanenskými ulicemi slavnostní historický průvod v čele s patronem města svatým Martinem na bílém koni. Vítání sv. Martina nabízí čtyřdenní kulturní program s historickým jarmarkem s tradičním zbožím, ochutnávkou vín, gastronomickými specialitami a mladým vínem.

Aqualand Moravia: procestujte svět vodních zážitků

Rodinný tobogán High Five, Wave Pool, Lazy River a mnoho dalšího! Aqualand Moravia skýtá nespočet dobrodružství.

Muzea v Moravském krasu a okolí

Pokud jste se rozhodli, že letošní léto návštěvu u moře či cesty do vzdálených zemí oželíte, určitě nebudete litovat. Stačí vyrazit jen pár kilometrů z brněnské metropole a jste v přírodě, na zajímavých místech. Pamětihodnostmi a historickou architekturou je Jihomoravský kraj proslulý. Tentokrát vás zveme do severozápadní části našeho kraje, do krajiny Moravského krasu a jeho okolí. V minulých číslech jsme představili hrady a zámky, přírodní krásy nebo tematické výlety. Nyní poodhalíme nabídku muzeí.

Hybridní léto v Ostravě

Hybrid je IN! Od hybridní pšenice přes hybridní auta a války až po hybrid art… Česko-polsko-slovenská výstava HYBRID-IN v Galerii výtvarného umění v Ostravě představuje současné autory, kteří pracují s hybridními, neklasickými a neluxusními materiály.