Program letošního festivalu nabízí více než dvě desítky diskusních a kulturních pořadů, je tedy z čeho vybírat,” říká prezidentka festivalu, farářka a vyslankyně dobré vůle Martina Viktorie Kopecká.

Šestý ročník festivalu Meeting Brno se uskuteční od 26. července do 1. srpna a jeho mottem je Pravda vítězí? Diskusní setkání i umělecký program zdůrazní nezbytnost neustálého zkoumání dějinných či současných událostí z různých úhlů pohledu a přinesou téma ohýbání skutečnosti ve prospěch ideologií. 

Marie Kudeříková a Václav Havel

Významnou část věnuje festival připomínce stého výročí narození Marie Kudeříkové – mimořádně statečné ženy, jejíž životní příběh byl před rokem 1989 vyprávěn v souladu s cíli komunistické propagandy, aby pak byl v době porevoluční zapomenut. Pozvání k účasti na festivalu přijala mimo jiné i paní Magda Vášáryová, která ztvárnila Marii Kudeříkovou ve filmu … a pozdravuji vlaštovky. Letošní motto Pravda vítězí? bude skloňováno také během večera věnovaného ukrajinské a běloruské kultuře, protože kde jinde v Evropě je více než aktuální? Zahajovací večer festivalu proběhne 26. července v augustiniánském opatství na Mendlově náměstí. Letošní ročník otevře vernisáž výstavy Moc bezmocných. Dálkový výslech Václava Havla s navazujícím diskusním setkáním ve starobrněnském opatství. 

O školství, klimatické změně i bezmoci

Meeting Brno 2021 objevil svoji letošní patronku v ženě, která se palčivým výzvám posledních let dokáže stavět čelem. Herečka Sarah Haváčová má za sebou tři pozoruhodné dobrovolnické zkušenosti. Předloni se vydala pomáhat dětem v africké škole. Během prvního lockdownu sázela stromy po kůrovcové kalamitě v Moravském krasu. A od podzimu doprovází umírající na covidovém oddělení Nemocnice milosrdných sester sv. Karla Boromejského v Praze. Spolu se svým bratrem, historikem Ondřejem Haváčem, provede návštěvníky zahajovacím večerem. Budou postupně hledat pravdu o stavu českého školství s Ivem Jupou a Jiřím Zajícem i pravdu o dopadu klimatické změny s Markem Orko Váchou. A s boromejkou Maxmiliánou a Ladislavem Kabelkou také pravdu o práci s bezmocí při umírání a smrti, jimž jsme v uplynulých měsících čelili v nevídané míře. Večer hudebně doprovodí Martin Evžen Kyšperský.

Meeting Brno je multižánrový festival, který nabízí platformu pro setkání zástupců různých názorů, kultur a náboženství. Foto: Meeting Brno

26/7–1/8
Festival Meeting Brno

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne

Maraton hudby promění Brno v hudební metropoli

Přes 250 koncertů na více jak 30 místech během čtyř dní. To je hudební smršť, která se Brnem prožene ve dnech 12. až 15. srpna 2021. Návštěvníci se mohou těšit například na exkluzivní world music, premiérové rockové a muzikálové projekty, balkánské rytmy, žhavou romskou muziku nebo jazz, folklor a klasickou hudbu.

Mezinárodní hudební festival Špilberk

Letos se opět můžete těšit na nezapomenutelné hudební večery pod širým nebem na Špilberku. Koncerty se konají pod záštitou brněnské filharmonie, která se snaží zpřístupnit klasickou hudbu i těm, kteří by se k ní jinak nedostali. Uslyšíte velká symfonická díla ve spojení s jinými žánry.

Léto s Janáčkem

Janáček je naším v zahraničí nejhranějším operním skladatelem a řadí se mezi dvacet vůbec nejhranějších světových operních tvůrců. Většinu života žil a tvořil v Brně. S létem jsou spojena výročí jeho narození i úmrtí. Narodil se 3. července 1854 a zemřel 12. srpna 1928.

Meeting Brno letos otevře téma pravdy

Šestý ročník festivalu Meeting Brno se uskuteční od 26. července do 1. srpna a jeho mottem je Pravda vítězí? Diskusní setkání i umělecký program zdůrazní nezbytnost neustálého zkoumání dějinných či současných událostí z různých úhlů pohledu a přinesou téma ohýbání skutečnosti ve prospěch ideologií.

Studentský Majáles Brno již po desáté

Compassion Fatigue Is Over představuje další krok v dlouhodobé dramaturgii galerie, nazvané Rudolfinum_Time-Based. Série narativních videí a filmů, po boku architektonických intervencí, směřuje svoji pozornost k množině klíčových témat naší současnosti.