Marsmeloun uvidíte v krásném prostředí Kraví hory, hned vedle koupaliště. Foto: Hvězdárna a planetárium Brno

Asi nejlepší je vyrazit pryč od Sluncem rozpáleného betonu a asfaltu někam do zelené přírody. Možná by bylo ještě lepší se namočit do vody na některém z koupališť nebo se ponořit do proudu Svratky či Svitavy. Zchladit vás také dokáže dobrý koktejl servírovaný ve stínu některé z bezpočtu brněnských zahrádek.

Vyhneme se tak v Brně možnému spálení? Ani náhodou. Někdo se v létě opaluje rád. Jiný má ze zářivého Slunce obavy, a tak se schovává ve stínu nebo natírá víceméně nepropustnými krémy. Jak ale naše denní hvězda skutečně působí na naši rudnoucí pokožku?

Za všechno může neviditelné ultrafialové záření. Přirozeným filtrem je přitom sama atmosféra naší planety. Normálně propustí jen čtyřicetinu původního množství přicházejícího ze Slunce, když je ale zaprášená, tak výrazně méně. Podstatná je i výška Slunce nad obzorem. Čím je naše denní hvězda níže, tím je dráha slunečních paprsků v zemské atmosféře delší a tím více záření je cestou rozptýleno a nedosáhne až zemského povrchu.

Kde se ale určitě nespálíte, je Hvězdárna a planetárium Brno. Fascinující Lunalón a tajemnou Terralónu totiž letos doplnil obří Marsmeloun. Tedy model planety, která je posledním velkým vesmírným cílem, jehož se lidská noha dotkne snad ještě za našich životů. 

Pokud se tedy chceme do zlatova opalovat, musí být Slunce co nejvýše nad obzorem, nejlépe v době mezi 11. a 15. hodinou letního času. Avšak pozor, kvůli ultrafialovému záření rozptýlenému okolním vzduchem se můžete spálit i ve stínu! I když něco nevidíme lidským zrakem, neznamená to, že to na nás nemá vliv. Ale to platí nejen v každodenním životě, ale i v celém přilehlém vesmíru.

Kde se ale určitě nespálíte, je Hvězdárna a planetárium Brno. Fascinující Lunalón a tajemnou Terralónu totiž letos doplnil obří Marsmeloun. Tedy model planety, která je posledním velkým vesmírným cílem, jehož se lidská noha dotkne snad ještě za našich životů. To vše v krásném prostředí Kraví hory, hned vedle koupaliště – letos navíc s letní divadelní scénou Bolka Polívky – a také několika více či méně přívětivých míst s pivem studeným jako křen a křenem s úžasně mastnými klobásami.

A protože na ně bude nejkrásnější pohled až po setmění, vyhnete se i spalujícímu Slunci. V Brně se prostě nespálíte!

Jiří Dušek

ředitel Hvězdárny a planetária Brno, velitel stroje na zázraky

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne

Autentická historie i současnost města

TIC BRNO ukazuje město takové, jaké je. Jinak to vlastně ani nejde, protože Brno je autentické. Přestože nabízí mix toho, co další turistické metropole, nenajdete v něm místa, na kterých pro davy turistů nenarazíte na místní. Brňáci zkrátka ve svém městě žijí a také oni jej mohou poznávat, a poznávají, s průvodci.

Tomáš Matonoha svádí hvězdy brněnské vědy

Kdy se začnou na Marsu zalévat květiny recyklovanou močí? Jak vznikají černé díry? Která mutace genu způsobí, že je leukémie dědičná? A jak to všechno souvisí s Brnem? Nejen na tyto otázky se v pilotních dílech seriálu Svedu vědu ptal herec a moderátor Tomáš Matonoha. Pro odpověď si zašel k těm nejpovolanějším – za špičkovými vědci působícími v našem městě.

Zahraniční děti žijící v Brně poznají, vymalují a propátrají město skrze jeho pověsti

Brno Expat Centre v červnu představilo nové omalovánky Brno Legends s příběhy brněnských pověstí ve dvanácti jazycích, sepsané a ilustrované zahraničními Brňany.

Africké léto v Zoo Brno

Celoprázdninová akce Africké léto v Zoo Brno představí pestrou kulturu původních obyvatel Afriky i křehkou africkou přírodu a její ochranu. Také brněnská kešková flotila se rozrostla přímo v areálu Zoo Brno, kde na kačery a kačerky čeká trasa s africkou tematikou, na jejímž konci je odmění speciální sběratelské dřevěné kolečko (CWG Czech Wood Geocoin) s logem Afrického léta.

Fenomén Brno Underground nabízí mystický vodojem i autentický kryt

Jakmile začnete mít dost sluníčka a zatoužíte po ochlazení ve stínu, doporučujeme návštěvu brněnského podzemí.