Na MAČi letos vystoupí básníci i proroci. Na snímku osamelý bežec Ivan Štrpka. Foto: David Konečný

Od prvního do posledního července bude v Brně pobíhat Měsíc autorského čtení. To už je téměř tradiční letní oznámení. Koneckonců, děje se tak už 22 let. A přesto je letošní ročník v mnoha ohledech mimořádný, jiný.

Původně totiž bylo v plánu, že do Brna dorazí v linii čestného hosta spisovatelky a spisovatelé z Islandu. Autoři byli pozvaní, jejich texty se překládaly. Ale kvůli všeobecné pandemické situaci tento plán padl.  

Bylo by příliš odvážné čekat, jestli všichni islandští autoři dorazí a budou riskovat možnou domácí karanténu po návratu. A jediné, co jsme věděli určitě, bylo, že nechceme on-line. Za poslední rok ho bylo příliš, až se stal inflačním. A MAČ byl vždycky o setkávání se autorů s jejich čtenáři, ať už stávajícími nebo těmi budoucími. 

Čestnými hosty festivalu v roce 2021 budou Slováci. A cítíme to jako velkou výzvu a šanci. Nepochybně to bude jiný ročník, bez tlumočníků a překladatelů. Od časů rozdělení Československa budeme mít možnost srovnat si českou a slovenskou literaturu, a to v rozsahu, který u nás neměl obdoby. 

Spolu s 31 slovenskými autory přijedou do Brna pochopitelně i ti domácí, rozuměj čeští. Bude jich stejný počet a bude zajímavé sledovat, kolik z nich nabídne posluchačům své texty, které vznikly v době pandemie, jestli tedy platí, že uzavřenou společnost dokázala česká tvorba reflektovat, nebo nikoliv. Uvidíme. 

V Divadle Husa na provázku se denně od 19.00 hodin představí český spisovatel a od půl deváté ho vystřídá kolega ze Slovenska, tak to bude každý jeden červencový den. 

Brněnskému publiku se představí celá jedna generace slovenských autorů. Budou mezi nimi klasici, jako jsou třeba Peter Repka s Ivanem Štrpkou, stejně jako novější jména, která se teprve nedávno stala součástí hlavního proudu slovenského literárního života. Půjde o autory, kteří mají za sebou prestižní ceny, překlady svých děl do cizích jazyků a úspěch na mezinárodních literárních fórech. 

Slovenská literatura je v nečekaně dobré kondici. Nečekaně především pro nás, jelikož ji téměř neznáme. S rozdělením federace nedošlo k takovému přerušení kontaktů v divadle nebo výtvarném umění, jako se tomu stalo v oblasti literatury. Důvody budou různé, jedním z nich i česká pohodlnost a univerzální výmluva, že neumíme číst slovensky. Věříme, že i letošní ročník Měsíce autorského čtení prokáže opak. 

Měsíc autorského čtení nenahrazuje intimní setkávání s knihou, ale chce být průvodcem po stovkách knih, které se na vás valí z knihkupeckých regálů. Že je co číst, o tom se můžete přesvědčit na Měsíci autorského čtení, z programu lze vybírat už nyní na stránkách akce. 

Petr Minařík

ředitel festivalu Měsíc autorského čtení

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne

Zaostřeno na Bělorusko

Ambasáda nezávislé běloruské kultury při Centru experimentálního divadla iniciuje a organizuje mimořádný projekt Zaostřeno na Bělorusko / Visegrad focus: Belarus, který se uskuteční ve dnech 23. 9. až 26. 9. 9. 2021.

Co si přečíst v létě?

Pohodlně se usaďte a začtěte… Tipy na letní čtivo jsou tady!

Na autorské čtení zve Petr Minařík

Od prvního do posledního července bude v Brně pobíhat Měsíc autorského čtení. To už je téměř tradiční letní oznámení. Koneckonců, děje se tak už 22 let. A přesto je letošní ročník v mnoha ohledech mimořádný, jiný.

Vychází doplněné vydání knihy o brněnských sochách

Všímáte si brněnských soch? Víte, že Univerzitní kampus Bohunice je vlastně pozoruhodným sochařským parkem? A znáte nové sochy v ulicích města?

Za knihami zve Tereza Matoušková

Také patříte mezi vášnivé čtenáře, kteří se probírají romány na poličkách v knihkupectví? Máte rádi zvuk šustících stránek? Milujete vůni papíru? Pak věřím, že i pro vás byla tato zima obzvlášť dlouhá a vyčerpávající. Bezpochyby jste se nemohli dočkat, až obchody znovu otevřou.