Designerská dvojice Eduard Herrmann a Matěj Coufal v Jurkovičově vile. Foto: Moravská galerie

Dlouhé měsíce sociální a kulturní izolace nás donutily trávit ve svých domovech abnormální množství času. Nemálo z nás tak jistě podrobilo kritické revizi vlastní domácnost a podniklo více či méně úspěšné snahy o zvelebení svého každodenního prostředí. Není tedy náhodou, že fenomén DIY aneb „do it yourself“ znovu nabývá na síle.

Spolu s postupnými přípravami programů k nové expozici designu a módy v budově Uměleckoprůmyslového muzea Moravské galerie i vlastní snaze o revitalizaci domova je mé doporučení kam za výstavou spojené s designem. Mé pozvání směřuje do Jurkovičovy vily. Zde bude od konce května do dubna příštího roku k vidění výstava s názvem Design In You mapující v myšlence důraznou a ve formě čistou tvorbu mladé designerské dvojice Eduarda Herrmanna a Matěje Coufala, kteří za svou funkční i eticky uvědomělou práci získali nejvyšší ocenění Czech Grand Design za rok 2020.

Právě duo Herrmann & Coufal ve své tvorbě ctí principy DIY a volně tak odkazují k Victoru Papanekovi a Jamesi Hennesseymu a jejich kultovní knize Nomadic Furniture. K designu přistupují jako k sociálnímu nástroji, jenž směřuje k udržitelnějšímu, praktickému a hlavně dostupnému cíli. Jejich funkční design tak můžeme nejen obdivovat, ale s pomocí několika nástrojů i vytvářet. Podobně jako u položek na nákupním seznamu k uvaření oblíbeného jídla postupujeme při nákupu komponentů k sestavení nové oblíbené lampy. A proč bychom se měli do podobných kutilských projektů pouštět? Když si něco vyrobíme, do výsledné věci otiskneme kus sami sebe (svou povahu, trpělivost, šikovnost, čas) a zároveň si tak vytváříme k dané věci mnohem pevnější vztah, jenž snáze odolává konzumním svodům spotřebního života dnešních dnů. V té souvislosti nedočkavě zvu i na sérii workshopů, které se přímo v Jurkovičově vile v létě uskuteční.

Právě duo Herrmann & Coufal ve své tvorbě ctí principy DIY a volně tak odkazují k Victoru Papanekovi a Jamesi Hennesseymu a jejich kultovní knize Nomadic Furniture. K designu přistupují jako k sociálnímu nástroji, jenž směřuje k udržitelnějšímu, praktickému a hlavně dostupnému cíli.

Pod taktovkou samotných designérů budete mít možnost vyrobit si designérský kousek vlastníma rukama. Pro mě jako galerijní pedagožku a lektorku je moment sdílení znalostí a předávání zkušeností skrze osobní prožitek nenahraditelný. A právě personalizovaný přístup designérského dua, který povzbuzuje k vlastní aktivitě a tvořivosti bez nutnosti specializovaného výcviku, je mi nadmíru sympatický.

Kateřina Minaříková

Vedoucí lektorského oddělení Moravské galerie v Brně

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne

Mainer a Paučo v Etcetera Gallery

Koncentrovaný výběr děl Martina Mainera a Samuela Pauča v Etcetera Gallery tvoří převážně obrazy z posledních dvou let.

Na počátku bylo slovo a to slovo bylo robot…

ROBOT2020 je výstava, kterou musíte vidět. Mechanický bubeník Josef ze hry Machinárium, robotické modely dinosaurů, replika endoskeletonu Arnolda Schwarzeneggera s jeho vlastnoručním podpisem, autorský film Vladimíra 518, erotická robotika 21. století, díla Krištofa Kintery a Jaroslava Róny, robotická dojička krav, Werichův filmový Golem jako historicky první český robot a desítky dalších odkazů na slovo robot, které poprvé zaznělo před sto lety v Čapkově divadelní hře R.U.R.

Otevření výstavy Tady a teď! odhalilo další exteriérová díla

Když byla 16. února zahájena výstava Tady a teď! v Domě umění města Brna, získala si velkou pozornost exteriérová instalace Oil on House Hynka Skotáka a Terezy Holé. Tato zvětšená olejová skvrna vyrobená z více než 50 000 kusů plastových lahví byla původně vytvořena pro bienále Étangs d’Art ve Francii, kam se také 15. května přesunula. Není to ale jediná instalace, kterou exteriér Domu umění v rámci výstavy nabízí.

Mapa jako Brno

Z Technického muzea v Brně je to teď všude blízko. Dva kroky – a jste na Špilberku. Tři – a stojíte u Brněnské přehrady. Pět kroků stačí, abyste se dostali k automotodromu. A pokud uděláte stejných pět kroků, ale opačným směrem, ocitnete se na letišti v Tuřanech. A to vše díky projektu Mapa jako Brno.

Slunečno, místy (konceptuálně) oblačno

Nad nádvořím Uměleckoprůmyslového muzea v Brně postupně vzniká levitující objekt s názvem Konceptuální oblak. Ten má být součástí nové koncepce muzea, které v současnosti prochází rekonstrukcí.