Jak by představili Zázvorodku její tvůrci? Kde ji v Brně v létě rádi popíjejí? A kdyby bylo Brno míchaný drink, z čeho by se podle nich skládal?

Jak byste představili Zázvorodku?

Zázvorodka je neotřelý likér pro otrlé. Její kořeny můžeme najít v klubu ArtBar Druhý Pád, kde se pije snad víc než pivo. Dlouho ji tam také vyráběli, ale když už se to nedalo stíhat, spojili se s brněnskou Little Urban Distillery, která ji vyrábí nyní. Jak začala pandemie, neměli ji však kde prodávat, a tak založili e-shop, aby si ji mohl vychutnat každý. Skvělou chuť Zázvorodky tvoří kombinace zázvoru s citrusy a medem, správný poměr ingrediencí si ovšem střeží stejně bezpečně jako recept na Coca Colu.

Kde ji v Brně rádi přes léto popíjíte?

Přestože si dáváme zázvor spíš v zimě, když nás bolí v krku, Zázvorodka se hodí do každého ročního období. Obzvlášť její nová svěží grepová verze, kterou jsme si zatím vychutnávali jenom na balkoně nebo v Lužánkách, ale moc se těšíme, až si ji dáme někde na túře po Moravském krasu nebo u vody.

Kdyby Brno bylo míchaný drink, z čeho by se skládal?

Brněnský drink by byl jistě vespod tvořen vodou z Brněnské přehrady sbírané v parném srpnovém odpoledni smíchanou s deci našeho zlatavého moku z Mendláku, hroznovým džusem a lístky máty. A aby to mělo šmrnc, nastrouhali bychom tam trochu zázvoru.

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Zkušenosti z improvizačního divadla v politice využívám neustále, říká hejtman Jan Grolich

Rok je ve funkci hejtmana Jihomoravského kraje. Předtím deset let působil coby starosta obce Velatice kousek od Brna. Jaký byl přechod z komunální politiky do krajské? Proč se na jižní Moravě líbí filmařům i turistům? A jak kraj pomůže strádajícím pořadatelům kulturních akcí? S Janem Grolichem jsme se bavili o kultuře, gastronomii i setkání s papežem.

Základem je otevřená mysl, nechci být stará konzerva, říká ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc

Vzniknou za vilou Tugendhat nové Lužánky? Povede na Špilberk lanovka? A jak přiblížit instituci, jako je Muzeum města Brna, mladé generaci? S jeho ředitelem Zbyňkem Šolcem jsme si povídali o Brně, umění, architektuře i plánech do budoucna.

Na Brně mě baví, že je multižánrové, říká Hana Holišová

Jaký byl podzimní návrat na divadelní prkna? Jak se pěti hercům zkouší dvě role? A je těžší lidi rozesmát, nebo dojmout? S herečkou a zpěvačkou Hanou Holišovou jsme si povídali o muzikálu Pretty Woman, vystupování s big bandem i metalovou kapelou, o hledání rovnováhy… a samozřejmě o Brně!

Do Prahy se jeďte podívat, do Brna bydlet, říká nadšený učitel angličtiny Broňa

Každý se může naučit anglicky. Alespoň podle Bronislava Sobotky, nadšeného učitele angličtiny z Brna. Broňu znáte z jeho oblíbeného YouTube kanálu, v srpnu vyšla jeho kniha Zamilujte se do angličtiny. Jak se z „trouby na jazyky“ stane učitel na letní škole na Oxfordu? Rozhovor o studiích, českém školství, motivaci a síle správného přístupu.

Hrdinové Marťanských lodí mají společnou žízeň po životě, říká Martin Kyšperský

Film Marťanské lodě, natáčený v Brně a v Norsku, má premiéru 9. září, do kin vtrhne o týden později. Hlavních rolí se chopili Eliška Křenková a Martin Kyšperský, který v autobiografickém příběhu hraje sám sebe. S brněnským hudebníkem a hercem jsme si povídali nejen o filmu samotném, ale i o poslední desce kapely Květy, spolupráci s Lenkou Dusilovou a inspiraci v brněnských zákoutích.