Jaký program chystá Knihovna Jiřího Mahena na léto? Kteří autoři/knihy jsou pro ředitelku knihovny Libuši Nivnickou nejoblíbenější? A co jí v poslední době udělalo radost? Čtěte v krátkém rozhovoru.

Kteří autoři/knihy jsou vaši nejoblíbenější?

Vyjmenovat všechny mé oblíbené autory asi nelze. Mezi stálice, které nechybí v mé knihovně, určitě patří klasičtí autoři světové literatury jako jsou E. M. Remarque, V. Hugo, Stendhal, G. Orwell a samozřejmě také Karel Čapek či Jaroslav Hašek. Co se žánru týče, pak jsou to autoři, kteří dokáží přistupovat k peripetiím života s laskavým humorem, satirických nadhledem a moudrostí. Po těch vždy ráda sáhnu, když potřebuji osvěžit, získat odstup od problémů. Zde tedy nesmí chybět Robert Fulghum, Zdeněk Jirotka, Betty MacDonaldová či Zdena Frýbová.

No a pokud sledujeme žebříčky současných nejžádanějších autorů, i já bych se připojila ke čtenářům, které svými náročným tématy oslovila Hana Mornštajnová či Karin Lednická. K autorům, jež bych pro sebe nezařadila mezi nejoblíbenější, ale k jakési myšlenkové výzvě, patří např. Haruki Murakami. Ale pokud jsem se zmínila o těchto autorech, cítím velký dluh k mnoha dalším, kteří svými díly ve mně zanechali nějaký nesmazatelný otisk a které zde nezmiňuji.

Jaký program chystá KJM na léto?

Na léto máme k našemu stému výročí připravenou putovní hru s názvem Velké putování za poznáním Knihovny Jiřího Mahena. V rámci hry musí soutěžící navštívit alespoň 12 poboček, a to v době od 1. 6. do 30. 9. 2021, splnit na každé úkol a získat za něj symbolický znak, který mu bude vlepen do speciálního průkazu. Každý, kdo jej poté odevzdá s 12 získanými znaky, dostane malý dárek a bude mít šanci vyhrát větší cenu.

Cílem hry je seznámit veřejnost se všemi pobočkami knihovny, s jejich bohatým fondem a pestrou činností. Dále máme na léto připravený i program pro děti, kupříkladu soutěž Knihovní batůžky, kdy si čtenář vyzvedne jeden z batůžků, kde se ukrývá neznámá kniha a pracovní list, a musí s pomocí knihy list správně vyplnit. Pro ty nejpilnější čeká na konci léta odměna. Také pořádáme herní úterky, kdy si po celé léto každé úterý mohou děti přijít zahrát deskovky nebo hry na Xboxu.

Co vám udělalo v poslední době radost?

Radost mi dělá vše, co život obohacuje a dává smysl nejen mně samotné, ale především všem lidem okolo. V práci jsou to určitě výzvy, které nedávají výsledek snadno ani rychle a nakonec se vynaložené úsilí vyloupne do krásné realizace. K těm posledním patří úplně nová knihovna na Vojtově 7 či komplexně revitalizovaná pobočka pod názvem Na Křižovatce (Křížová 24).Radost mi dělá, když se k nám lidé po dlouhé vynucené pauze opět vracejí a z jejich úst slyšíme, jak moc knihovnu postrádali. 

Těžko popsatelnou radost mi také udělali naši lidé v knihovně, kteří chtěli být ve složité době společnosti užiteční, začínali jsme u šití roušek, zprostředkovávání potřebných informací, pokračovali dlouhodobou pomocí hygienické stanici při trasování, tisku spon na roušky na 3D tiskárně pro zdravotníky a dobrovolnickou pomocí v očkovacích centru. Radost a potěchu duše mi přináší zcela obyčejné věci – zelená příroda, klidně plynoucí hladina řeky, nad ní lovící modrý klenot ledňáček či švitořící vlaštovky, které s námi sdílí domov.

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Zkušenosti z improvizačního divadla v politice využívám neustále, říká hejtman Jan Grolich

Rok je ve funkci hejtmana Jihomoravského kraje. Předtím deset let působil coby starosta obce Velatice kousek od Brna. Jaký byl přechod z komunální politiky do krajské? Proč se na jižní Moravě líbí filmařům i turistům? A jak kraj pomůže strádajícím pořadatelům kulturních akcí? S Janem Grolichem jsme se bavili o kultuře, gastronomii i setkání s papežem.

Základem je otevřená mysl, nechci být stará konzerva, říká ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc

Vzniknou za vilou Tugendhat nové Lužánky? Povede na Špilberk lanovka? A jak přiblížit instituci, jako je Muzeum města Brna, mladé generaci? S jeho ředitelem Zbyňkem Šolcem jsme si povídali o Brně, umění, architektuře i plánech do budoucna.

Na Brně mě baví, že je multižánrové, říká Hana Holišová

Jaký byl podzimní návrat na divadelní prkna? Jak se pěti hercům zkouší dvě role? A je těžší lidi rozesmát, nebo dojmout? S herečkou a zpěvačkou Hanou Holišovou jsme si povídali o muzikálu Pretty Woman, vystupování s big bandem i metalovou kapelou, o hledání rovnováhy… a samozřejmě o Brně!

Do Prahy se jeďte podívat, do Brna bydlet, říká nadšený učitel angličtiny Broňa

Každý se může naučit anglicky. Alespoň podle Bronislava Sobotky, nadšeného učitele angličtiny z Brna. Broňu znáte z jeho oblíbeného YouTube kanálu, v srpnu vyšla jeho kniha Zamilujte se do angličtiny. Jak se z „trouby na jazyky“ stane učitel na letní škole na Oxfordu? Rozhovor o studiích, českém školství, motivaci a síle správného přístupu.

Hrdinové Marťanských lodí mají společnou žízeň po životě, říká Martin Kyšperský

Film Marťanské lodě, natáčený v Brně a v Norsku, má premiéru 9. září, do kin vtrhne o týden později. Hlavních rolí se chopili Eliška Křenková a Martin Kyšperský, který v autobiografickém příběhu hraje sám sebe. S brněnským hudebníkem a hercem jsme si povídali nejen o filmu samotném, ale i o poslední desce kapely Květy, spolupráci s Lenkou Dusilovou a inspiraci v brněnských zákoutích.