Co znamená léto v centru Brna pro starostu Brna-střed Vojtěcha Mencla? Bazén, rybník, hotel nebo chalupa? Čemu dává přednost? A co chystá Brno-střed na druhý půlrok 2021? To vše se dočtete v krátkém rozhovoru.

Co pro vás znamená léto v centru Brna?

Lehátka, restaurační zahrádky, molo v parku na Moravském náměstí, hudba v ulicích a letos i na zahrádkách, spousta lidí, smích. To všechno vídám v centru cestou z radnice domů a rád se někde s přáteli zastavím a pobavím. Chci zajít na některé koncerty festivalu UPROSTŘED, podívat se na pár filmů v letním kině na nádvoří naší radnice. Chci si také zajít zaplavat na koupaliště na Kraví hoře a věřím, že potkám spoustu starých známých. Těším se. 

Bazén, rybník, hotel nebo chalupa? Čemu dáte přednost?

Na dovolenou vyrazím s rodinou na Vysočinu a snad alespoň na týden. Jsou tam lesy, louky, rybníky. Pokud si chci odpočinout, jedu tam. Kulturní Brno v létě slouží jako zábava pro všechny, kdo tráví léto ve městě, ať už kvůli pracovním povinnostem, nebo z jiných důvodů. Významná většina akcí v centru na ulicích je zdarma. 

Co Brno-střed chystá na druhý půlrok 2021?

Asi to bude znít v tuto dobu překvapivě, ale už nějakou chvíli pracujeme na přípravách vánočních slavností a adventních trhů v centru. Loňský rok nás donutil změnit koncept, ubrat stánků a nechat otevřené restaurační zahrádky i přes zimu. Nutno říct, že to nebylo špatné a chceme něco použít i letos. Ale nebudu více prozrazovat, nechte se překvapit.  

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Zkušenosti z improvizačního divadla v politice využívám neustále, říká hejtman Jan Grolich

Rok je ve funkci hejtmana Jihomoravského kraje. Předtím deset let působil coby starosta obce Velatice kousek od Brna. Jaký byl přechod z komunální politiky do krajské? Proč se na jižní Moravě líbí filmařům i turistům? A jak kraj pomůže strádajícím pořadatelům kulturních akcí? S Janem Grolichem jsme se bavili o kultuře, gastronomii i setkání s papežem.

Základem je otevřená mysl, nechci být stará konzerva, říká ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc

Vzniknou za vilou Tugendhat nové Lužánky? Povede na Špilberk lanovka? A jak přiblížit instituci, jako je Muzeum města Brna, mladé generaci? S jeho ředitelem Zbyňkem Šolcem jsme si povídali o Brně, umění, architektuře i plánech do budoucna.

Na Brně mě baví, že je multižánrové, říká Hana Holišová

Jaký byl podzimní návrat na divadelní prkna? Jak se pěti hercům zkouší dvě role? A je těžší lidi rozesmát, nebo dojmout? S herečkou a zpěvačkou Hanou Holišovou jsme si povídali o muzikálu Pretty Woman, vystupování s big bandem i metalovou kapelou, o hledání rovnováhy… a samozřejmě o Brně!

Do Prahy se jeďte podívat, do Brna bydlet, říká nadšený učitel angličtiny Broňa

Každý se může naučit anglicky. Alespoň podle Bronislava Sobotky, nadšeného učitele angličtiny z Brna. Broňu znáte z jeho oblíbeného YouTube kanálu, v srpnu vyšla jeho kniha Zamilujte se do angličtiny. Jak se z „trouby na jazyky“ stane učitel na letní škole na Oxfordu? Rozhovor o studiích, českém školství, motivaci a síle správného přístupu.

Hrdinové Marťanských lodí mají společnou žízeň po životě, říká Martin Kyšperský

Film Marťanské lodě, natáčený v Brně a v Norsku, má premiéru 9. září, do kin vtrhne o týden později. Hlavních rolí se chopili Eliška Křenková a Martin Kyšperský, který v autobiografickém příběhu hraje sám sebe. S brněnským hudebníkem a hercem jsme si povídali nejen o filmu samotném, ale i o poslední desce kapely Květy, spolupráci s Lenkou Dusilovou a inspiraci v brněnských zákoutích.