Díky antropoložce Evě Vaníčkové a sochaři Ondřeji Bílkovi posloužily nálezy koster jako základ pro antropologické sochařské rekonstrukce. Foto: Moravské zemské muzeum

Pavilon Anthropos v Pisárkách, Dietrichsteinský palác na Zelném trhu, Památník Leoše Janáčka na Smetanově ulici, zoologický depozitář na zámku v Budišově či Starý zámek v Jevišovicích, to vše je Moravské zemské muzeum.

Co nového v Anthroposu?

Už v rámci stálých expozic Pavilonu Anthropos naleznete žhavou novinku! Jsou to sochy – antropologické rekonstrukce žen z Krumlovského lesa. Celý tamější výzkum pravěké těžby v této lokalitě, kterému se odborníci z MZM v čele s Martinem Olivou věnují už řadu let, je svými odhaleními jedinečný. A teď nálezy koster dvou žen, jediných místních lidských pozůstatků, dostaly svoji tvář včetně barvy očí, vlasů a pravděpodobného oděvu. V Anthroposu rovněž nezapomeňte navštívit poučnou i zábavnou výstavu pro celou rodinu s názvem Óóó Indiáni. Na téměř 350 m² se můžete seznámit s historií a kulturou původních obyvatel Severní Ameriky. 

V Brně, v zoo i na zámku

V Památníku Leoše Janáčka na Smetanově ulici budete moci nahlédnout k Janáčkům do kuchyně. Výstava navazuje na vydání úspěšné Mářiny kuchařky a představí originály ilustrací Venduly Chalánkové. Procházky letním Brnem si můžete zpestřit, když se vydáte Po stopách pavoučka Edy. Kdo postupně obejde muzejní objekty a splní u nich úkoly, obdrží zdarma rodinnou vstupenku do muzea. A co vás čeká za hranicemi Brna? V zoologickém depozitáři na zámku Budišov si můžete prohlédnout výsledky práce muzejních preparátorů v podobě kolekce zvířat exotických i lokálních. A hned 4. září se nezapomeňte vypravit na Starý zámek v Jevišovicích, kde se západem slunce začne Velká netopýří noc…

Moravské zemské muzeum
různá místa
www.mzm.cz

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne

Novou kurátorkou Galerie mladých je Ivana Hrončeková

Z pozice kurátorky Galerie TIC odchází Zuzu Janečková. Odvedla tu ohromný kus práce: s velkou obětavostí a laskavostí kurátorovala od roku 2012 desítky výstav, především v Galerii mladých.

Sbírka současného designu v Brně!

Velkou pozornost získává projekt Moravské galerie v Brně, která v uplynulých měsících založila sbírku současného designu a módy. Vystavovat ji bude v nových expozicích rekonstruovaného Uměleckoprůmyslového muzea.

Letem světem Moravským muzeem

Pavilon Anthropos v Pisárkách, Dietrichsteinský palác na Zelném trhu, Památník Leoše Janáčka na Smetanově ulici, zoologický depozitář na zámku v Budišově či Starý zámek v Jevišovicích, to vše je Moravské zemské muzeum.

Mainer a Paučo v Etcetera Gallery

Koncentrovaný výběr děl Martina Mainera a Samuela Pauča v Etcetera Gallery tvoří převážně obrazy z posledních dvou let.

Na počátku bylo slovo a to slovo bylo robot…

ROBOT2020 je výstava, kterou musíte vidět. Mechanický bubeník Josef ze hry Machinárium, robotické modely dinosaurů, replika endoskeletonu Arnolda Schwarzeneggera s jeho vlastnoručním podpisem, autorský film Vladimíra 518, erotická robotika 21. století, díla Krištofa Kintery a Jaroslava Róny, robotická dojička krav, Werichův filmový Golem jako historicky první český robot a desítky dalších odkazů na slovo robot, které poprvé zaznělo před sto lety v Čapkově divadelní hře R.U.R.