Kdyby bylo Brno akord, který by bylo a proč? Kde kytaristu Martina Kostaše přes léto uslyšíme či uvidíme? A které počiny z brněnské hudební scény by doporučil našim čtenářům k poslechu?

Kdyby Brno bylo akord, který by bylo a proč?

Hmaj. Tón H pro svou rozporuplnost, protože tento je v západních systémech neuznán a neustále se o jeho existenci vedou spory, což mi přijde příznačné i ve vztahu k Brnu. A „maj“ mám spojený s jistou brněnskou undergroundovou kapelou ve které jsem hrál, kde mi jeden spoluhráč na můj dotaz, jaká tam hraje kila, přitakal, že tam všude hraje maj. A právě Hmaj. Povídám, že v ani jedné vteřině z toho, co hrajeme, není Hmaj! Ale on říká, že to tam prostě hraje a že je mu jedno, co tam je, nebo není! Možná bych ještě pro úplnost svůj akord vylepšil na Hmaj6 (5b) v ekvivalentu Fm7(4)/H. Ví někdo, jak to zahrát?

Kde vás přes léto uvidíme/uslyšíme?

Mé aranže Zappových skladeb bude možné slyšet při vystoupení Zappa Witch orchestra 24. 7. v Lužánkách, dále se těším na natáčení již čtvrtého CD Plachý host – Poslední pokušení, a na kytaru mě uslyšíte převážně v představeních Městského divadla Brno, v létě především na Biskupském dvoře, např. v pohádce O statečném kováři, tu doporučuji!

Které počiny z brněnské hudební scény byste doporučil našim čtenářům k poslechu?

Choďte na MAČ (Měsíc autorského čtení), možnost, jak poznat nepoznané! Těším se na tamní čtení ze sbírky Petra Čichoně Borderline frau, jejíž součástí bude vinyl zhudebněných básní, na němž jsem spolupracoval. Dále doporučuji navštívit festival TrutnOFF BrnoON v již tradičním termínu 21. 8., letos navíc s nejedním milým překvapením. Do třetice 24. 7. v rámci PonavaFestu vystoupí skupina Zappa Witch orchestra, což bude jistě událost hodná pozornosti, a na závěr bych všechny pozval na 25. 9. do Unleaded Coffee na mezinárodní sraz fanklubu Franka Zappy, kde vystoupí několikero kapel a seskupení interpretující dílo tohoto výjimečného mistra.

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Zkušenosti z improvizačního divadla v politice využívám neustále, říká hejtman Jan Grolich

Rok je ve funkci hejtmana Jihomoravského kraje. Předtím deset let působil coby starosta obce Velatice kousek od Brna. Jaký byl přechod z komunální politiky do krajské? Proč se na jižní Moravě líbí filmařům i turistům? A jak kraj pomůže strádajícím pořadatelům kulturních akcí? S Janem Grolichem jsme se bavili o kultuře, gastronomii i setkání s papežem.

Základem je otevřená mysl, nechci být stará konzerva, říká ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc

Vzniknou za vilou Tugendhat nové Lužánky? Povede na Špilberk lanovka? A jak přiblížit instituci, jako je Muzeum města Brna, mladé generaci? S jeho ředitelem Zbyňkem Šolcem jsme si povídali o Brně, umění, architektuře i plánech do budoucna.

Na Brně mě baví, že je multižánrové, říká Hana Holišová

Jaký byl podzimní návrat na divadelní prkna? Jak se pěti hercům zkouší dvě role? A je těžší lidi rozesmát, nebo dojmout? S herečkou a zpěvačkou Hanou Holišovou jsme si povídali o muzikálu Pretty Woman, vystupování s big bandem i metalovou kapelou, o hledání rovnováhy… a samozřejmě o Brně!

Do Prahy se jeďte podívat, do Brna bydlet, říká nadšený učitel angličtiny Broňa

Každý se může naučit anglicky. Alespoň podle Bronislava Sobotky, nadšeného učitele angličtiny z Brna. Broňu znáte z jeho oblíbeného YouTube kanálu, v srpnu vyšla jeho kniha Zamilujte se do angličtiny. Jak se z „trouby na jazyky“ stane učitel na letní škole na Oxfordu? Rozhovor o studiích, českém školství, motivaci a síle správného přístupu.

Hrdinové Marťanských lodí mají společnou žízeň po životě, říká Martin Kyšperský

Film Marťanské lodě, natáčený v Brně a v Norsku, má premiéru 9. září, do kin vtrhne o týden později. Hlavních rolí se chopili Eliška Křenková a Martin Kyšperský, který v autobiografickém příběhu hraje sám sebe. S brněnským hudebníkem a hercem jsme si povídali nejen o filmu samotném, ale i o poslední desce kapely Květy, spolupráci s Lenkou Dusilovou a inspiraci v brněnských zákoutích.