Vítězové letošního ročníku, členové GrinTeaM, zabodovali u odborné komise precizností svého návrhu. Foto: MUNISS

Brno již více než dekádu aktivně podporuje inovační podnikání, rozvoj talentů a aplikovaný výzkum. Každoroční podpora této oblasti z rozpočtu města činí téměř 100 mil. Kč, což je výsledkem dvacetileté intenzivní spolupráce veřejné správy, podnikatelů a univerzit. Dvěma úspěšnými příklady této spolupráce jsou studentská soutěž MUNISS a veletrh chytrých řešení pro veřejnou správu URBIS SMART CITY FAIR.  

Brno naslouchá nápadům tvůrčích studentů

Plánování rozvoje města je často během na dlouhou trať s mnoha překážkami. Řešení je mnohdy složité, s množstvím zainteresovaných aktérů a zatížené nerealizovanými či nepopulárními návrhy z minulosti. Často však nejlepší nápady přichází z neobvyklých stran a brněnský magistrát již od roku 2011 svěřuje navrhování nových impulzů pro rozvoj města studentům místních univerzit. 

Spolupráce napříč univerzitami

V soutěži studentských inovací MUNISS nalézají studenti z multioborových týmů sestavených napříč univerzitami ta nejlepší řešení na témata zadaná městem. Takto již soutěž pomohla s návrhem budoucí chytré čtvrti Špitálka, s využitím velkokapacitních městských bytů, rozvojem městské identity Brno iD či revitalizací brownfieldů v širším centru města. V deseti ročnících soutěže se zapojilo přes 800 studentů ve více než 120 studentských týmech s desítkami prací.  

Letošní ročník se věnoval návrhu revitalizace nevyužívané plochy v brněnské Líšni v blízkosti areálu Zetoru. Cílem soutěžních prací bylo nalézt způsob využití a budoucí podobu 100hektarové lokality Za Zetorem, aktuálně využívané pro zemědělství, s ohledem na potřeby moderního města. Atraktivní poloha lokality mezi hustě zastavěnými brněnskými městskými částmi Židenice a Líšeň a v blízkosti národní přírodní památky Stránská skála slibuje silný rozvojový potenciál.  

Koncept města krátkých vzdáleností

Na práci vítězného týmu GrínTeaM si odborná komise cenila vysoké kvality a preciznosti návrhu, který se opíral o výborně zpracované analýzy i o aktuální metodiky a příklady z praxe. Návrh kalkuluje s tím, že území pojme 11 až 13 000 obyvatel s využitím pro bydlení, občanskou vybavenost, služby, maloobchod a také kancelářské prostory. Celým projektem je provázán koncept města krátkých vzdáleností a motivace k omezení automobilové dopravy. Nechybí ani chytrá řešení a prvky pracující s adaptací měst na klimatickou změnu. Studenti prezentovali vítězný návrh v červnu na virtuálním hlavním pódiu veletrhu URBIS SMART CITY FAIR.  Další ročník MUNISS začne s návratem studentů do kampusů vysokých škol v září 2021. 

Meziuniverzitní studentská soutěž MUNISS

Cílem letošní akce bylo předat si zkušenosti, nápady a příklady konkrétních řešení, jak správně koncept Smart City rozvíjet ve městech. Tak, aby se v nich občanům lépe žilo. Foto: URBIS SMART CITY FAIR

Přehlídka inovací na URBIS SMART CITY FAIR

Kombinace veletrhu s exkluzivním konferenčním programem se kompletně v on-line podobě uskutečnila začátkem června v Brně. Lákala na osobnosti v oboru Smart City, jak z řad představitelů středoevropských měst a obcí, tak lídrů v inovativních řešeních pro veřejnou správu.  

Zaostřeno na životní prostředí

Čtvrtý ročník této akce se zaměřil na životní prostředí, digitalizaci nebo mobilitu. Jeho součástí bylo také představení kooperativních inteligentních dopravních systémů C-Roads. Tato platforma sdružuje přes 18 evropských států a jejich správců dopravních cest. Výjimečnost brněnského projektu je v tom, že  C-ITS technologie, využívané v Evropě především na dálnicích, převedl jako vůbec první v tomto rozsahu do městského prostředí, včetně řešení veřejné hromadné dopravy a integrovaného záchranného systému. Podstatou celého projektu je včasné a přesné informování řidičů o dopravní situaci na jejich trase přímo do vozidla ještě dříve, než ji sami uvidí. 

Autonomní mobilita

Brno přispělo do programu konference i vystoupeními na pódiu, panelovou diskuzí a také odbornými workshopy. Návštěvníci tak měli možnost se dozvědět více o elektronických datových službách, studentské soutěži MUNISS či nabídce kulturně-kreativních odvětvích v Brně. Také letos mohli vybírat vystavovatele, který je nejvíce zaujal. Jednoznačným vítězem se stal virtuální stánek Brna s představením aktuálních projektů a plánů. Příští ročník v červnu 2022 bude na brněnském výstavišti pracovat s tématem autonomní mobility.

URBIS SMART CITY FAIR

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne

MUNI upozorňuje, že potlačování svobod se odehrává i dnes

Potlačování občanských svobod v současném Bělorusku a připomenutí 80. výročí od prvního transportu židovských obyvatel z Brna do Minsku. To jsou témata, na jejichž půdorysu připravila Masarykova univerzita dvoudenní cyklus tvořený výstavou, videomappingem, debatami a filmovými projekcemi.

Festival kutilství Bastlfest

Patříte k nadšencům, kteří stále něco vymýšlejí, vylepšují a konstruují? Nebo jen rádi žasnete nad tím, co všechno si lidé dokážou sami vyrobit? Pak si nenechte ujít Bastlfest – festival kutilství pro celou rodinu, který se uskuteční od 20. do 21. listopadu v brněnském VIDA! science centru.

Na výstaviště vtrhne Life!

Po roční nedobrovolné pauze se na brněnské výstaviště vrací festival Life! Nabídne pořádnou dávku zábavy pro návštěvníky i spoustu výzev pro VIP hosty a youtubery. Zapište si do kalendářů termín 26.–28. listopadu a připravte se na program nabitý vším, na co se každý rok těšíte.

25. října slavíme Mezinárodní den domácích mazlíčků

Víte, že 25. října slavíme Mezinárodní den domácích mazlíčků a že v Brně vznikl charitativní projekt, který pomáhá kočkám, které svůj domov vyhlížejí z jihomoravských útulků? Podporuje 9 ověřených útulků a tím stovky koček najednou!

Virtuální expedice Zoo Brno

Zoo Brno nabízí ve spolupráci s převratným projektem Wild Immersion strhující podívanou. Patronkou projektu je světoznámá primatoložka a ochránkyně přírody Jane Goodall.