Pohodlné sedačky, velká obrazovka, kvalitní výběr filmů… Je to tady, kina nás opět vítají! Foto: Pocket Media

 Foto: archiv distributora

Tři z třiadvaceti

O letních prázdninách zažívá kinodistribuce neuvěřitelný přetlak. Během dvou měsíců se v nabídce objevuje 23(!) českých filmů, včetně dokumentů a restaurované klasiky. Připomeňme, že loni si podle Českého filmového centra odbylo premiéru 19 (z 29) celovečeráků a 17 (z 34) dokumentů.

Vedle titulů, které přepadly z loňska do letoška (Zátopek, Chyby, Muž se zaječíma ušima), přichází i čerstvé novinky. Andy Fehu, tvůrce Pěstírny a Nenasytné Tiffany, se vrací s mysteriózní kámošskou komedií Shoky & Morthy: Poslední velká akce o dvojici youtuberů, kteří se rozhodli znovu nastartovat mediální kariéru v motorestu Devět křížů. Svérázný potenciál skýtá stejnojmenná adaptace postapo knížky Martina Vopěnky (nejen) pro děti a mládež Spící město v režii Dana Svátka (Úsměvy smutných mužů). Z dokumentů vyčnívá Zákon lásky Barbory Chalupové (spolurežisérka diváckého hitu V síti) o nikam nevedoucí debatě o registrovaném partnerství a manželství. (mh)

České premiéry

Mádl na mateřské

V hlavních rolích nové české komedie podle stejnojmenného knižního bestselleru Dominika Landsmana Deníček moderního fotra se setkali Jiří Mádl a Tereza Ramba. Originální příběh otce na mateřské dovolené přijde do kin už 12. srpna.

Když se Nataša a Dominik neplánovaně stanou rodiči, domluví se, že Nataša jako úspěšná designérka hraček pro děti dokáže rodinu lépe finančně zabezpečit, a tak hlavní část péče o novorozence převezme jako otec na mateřské dovolené Dominik. Ten přistupuje k úkolu s poněkud naivní představou a nakonec musí vynaložit veškerou vynalézavost, aby během prvního roku vůbec zvládnul péči o malého Čeňka, z níž se chvílemi stává boj o přežití. Díky soužití s malým človíčkem však také objeví, kolik podob může mít láska… Deníček moderního fotra je celovečerním režijním debutem Jana Haluzy, který je zároveň i autorem scénáře. V zásadní filmové roli bezejmenného taxikáře uvidíte i autora literární předlohy Dominika Landsmana. (red)

Deníček moderního fotra
r. Jan Haluza
ČR 2021
v kinech od 12/8
CinemArt

Ve filmu uvidíme řadu předních českých herců. Foto: CinemArt

David Lowery se fascinovaně hlásí k filmovému odkazu 70. a 80. let. Foto: archiv distributora

Artušovská legenda

K artušovským legendám náleží příběh Sir Gawain a zelený rytíř sepsaný anonymně ve 14. století a do češtiny převyprávěný v roce 2012 Annou Valentovou. K původnímu příběhu, který navíc přeložil do moderní angličtiny J. R. R. Tolkien, se vrací nejnovější adaptace Davida Loweryho (Můj kamarád drak).

Příběh je průzračný: na Artušův dvůr přijede zelený rytíř, který vyzve kteréhokoliv rytíře, aby mu zasadil ránu, a on mu ji o rok později oplatí. Svůj meč proti němu pozvedne rytíř Gawain. David Lowery se fascinovaně hlásí k filmovému odkazu 70. a 80. let, jenž může být jakkoliv nevkusný, ale rozhodně je inspirativní. Právě tehdy, v rozmezí jedenácti let, vznikly dvě adaptace Stephena Weekse, Sir Gawain a Zelený rytíř (1973) a Meč statečných: Legenda o Siru Gawainovi a Zeleném rytíři (1984), s promrhaným potenciálem. Hrdinové s ostrými archetypálními rysy dostali třetí zaslouženou šanci k nápravě pošramocené reputace před publikem. Zaslouží si ji. (mh)

Zelený rytíř
r. David Lowery
USA/Irsko 2021
v kinech od 29/7
Forum Film CZ

Noční jízda Žižkovem

Komedie Ubal a zmiz vypráví o bláznivé noční jízdě, v níž jde o velké peníze, podivný kšeft s balíkem trávy i o sekání malíčků. Odehrává se jedné šílené noci v atmosféře Žižkova, kde se dá podle slov režiséra Adama Hobzika „ještě nadechnout a ucítit něco skutečného“.

Každej dokonalej plán se může podělat. Propletený příběh připravovaného filmu má mnoho překvapivých zvratů a vyznačuje se humorem i stylizací. Mafiáni v něm sekají malíčky a pražský Žižkov připomíná devadesátkový Bronx. Na české poměry netradiční žánr komedie s kriminální zápletkou, černý humor, vymazlená obrazová koncepce, to vše nabízí celovečerní debut talentovaného mladého tvůrce Adama Hobzika, který je pod snímek podepsán jako režisér i scénárista. Ve filmu, promítaném v kinech již od 8. července, uvidíte Matouše Rumla, Janka Gregora, Duy Anha Trana, Martina Hofmanna, Leoše Nohu, Marka Lamboru, Karla Dobrého a další. (red)

Ubal a zmiz
r. Adam Hobzik
ČR 2021
v kinech od 8/7
CinemArt

Tři kamarádi, Mireček, Vilém a Dužan, si přivydělávají pěstováním a prodejem kvalitní trávy. A dostanou nabídku, která se neodmítá. Foto: archiv distributora

Annette je anglicky mluvený snímek o lásce, vášni, slávě, umění a o životě. Foto: archiv distributora

Francouzský artový muzikál

Filmem, o kterém se již od jara mluví a který v Cannes konečně symbolicky otevírá opožděnou sezónu filmových festivalů, je Annette Leose Caraxe s Adamem Driverem a Marion Cotillard v hlavních rolích. Novodobý francouzský filmový klasik překvapuje romantickým muzikálem.

Annette, anglicky mluvený snímek o lásce, vášni, slávě, umění a o životě, začal Carax vyvíjet krátce po premiéře Holly Motors (2012) společně s kapelou Sparks. Mimochodem –- muzikantům, kteří nezapírají okouzlení cinefílií (album The Seduction of Ingmar Bergman, 2009), věnoval Edgar Wright (Baby Driver) celovečerní dokument The Sparks Brothers, v lednu představený na Sundance. Caraxův titul rozvíjí jednoduchou, ale silnou zápletku alà chlapec potká dívku: stand-up komik (Adam Driver) se zamiluje do světoznámé operní zpěvačky (Marion Cottilard). Nečekaný zlom nastává v okamžiku, kdy se jim narodí dcera Annette, dítě obdařené jedinečným nadáním. … „So May We Start.“ (mh)

Annette
r. Leos Carax
Francie/Mexiko/USA/Belgie/Japonsko/Německo 2021
v kinech od 8/7
Aerofilms

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Mezipatra v Brně

Od 13. do 20. listopadu proběhne v Brně queer filmový festival Mezipatra, jehož letošním tématem je Oslava života. Kromě celovečerních, krátkých nebo dokumentárních snímků nabídne festival oblíbenou Off programovou sekci sekci.

Future Gate Sci-fi Film Festival 2021

Osmý ročník festivalu Future Gate proběhne v Brně od 21. do 26. září.

Do kina zve Anežka Opatrná

Trvalo to dlouho, ale dočkali jsme se. Pohodlné sedačky, obří plátno, chroupání popcornu, přátelé, filmové zážitky. Víte, jak dlouho jsme čekali na otevření kin? Necelých osm měsíců! Hrůza. Ale věci se pomalu začínají vracet do normálu a vy se opět můžete v létě těšit na skvělé filmy. Věřte, že na své si přijde úplně každý.

Letní večery budou patřit premiérám pod širým nebem

Kino Art opět vyráží na prázdniny, tentokrát se vydá do krásného areálu Nové Zbrojovky! Zde díky technologii DCP promítne nejen klasické letní hity a stálice stříbrného plátna, ale také očekávané filmové premiéry.

Na co v létě zajít do kina?

Na co se podívat v létě? V tomto článků přinášíme hned několik tipů na filmové novinky.