Vítězové letošního ročníku, členové GrinTeaM, zabodovali u odborné komise precizností svého návrhu. Foto: MUNISS

Brno již více než dekádu aktivně podporuje inovační podnikání, rozvoj talentů a aplikovaný výzkum. Každoroční podpora této oblasti z rozpočtu města činí téměř 100 mil. Kč, což je výsledkem dvacetileté intenzivní spolupráce veřejné správy, podnikatelů a univerzit. Dvěma úspěšnými příklady této spolupráce jsou studentská soutěž MUNISS a veletrh chytrých řešení pro veřejnou správu URBIS SMART CITY FAIR.  

Brno naslouchá nápadům tvůrčích studentů

Plánování rozvoje města je často během na dlouhou trať s mnoha překážkami. Řešení je mnohdy složité, s množstvím zainteresovaných aktérů a zatížené nerealizovanými či nepopulárními návrhy z minulosti. Často však nejlepší nápady přichází z neobvyklých stran a brněnský magistrát již od roku 2011 svěřuje navrhování nových impulzů pro rozvoj města studentům místních univerzit. 

Spolupráce napříč univerzitami

V soutěži studentských inovací MUNISS nalézají studenti z multioborových týmů sestavených napříč univerzitami ta nejlepší řešení na témata zadaná městem. Takto již soutěž pomohla s návrhem budoucí chytré čtvrti Špitálka, s využitím velkokapacitních městských bytů, rozvojem městské identity Brno iD či revitalizací brownfieldů v širším centru města. V deseti ročnících soutěže se zapojilo přes 800 studentů ve více než 120 studentských týmech s desítkami prací.  

Letošní ročník se věnoval návrhu revitalizace nevyužívané plochy v brněnské Líšni v blízkosti areálu Zetoru. Cílem soutěžních prací bylo nalézt způsob využití a budoucí podobu 100hektarové lokality Za Zetorem, aktuálně využívané pro zemědělství, s ohledem na potřeby moderního města. Atraktivní poloha lokality mezi hustě zastavěnými brněnskými městskými částmi Židenice a Líšeň a v blízkosti národní přírodní památky Stránská skála slibuje silný rozvojový potenciál.  

Koncept města krátkých vzdáleností

Na práci vítězného týmu GrínTeaM si odborná komise cenila vysoké kvality a preciznosti návrhu, který se opíral o výborně zpracované analýzy i o aktuální metodiky a příklady z praxe. Návrh kalkuluje s tím, že území pojme 11 až 13 000 obyvatel s využitím pro bydlení, občanskou vybavenost, služby, maloobchod a také kancelářské prostory. Celým projektem je provázán koncept města krátkých vzdáleností a motivace k omezení automobilové dopravy. Nechybí ani chytrá řešení a prvky pracující s adaptací měst na klimatickou změnu. Studenti prezentovali vítězný návrh v červnu na virtuálním hlavním pódiu veletrhu URBIS SMART CITY FAIR.  Další ročník MUNISS začne s návratem studentů do kampusů vysokých škol v září 2021. 

Meziuniverzitní studentská soutěž MUNISS

Cílem letošní akce bylo předat si zkušenosti, nápady a příklady konkrétních řešení, jak správně koncept Smart City rozvíjet ve městech. Tak, aby se v nich občanům lépe žilo. Foto: URBIS SMART CITY FAIR

Přehlídka inovací na URBIS SMART CITY FAIR

Kombinace veletrhu s exkluzivním konferenčním programem se kompletně v on-line podobě uskutečnila začátkem června v Brně. Lákala na osobnosti v oboru Smart City, jak z řad představitelů středoevropských měst a obcí, tak lídrů v inovativních řešeních pro veřejnou správu.  

Zaostřeno na životní prostředí

Čtvrtý ročník této akce se zaměřil na životní prostředí, digitalizaci nebo mobilitu. Jeho součástí bylo také představení kooperativních inteligentních dopravních systémů C-Roads. Tato platforma sdružuje přes 18 evropských států a jejich správců dopravních cest. Výjimečnost brněnského projektu je v tom, že  C-ITS technologie, využívané v Evropě především na dálnicích, převedl jako vůbec první v tomto rozsahu do městského prostředí, včetně řešení veřejné hromadné dopravy a integrovaného záchranného systému. Podstatou celého projektu je včasné a přesné informování řidičů o dopravní situaci na jejich trase přímo do vozidla ještě dříve, než ji sami uvidí. 

Autonomní mobilita

Brno přispělo do programu konference i vystoupeními na pódiu, panelovou diskuzí a také odbornými workshopy. Návštěvníci tak měli možnost se dozvědět více o elektronických datových službách, studentské soutěži MUNISS či nabídce kulturně-kreativních odvětvích v Brně. Také letos mohli vybírat vystavovatele, který je nejvíce zaujal. Jednoznačným vítězem se stal virtuální stánek Brna s představením aktuálních projektů a plánů. Příští ročník v červnu 2022 bude na brněnském výstavišti pracovat s tématem autonomní mobility.

URBIS SMART CITY FAIR

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne

Autentická historie i současnost města

TIC BRNO ukazuje město takové, jaké je. Jinak to vlastně ani nejde, protože Brno je autentické. Přestože nabízí mix toho, co další turistické metropole, nenajdete v něm místa, na kterých pro davy turistů nenarazíte na místní. Brňáci zkrátka ve svém městě žijí a také oni jej mohou poznávat, a poznávají, s průvodci.

Tomáš Matonoha svádí hvězdy brněnské vědy

Kdy se začnou na Marsu zalévat květiny recyklovanou močí? Jak vznikají černé díry? Která mutace genu způsobí, že je leukémie dědičná? A jak to všechno souvisí s Brnem? Nejen na tyto otázky se v pilotních dílech seriálu Svedu vědu ptal herec a moderátor Tomáš Matonoha. Pro odpověď si zašel k těm nejpovolanějším – za špičkovými vědci působícími v našem městě.

Zahraniční děti žijící v Brně poznají, vymalují a propátrají město skrze jeho pověsti

Brno Expat Centre v červnu představilo nové omalovánky Brno Legends s příběhy brněnských pověstí ve dvanácti jazycích, sepsané a ilustrované zahraničními Brňany.

Africké léto v Zoo Brno

Celoprázdninová akce Africké léto v Zoo Brno představí pestrou kulturu původních obyvatel Afriky i křehkou africkou přírodu a její ochranu. Také brněnská kešková flotila se rozrostla přímo v areálu Zoo Brno, kde na kačery a kačerky čeká trasa s africkou tematikou, na jejímž konci je odmění speciální sběratelské dřevěné kolečko (CWG Czech Wood Geocoin) s logem Afrického léta.

Fenomén Brno Underground nabízí mystický vodojem i autentický kryt

Jakmile začnete mít dost sluníčka a zatoužíte po ochlazení ve stínu, doporučujeme návštěvu brněnského podzemí.