Hlavní hrdinkou Lvářky je bylinkářka Vavřínka, která se propadne časem ze šestnáctého do jednadvacátého století. Foto: Tereza Matoušková

Také patříte mezi vášnivé čtenáře, kteří se probírají romány na poličkách v knihkupectví? Máte rádi zvuk šustících stránek? Milujete vůni papíru? Pak věřím, že i pro vás byla tato zima obzvlášť dlouhá a vyčerpávající. Bezpochyby jste se nemohli dočkat, až obchody znovu otevřou.

Jistě už mnozí z vás mají připravený dlouhý seznam knih, které si hodlají pořídit. Jiní se ale bezpochyby cítí být záplavou nových titulů zahlceni. Další by rádi podpořili české autory nebo malé nakladatele, na něž bezpochyby důsledky krize dopadly nejvýrazněji. Zde pro vás mám pár žhavých tipů, které potěší nejen fanoušky sci-fi, fantasy a hororu.

V první řadě bych chtěla upozornit na nakladatelství Gnóm, které si klade za cíl vydávat kvalitní žánrovou literaturu. Já sama jsem je objevila díky knize esejů Proč číst fantasy od mé oblíbené autorky Ursuly K. Le Guinové. Takže pokud stále ještě nevíte, proč je dobré číst romány plné čarodějů a jednorožců, určitě po této knize sáhněte.

Nakladatelství Golden dog se zaměřuje zejména na horor, thriller a detektivku. Z jejich produkce mě zaujala kniha Smrt bývá nehezká od Jiřího Sivoka, jednoduchý přímočarý příběh, který svojí mrazivou atmosférou v mnoha směrech připomíná tvorbu Stephena Kinga. Mým dalším objevem je O dracích a lidech od Terezy Kadečkové, která láká čtenáře na propracovaný svět a originální příběh plný náboženských fanatiků.

V první řadě bych chtěla upozornit na nakladatelství Gnóm, které si klade za cíl vydávat kvalitní žánrovou literaturu. Já sama jsem je objevila díky knize esejů Proč číst fantasy od mé oblíbené autorky Ursuly K. Le Guinové. Takže pokud stále ještě nevíte, proč je dobré číst romány plné čarodějů a jednorožců, určitě po této knize sáhněte.

Nakonec tu máme nakladatelství Lirego. V posledním roce vydalo hned několik knih od domácích autorů – například hororově laděný román O dívce, která vládla příběhům, od Martina Drtiny nebo fantasy Sílu tří – Návrat od Martiny Wolfové. Sama za sebe bych z jejich produkce doporučila zejména Lvářku od Terezy Janišové. Autorku můžete znát díky její úspěšné trilogii Erilian. Hlavní hrdinkou Lvářky je bylinkářka Vavřínka, která se propadne časem ze šestnáctého do jednadvacátého století. Zde se zamiluje do mladého architekta Josefa. Příběh je vyprávěn svižným, čtivým stylem a ve správných chvílích je okořeněný autorčiným smyslem pro humor.

Zaujala vás některá ze zmíněných knih? Tak na nic nečekejte, rozbijte prasátko a zaběhněte si do svého oblíbeného knihkupectví. Je dost dobře možné, že se tam potkáme.

Tereza Matoušková

Spisovatelka, redaktorka a lektorka tvůrčího psaní

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne

Vychází doplněné vydání knihy o brněnských sochách

Všímáte si brněnských soch? Víte, že Univerzitní kampus Bohunice je vlastně pozoruhodným sochařským parkem? A znáte nové sochy v ulicích města?

Červnové čtení

Život na naší planetě, Slow fashion a Peníze od Hitlera. Červnové čtení je tady! Pohodlně se usaďte a začtěte…

Za knihami zve Tereza Pospíšilová

V době, kdy se kvůli pandemii zatřásla mnohým z nás půda pod nohama, si možná ostřeji klademe otázky týkající se hledání smyslu lidského života a ohledávání hranic „člověčenství“. Věřím, že následující publikace mají potenciál při hledání odpovědí nasvítit čtenáři cestu.

Ztracená duše, Rajlich a B-52. Květnové čtení

V tomto článku přinášíme tipy na květnové knižní novinky. Pohodlně se usaďte a začtěte…

S Knihovnou Jiřího Mahena do káznice. Ne na popravu, ale na poezii

Činnost knihoven už dávno není jen o půjčování knih, stejně jako prostory káznice už dávno neslouží k napravování hříšníků. Program, který vzniká ve spolupráci Knihovny Jiřího Mahena, GNOMON Production a spolku Odjinud v prostorách bývalé káznice na Cejlu, je dalším z mnoha důkazů.