Otevřené depozitáře skla, porcelánu a keramiky od Maxima Velčovského, studia Edit! a Radka Wohlmutha. Foto: Moravská galerie v Brně

Velkou pozornost získává projekt Moravské galerie v Brně, která v uplynulých měsících založila sbírku současného designu a módy. Vystavovat ji bude v nových expozicích rekonstruovaného Uměleckoprůmyslového muzea. 

Jedno z nejstarších muzeí

Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně, jehož slavnostní znovuotevření je naplánováno na podzim roku 2021, patří svým rokem vzniku 1873 mezi deset nejstarších muzeí svého druhu na evropském kontinentu. Jeho neudržitelný technický stav v posledních letech si vyžádal nutnou rekonstrukci, ale zároveň vyvolal pozitivní příležitost k obměně expozic a vybudování reprezentativní sbírky současného designu. Nové expozice budou reflektovat podoby průmyslové a rukodělné výroby, ale také funkce a charakteristický vizuální styl předmětů v každodenním životě člověka. 

Střípky současnosti

Moravská galerie již několika výstavními projekty posledních let dokázala do Brna přivést zvučná jména průmyslové tvorby a uspořádala v Uměleckoprůmyslovém muzeu výstavy Maxima Velčovského či studia Olgoj Chorchoj. Jednalo se o dočasné výstavy a současný design se nijak nepropisoval do stálých expozic. Sbírku porevolučního designu založila galerie zhruba před pěti lety díky těmto výstavním projektům současných designérů, do té doby byl nákup tzv. užitého umění posledních třiceti let téměř nulový.  

68 děl z 600 návrhů

K této příležitosti galerie vyhlásila v létě roku 2020 open call na nové akvizice z oblasti módy, šperku, produktového a grafického designu. Šedesát osm děl toho nejvytříbenějšího designu vybrala odborná porota z téměř šesti set realizací. Do otevřené výzvy, která byla ohraničena časovým obdobím od roku 1989 do současnosti, se přihlásili převážně mladí tvůrci, kterým přímá koupě děl měla pomoci především v kritickém období pandemie. První prezentace nákupu proběhla na začátku října 2020 v pražském klášteře svatého Gabriela, který hostil letošní Designblok. Za výstavu na Designbloku si Moravská galerie odnesla první cenu v kategorii Mimořádný počin. 

První dáma české módy

Zásadní součástí nové vize Uměleckoprůmyslového muzea je móda. Podstatnou část expozice věnují její tvůrci desítkám současných českých módních návrhářů, mezi nimiž bude ikonické místo patřit Liběně Rochové. Tato nejznámější česká módní návrhářka darovala v roce 2021 většinu svých módních kolekcí do sbírek Moravské galerie. „První dáma“ české módy je zároveň i vedoucí Ateliéru designu oděvu a obuvi na pražské UMPRUM, kde už řadu let vychovává nejmladší českou generaci módních návrhářů.

Model Liběny Rochové s názvem Velká Červená inspirovaný dílem Karla Nepraše z kolekce Dialog, 2006. Foto: Nikola Šrajerová a Lenka Bukačová

Dramaturgie Uměleckoprůmyslového muzea a Jurkovičovy vily

Vilu na celý rok 2021 ovládne projekt Do It Yourself dua designérů Herrmann&Coufal. Tito mladí tvůrci se již několik let zabývají rolí designéra jako autora návrhu a uživatele. Jejich práce se promítne i do Uměleckoprůmyslového muzea, kde jakožto čerství držitelé titulu Grand designéři cen Czech Grand Design vystaví svou intervenci.

Moravská galerie má v plánu pořádat pravidelné prezentace výherců prestižních cen Czech Grand Design. S otevřením Uměleckoprůmyslového muzea se tak v Brně představí v samostatné výstavě také Lucie Koldová, která je historicky první držitelkou dvou titulů Grand designér/ka roku, a to z let 2012 a 2019. Foto: Alžběta Jungrová

Brno se může těšit i na vůbec první jubilejní retrospektivu designéra Jiřího Pelcla. Výstava přiblíží návštěvníkům možnosti a zpracování různých materiálů i zákulisí designérské praxe, proces samotného návrhu, který bývá vedle finálního výrobku často upozaděn (a přitom samotná idea výrobku je jednou z nejdůležitějších složek dobrého designu).

Designéři podílející se na podobě expozic, interiérů a terasy

Maxim Velčovský (český designér a pedagog na Vysoké škole uměleckoprůmyslové) spolu se studiem Edit! a Radkem Wohlmuthem (historik umění, výtvarný kritik a nezávislý kurátor) přijali nabídku uspořádat otevřené depozitáře skla, porcelánu a keramiky a také navrhli způsob jejich instalace maximalizující zážitek z prohlížení několika tisíc sbírkových předmětů. 

Na terase muzea vzniká interaktivní objekt s názvem Mrak, který je dílem architekta Marka Štěpána. Novinkou také bude vnitřní odpočinková zóna podle návrhu Davida Karáska.

Studio Olgoj Chorchoj protkalo architektonicky zajímavý světlík muzea soustavou lávek poskytujících návštěvníkům maximální průhled do interiérů a expozic. Designové studio založili v roce 1990 Michal Froněk a Jan Němeček, jejich tvorba měla od počátku velmi široký záběr: od světelných ready made objektů po první architektonické realizace.

S digitálními technologiemi současnosti bude pracovat také studio Visualove, které představí téma vývoje designu v rámci čtyř průmyslových revolucí prostřednictvím multimediální interaktivní instalace. Visualove je kreativní studio tvořící na pomezí architektury, light designu, event designu, videomappingu, scénografie a stage designu.

Součástí stálé expozice bude i dílo Krištofa Kintery Démon růstu, které bude přerůstat ochoz muzea a vytvářet pomyslný most mezi volným uměním a designem. Krištof Kintera patří k nejaktivnějším umělcům na české i mezinárodní scéně, pravidelně vystavuje v renomovaných evropských institucích (například v Kunsthalle Rotterdam, D+T Brussels a dalších).

ART DESIGN FASHION
Slavnostní otevření Uměleckoprůmyslového muzea v Brně
podzim 2021

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne

Galavečer Muzea romské kultury jako oslava jeho 30. výročí

„Jsme prostorem pro setkávání kultur. Otevíráme cesty ke kořenům romské identity. Uchováváme a zpřístupňujeme kulturu a historii Romů jako součást světového dědictví. Přispíváme k toleranci a vzájemnému porozumění. Pro dialog kultur, pro nás.“ Tak zní motto jedinečné instituce svého typu na světě.

BRNO TISKNE v lihovaru

Díky otevřené sítotiskové dílně BRNO TISKNE máte 7. října v 17.00 jedinečnou příležitost podívat se do prostoru bývalého lihovaru na Pekařské ulici a seznámit se se sítotiskovou technikou. Bude se zde konat výstava grafik ze série serigrafických workshopů BRNO TISKNE S…

EXPO v Dubaji: český pavilon a jihomoravské stopy

O rok posunuté EXPO 2020 v Dubaji začne letošního 1. října a potrvá až do 31. března 2022. Jedná se o historicky první EXPO, jehož pořadatelem je arabská země, podtitulem tohoto ročníku je Connecting Minds, Creating the Future. Český pavilon nese ve svých expozicích výrazné stopy kreativních myslí z Brna a Jihomoravského kraje, doprovodný program výstavy pak přicestuje téměř před váš práh a oživí mnohá města regionu.

Rozhovor k výstavě Armáda do kapsy

Už přes dvě stě let se sbírají vojenské figurky, říká o výstavě Armáda do kapsy vedoucí průvodců Památníku Mohyla míru Ondřej Buček.

URBANIA. 120 minut v kůži správců města

Přijďte převzít správu města, naslouchejte jeho potřebám a pomozte mu růst. Interaktivní výstava URBANIA vtáhne návštěvníky do reality městského plánování a rozvoje. Instalace ukazuje, jak vlastně funguje složitý organismus města a v čem spočívá práce lidí, kteří se podílejí na jeho správě a rozvoji. Prostřednictvím osmi situací poodhaluje dění v hlubinách úřadu a každá z těchto situací zároveň ilustruje jeden z principů, které jsou při správě města zásadní.