Jaký program chystá Knihovna Jiřího Mahena na léto? Kteří autoři/knihy jsou pro ředitelku knihovny Libuši Nivnickou nejoblíbenější? A co jí v poslední době udělalo radost? Čtěte v krátkém rozhovoru.

Kteří autoři/knihy jsou vaši nejoblíbenější?

Vyjmenovat všechny mé oblíbené autory asi nelze. Mezi stálice, které nechybí v mé knihovně, určitě patří klasičtí autoři světové literatury jako jsou E. M. Remarque, V. Hugo, Stendhal, G. Orwell a samozřejmě také Karel Čapek či Jaroslav Hašek. Co se žánru týče, pak jsou to autoři, kteří dokáží přistupovat k peripetiím života s laskavým humorem, satirických nadhledem a moudrostí. Po těch vždy ráda sáhnu, když potřebuji osvěžit, získat odstup od problémů. Zde tedy nesmí chybět Robert Fulghum, Zdeněk Jirotka, Betty MacDonaldová či Zdena Frýbová.

No a pokud sledujeme žebříčky současných nejžádanějších autorů, i já bych se připojila ke čtenářům, které svými náročným tématy oslovila Hana Mornštajnová či Karin Lednická. K autorům, jež bych pro sebe nezařadila mezi nejoblíbenější, ale k jakési myšlenkové výzvě, patří např. Haruki Murakami. Ale pokud jsem se zmínila o těchto autorech, cítím velký dluh k mnoha dalším, kteří svými díly ve mně zanechali nějaký nesmazatelný otisk a které zde nezmiňuji.

Jaký program chystá KJM na léto?

Na léto máme k našemu stému výročí připravenou putovní hru s názvem Velké putování za poznáním Knihovny Jiřího Mahena. V rámci hry musí soutěžící navštívit alespoň 12 poboček, a to v době od 1. 6. do 30. 9. 2021, splnit na každé úkol a získat za něj symbolický znak, který mu bude vlepen do speciálního průkazu. Každý, kdo jej poté odevzdá s 12 získanými znaky, dostane malý dárek a bude mít šanci vyhrát větší cenu.

Cílem hry je seznámit veřejnost se všemi pobočkami knihovny, s jejich bohatým fondem a pestrou činností. Dále máme na léto připravený i program pro děti, kupříkladu soutěž Knihovní batůžky, kdy si čtenář vyzvedne jeden z batůžků, kde se ukrývá neznámá kniha a pracovní list, a musí s pomocí knihy list správně vyplnit. Pro ty nejpilnější čeká na konci léta odměna. Také pořádáme herní úterky, kdy si po celé léto každé úterý mohou děti přijít zahrát deskovky nebo hry na Xboxu.

Co vám udělalo v poslední době radost?

Radost mi dělá vše, co život obohacuje a dává smysl nejen mně samotné, ale především všem lidem okolo. V práci jsou to určitě výzvy, které nedávají výsledek snadno ani rychle a nakonec se vynaložené úsilí vyloupne do krásné realizace. K těm posledním patří úplně nová knihovna na Vojtově 7 či komplexně revitalizovaná pobočka pod názvem Na Křižovatce (Křížová 24).Radost mi dělá, když se k nám lidé po dlouhé vynucené pauze opět vracejí a z jejich úst slyšíme, jak moc knihovnu postrádali. 

Těžko popsatelnou radost mi také udělali naši lidé v knihovně, kteří chtěli být ve složité době společnosti užiteční, začínali jsme u šití roušek, zprostředkovávání potřebných informací, pokračovali dlouhodobou pomocí hygienické stanici při trasování, tisku spon na roušky na 3D tiskárně pro zdravotníky a dobrovolnickou pomocí v očkovacích centru. Radost a potěchu duše mi přináší zcela obyčejné věci – zelená příroda, klidně plynoucí hladina řeky, nad ní lovící modrý klenot ledňáček či švitořící vlaštovky, které s námi sdílí domov.

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Podyjí je překrásné, říká kastelán zámku Vranov nad Dyjí Radek Ryšavý

Jaké novinky se chystají na vranovském zámku? Kterou perličku z historie zámku považuje kastelán Radek Ryšavý za nejzajímavější? A kam v okolí zámku by pozval čtenáře na výlet? Dozvíte se v krátkém rozhovoru.

Brno je akord Hmaj6 (5b) v ekvivalentu Fm7(4)/H, říká kytarista Martin Kostaš

Kdyby bylo Brno akord, který by bylo a proč? Kde kytaristu Martina Kostaše přes léto uslyšíme či uvidíme? A které počiny z brněnské hudební scény by doporučil našim čtenářům k poslechu?

Jsem rád, že centrum v létě žije kulturou, říká starosta Brna-střed Vojtěch Mencl

Co znamená léto v centru Brna pro starostu Brna-střed Vojtěcha Mencla? Bazén, rybník, hotel nebo chalupa? Čemu dává přednost? A co chystá Brno-střed na druhý půlrok 2021? To vše se dočtete v krátkém rozhovoru.

Jsme divadlem určité umělecké harmonie, říká Petr Gazdík

V čem je brněnské divadlo specifické? Kde herce Petra Gazdíka můžeme přes léto vidět? A co mu v poslední době udělalo největší radost?

Výzvy mi dělají radost, říká ředitelka Knihovny Jiřího Mahena Libuše Nivnická

Jaký program chystá Knihovna Jiřího Mahena na léto? Kteří autoři/knihy jsou pro ředitelku knihovny Libuši Nivnickou nejoblíbenější? A co jí v poslední době udělalo radost? Čtěte v krátkém rozhovoru.