Marsmeloun uvidíte v krásném prostředí Kraví hory, hned vedle koupaliště. Foto: Hvězdárna a planetárium Brno

Asi nejlepší je vyrazit pryč od Sluncem rozpáleného betonu a asfaltu někam do zelené přírody. Možná by bylo ještě lepší se namočit do vody na některém z koupališť nebo se ponořit do proudu Svratky či Svitavy. Zchladit vás také dokáže dobrý koktejl servírovaný ve stínu některé z bezpočtu brněnských zahrádek.

Vyhneme se tak v Brně možnému spálení? Ani náhodou. Někdo se v létě opaluje rád. Jiný má ze zářivého Slunce obavy, a tak se schovává ve stínu nebo natírá víceméně nepropustnými krémy. Jak ale naše denní hvězda skutečně působí na naši rudnoucí pokožku?

Za všechno může neviditelné ultrafialové záření. Přirozeným filtrem je přitom sama atmosféra naší planety. Normálně propustí jen čtyřicetinu původního množství přicházejícího ze Slunce, když je ale zaprášená, tak výrazně méně. Podstatná je i výška Slunce nad obzorem. Čím je naše denní hvězda níže, tím je dráha slunečních paprsků v zemské atmosféře delší a tím více záření je cestou rozptýleno a nedosáhne až zemského povrchu.

Kde se ale určitě nespálíte, je Hvězdárna a planetárium Brno. Fascinující Lunalón a tajemnou Terralónu totiž letos doplnil obří Marsmeloun. Tedy model planety, která je posledním velkým vesmírným cílem, jehož se lidská noha dotkne snad ještě za našich životů. 

Pokud se tedy chceme do zlatova opalovat, musí být Slunce co nejvýše nad obzorem, nejlépe v době mezi 11. a 15. hodinou letního času. Avšak pozor, kvůli ultrafialovému záření rozptýlenému okolním vzduchem se můžete spálit i ve stínu! I když něco nevidíme lidským zrakem, neznamená to, že to na nás nemá vliv. Ale to platí nejen v každodenním životě, ale i v celém přilehlém vesmíru.

Kde se ale určitě nespálíte, je Hvězdárna a planetárium Brno. Fascinující Lunalón a tajemnou Terralónu totiž letos doplnil obří Marsmeloun. Tedy model planety, která je posledním velkým vesmírným cílem, jehož se lidská noha dotkne snad ještě za našich životů. To vše v krásném prostředí Kraví hory, hned vedle koupaliště – letos navíc s letní divadelní scénou Bolka Polívky – a také několika více či méně přívětivých míst s pivem studeným jako křen a křenem s úžasně mastnými klobásami.

A protože na ně bude nejkrásnější pohled až po setmění, vyhnete se i spalujícímu Slunci. V Brně se prostě nespálíte!

Jiří Dušek

ředitel Hvězdárny a planetária Brno, velitel stroje na zázraky

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne

MUNI upozorňuje, že potlačování svobod se odehrává i dnes

Potlačování občanských svobod v současném Bělorusku a připomenutí 80. výročí od prvního transportu židovských obyvatel z Brna do Minsku. To jsou témata, na jejichž půdorysu připravila Masarykova univerzita dvoudenní cyklus tvořený výstavou, videomappingem, debatami a filmovými projekcemi.

Festival kutilství Bastlfest

Patříte k nadšencům, kteří stále něco vymýšlejí, vylepšují a konstruují? Nebo jen rádi žasnete nad tím, co všechno si lidé dokážou sami vyrobit? Pak si nenechte ujít Bastlfest – festival kutilství pro celou rodinu, který se uskuteční od 20. do 21. listopadu v brněnském VIDA! science centru.

Na výstaviště vtrhne Life!

Po roční nedobrovolné pauze se na brněnské výstaviště vrací festival Life! Nabídne pořádnou dávku zábavy pro návštěvníky i spoustu výzev pro VIP hosty a youtubery. Zapište si do kalendářů termín 26.–28. listopadu a připravte se na program nabitý vším, na co se každý rok těšíte.

25. října slavíme Mezinárodní den domácích mazlíčků

Víte, že 25. října slavíme Mezinárodní den domácích mazlíčků a že v Brně vznikl charitativní projekt, který pomáhá kočkám, které svůj domov vyhlížejí z jihomoravských útulků? Podporuje 9 ověřených útulků a tím stovky koček najednou!

Virtuální expedice Zoo Brno

Zoo Brno nabízí ve spolupráci s převratným projektem Wild Immersion strhující podívanou. Patronkou projektu je světoznámá primatoložka a ochránkyně přírody Jane Goodall.