Díky antropoložce Evě Vaníčkové a sochaři Ondřeji Bílkovi posloužily nálezy koster jako základ pro antropologické sochařské rekonstrukce. Foto: Moravské zemské muzeum

Pavilon Anthropos v Pisárkách, Dietrichsteinský palác na Zelném trhu, Památník Leoše Janáčka na Smetanově ulici, zoologický depozitář na zámku v Budišově či Starý zámek v Jevišovicích, to vše je Moravské zemské muzeum.

Co nového v Anthroposu?

Už v rámci stálých expozic Pavilonu Anthropos naleznete žhavou novinku! Jsou to sochy – antropologické rekonstrukce žen z Krumlovského lesa. Celý tamější výzkum pravěké těžby v této lokalitě, kterému se odborníci z MZM v čele s Martinem Olivou věnují už řadu let, je svými odhaleními jedinečný. A teď nálezy koster dvou žen, jediných místních lidských pozůstatků, dostaly svoji tvář včetně barvy očí, vlasů a pravděpodobného oděvu. V Anthroposu rovněž nezapomeňte navštívit poučnou i zábavnou výstavu pro celou rodinu s názvem Óóó Indiáni. Na téměř 350 m² se můžete seznámit s historií a kulturou původních obyvatel Severní Ameriky. 

V Brně, v zoo i na zámku

V Památníku Leoše Janáčka na Smetanově ulici budete moci nahlédnout k Janáčkům do kuchyně. Výstava navazuje na vydání úspěšné Mářiny kuchařky a představí originály ilustrací Venduly Chalánkové. Procházky letním Brnem si můžete zpestřit, když se vydáte Po stopách pavoučka Edy. Kdo postupně obejde muzejní objekty a splní u nich úkoly, obdrží zdarma rodinnou vstupenku do muzea. A co vás čeká za hranicemi Brna? V zoologickém depozitáři na zámku Budišov si můžete prohlédnout výsledky práce muzejních preparátorů v podobě kolekce zvířat exotických i lokálních. A hned 4. září se nezapomeňte vypravit na Starý zámek v Jevišovicích, kde se západem slunce začne Velká netopýří noc…

Moravské zemské muzeum
různá místa
www.mzm.cz

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne

Galavečer Muzea romské kultury jako oslava jeho 30. výročí

„Jsme prostorem pro setkávání kultur. Otevíráme cesty ke kořenům romské identity. Uchováváme a zpřístupňujeme kulturu a historii Romů jako součást světového dědictví. Přispíváme k toleranci a vzájemnému porozumění. Pro dialog kultur, pro nás.“ Tak zní motto jedinečné instituce svého typu na světě.

BRNO TISKNE v lihovaru

Díky otevřené sítotiskové dílně BRNO TISKNE máte 7. října v 17.00 jedinečnou příležitost podívat se do prostoru bývalého lihovaru na Pekařské ulici a seznámit se se sítotiskovou technikou. Bude se zde konat výstava grafik ze série serigrafických workshopů BRNO TISKNE S…

EXPO v Dubaji: český pavilon a jihomoravské stopy

O rok posunuté EXPO 2020 v Dubaji začne letošního 1. října a potrvá až do 31. března 2022. Jedná se o historicky první EXPO, jehož pořadatelem je arabská země, podtitulem tohoto ročníku je Connecting Minds, Creating the Future. Český pavilon nese ve svých expozicích výrazné stopy kreativních myslí z Brna a Jihomoravského kraje, doprovodný program výstavy pak přicestuje téměř před váš práh a oživí mnohá města regionu.

Rozhovor k výstavě Armáda do kapsy

Už přes dvě stě let se sbírají vojenské figurky, říká o výstavě Armáda do kapsy vedoucí průvodců Památníku Mohyla míru Ondřej Buček.

URBANIA. 120 minut v kůži správců města

Přijďte převzít správu města, naslouchejte jeho potřebám a pomozte mu růst. Interaktivní výstava URBANIA vtáhne návštěvníky do reality městského plánování a rozvoje. Instalace ukazuje, jak vlastně funguje složitý organismus města a v čem spočívá práce lidí, kteří se podílejí na jeho správě a rozvoji. Prostřednictvím osmi situací poodhaluje dění v hlubinách úřadu a každá z těchto situací zároveň ilustruje jeden z principů, které jsou při správě města zásadní.