Foto: TIC BRNO

Janáček je naším v zahraničí nejhranějším operním skladatelem a řadí se mezi dvacet vůbec nejhranějších světových operních tvůrců. Většinu života žil a tvořil v Brně. S létem jsou spojena výročí jeho narození i úmrtí. Narodil se 3. července 1854 a zemřel 12. srpna 1928. 

Za Janáčkem s mobilní apkou

A co všechno si můžete s Janáčkem a TIC BRNO v létě užít? Po Mistrových stopách se nově Brnem můžete vydat s mobilní aplikací Loxper. Trasa odpovídá místům popsaným v tištěném průvodci vydaném TIC BRNO a popisu na webu leosjanacek.eu. Součástí procházky z Mendlova náměstí přes Zelný trh, Českou, kolem Památníku Leoše Janáčka až k Mahenovu divadlu jsou hádanky, hudební ukázky Janáčkovy hudby a animace zpracované technologií umělé inteligence. Za úspěšně dokončenou trasu se dozvíte heslo, pod kterým na vás čeká dárek v infocentru TO JE BRNO na ulici Panenská. 

I když se právě nevydáte na celou janáčkovskou trasu, zastavte se určitě při procházce centrem města u informačních panelů seznamujících s lokalitami spojenými s Janáčkovým životem v Brně. Nově na nich totiž přibyly QR kódy odkazující na ukázky Janáčkovy hudby. S pomocí mobilního telefonu si tak můžete zpříjemnit cestu například poslechem svatební scény z opery Příhody lišky Bystroušky, fanfár ze Sinfonietty nebo předehry k opeře Věc Makropulos.

Divadlo, výstava i ochutnávka

S dětmi se zase můžete vydat na půvabné představení Liška Bystrouška, které připravilo divadlo DNO ve spolupráci s výtvarnicí Vendulou Chalánkovou a TIC BRNO podle knihy Rudolfa Těsnohlídka. Účinkuje v něm dokonce i Leoš Janáček a uvedeno bude na celé řadě letních festivalů. Kdybyste jej v létě nestihli, tak k vidění bude ještě na podzim v Klubu Leitnerova a také v rámci Brněnských Vánoc.

Ale tím léto s Janáčkem nekončí! V Památníku Leoše Janáčka bude 15. července zahájena výstava U Janáčků v kuchyni, která představí originály ilustrací Venduly Chalánkové k publikaci Mářina kuchařka s recepty Janáčkovy hospodyně Marie Stejskalové. Součástí instalace budou také výtvarné objekty, které Chalánková „uvařila a upekla“ podle Mářiny kuchařky. A zároveň budou některé brněnské kavárny a cukrárny opět nabízet ochutnávku Janáčkových oblíbených dezertů. 

P. S. V klidu domova si nezapomeňte prohlédnout nové sekce na webu leosjanacek.eu. Dozvíte se, jaký byl Janáček člověk a co ovlivnilo jeho povahu, jak tvořil, jaké byly jeho inspirační podněty, jak žil, kde bydlel nebo jaká byla jeho finanční situace. A uvidíte i unikátní filmové záběry Leoše Janáčka na výletě parníkem!

U Janáčků v kuchyni

Nenechte si ujít výstavu ilustrací Venduly Chalánkové ke knize Mářina kuchařka v Památníku Leoše Janáčka Moravského zemského muzea a ochutnávku Janáčkových oblíbených dezertů podle receptů Janáčkovy hospodyně v brněnských kavárnách a cukrárnách. Těšit se můžete na šípkové cukroví v Café Placzek, koblihy v cukrárně Mlsná holka, cupcake dle receptu na dort z lískových oříšků v Cupcakekárně, máslové trubičky v cukrářství Martinák, Kuglerův dort v bistru Take 5 nebo čokoládový dort v kavárně V melounovém cukru. Zahájení výstavy proběhne 15. července v 17.00 v Památníku Leoše Janáčka.

15/7 od 17.00
U Janáčků v kuchyni
Památník Leoše Janáčka, Brno
www.leosjanacek.eu
Foto: TIC BRNO

Leoš Janáček v mobilní aplikaci Loxper

Mistr šel vždy s dobou, v mnoha ohledech ji předběhl, tak pojďte také. Vydejte se po Mistrových stopách Brnem s mobilní aplikací nebo prokličkujte jeho vlastní web, kde si můžete zahrát hudební pexeso a dozvědět se spoustu zajímavostí. Součástí nové interaktivní trasy jsou hádanky, ukázky Janáčkovy hudby a animace Janáčkových fotografií s audiokomentářem zpracované technologií umělé inteligence. Pokud trasu úspěšně dokončíte, čeká vás v Informačním centru TO JE BRNO na ulici Panenská odměna! (Ke stažení pro Android i iOS.)

Loxper
Po stopách Leoše Janáčka
www.leosjanacek.eu
Foto: TIC BRNO

Liška Bystrouška pro děti

Navštivte kouzelné představení divadla DNO pro děti od 3 let. V roli revírníka tam vystupuje samotný Leoš Janáček! V Brně se během léta plánuje hrát 20. července na Leitnerce, 1. srpna v Industře, 7. srpna v Místodržitelském paláci Moravské galerie a 15. srpna v Björnsenově sadu. Jako dárek si odnesete ilustrovanou brožurku o Janáčkovi a Bystroušce.

1,7 a 15/8
Liška Bystrouška
Leitnerka, Místodržitelský palác a Björnsenův sad
www.leosjanacek.eu
Foto: TIC BRNO

Léto s Janáčkem
TIC BRNO
www.leosjanacek.eu

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne

Maraton hudby promění Brno v hudební metropoli

Přes 250 koncertů na více jak 30 místech během čtyř dní. To je hudební smršť, která se Brnem prožene ve dnech 12. až 15. srpna 2021. Návštěvníci se mohou těšit například na exkluzivní world music, premiérové rockové a muzikálové projekty, balkánské rytmy, žhavou romskou muziku nebo jazz, folklor a klasickou hudbu.

Mezinárodní hudební festival Špilberk

Letos se opět můžete těšit na nezapomenutelné hudební večery pod širým nebem na Špilberku. Koncerty se konají pod záštitou brněnské filharmonie, která se snaží zpřístupnit klasickou hudbu i těm, kteří by se k ní jinak nedostali. Uslyšíte velká symfonická díla ve spojení s jinými žánry.

Léto s Janáčkem

Janáček je naším v zahraničí nejhranějším operním skladatelem a řadí se mezi dvacet vůbec nejhranějších světových operních tvůrců. Většinu života žil a tvořil v Brně. S létem jsou spojena výročí jeho narození i úmrtí. Narodil se 3. července 1854 a zemřel 12. srpna 1928.

Meeting Brno letos otevře téma pravdy

Šestý ročník festivalu Meeting Brno se uskuteční od 26. července do 1. srpna a jeho mottem je Pravda vítězí? Diskusní setkání i umělecký program zdůrazní nezbytnost neustálého zkoumání dějinných či současných událostí z různých úhlů pohledu a přinesou téma ohýbání skutečnosti ve prospěch ideologií.

Studentský Majáles Brno již po desáté

Compassion Fatigue Is Over představuje další krok v dlouhodobé dramaturgii galerie, nazvané Rudolfinum_Time-Based. Série narativních videí a filmů, po boku architektonických intervencí, směřuje svoji pozornost k množině klíčových témat naší současnosti.