Designerská dvojice Eduard Herrmann a Matěj Coufal v Jurkovičově vile. Foto: Moravská galerie

Dlouhé měsíce sociální a kulturní izolace nás donutily trávit ve svých domovech abnormální množství času. Nemálo z nás tak jistě podrobilo kritické revizi vlastní domácnost a podniklo více či méně úspěšné snahy o zvelebení svého každodenního prostředí. Není tedy náhodou, že fenomén DIY aneb „do it yourself“ znovu nabývá na síle.

Spolu s postupnými přípravami programů k nové expozici designu a módy v budově Uměleckoprůmyslového muzea Moravské galerie i vlastní snaze o revitalizaci domova je mé doporučení kam za výstavou spojené s designem. Mé pozvání směřuje do Jurkovičovy vily. Zde bude od konce května do dubna příštího roku k vidění výstava s názvem Design In You mapující v myšlence důraznou a ve formě čistou tvorbu mladé designerské dvojice Eduarda Herrmanna a Matěje Coufala, kteří za svou funkční i eticky uvědomělou práci získali nejvyšší ocenění Czech Grand Design za rok 2020.

Právě duo Herrmann & Coufal ve své tvorbě ctí principy DIY a volně tak odkazují k Victoru Papanekovi a Jamesi Hennesseymu a jejich kultovní knize Nomadic Furniture. K designu přistupují jako k sociálnímu nástroji, jenž směřuje k udržitelnějšímu, praktickému a hlavně dostupnému cíli. Jejich funkční design tak můžeme nejen obdivovat, ale s pomocí několika nástrojů i vytvářet. Podobně jako u položek na nákupním seznamu k uvaření oblíbeného jídla postupujeme při nákupu komponentů k sestavení nové oblíbené lampy. A proč bychom se měli do podobných kutilských projektů pouštět? Když si něco vyrobíme, do výsledné věci otiskneme kus sami sebe (svou povahu, trpělivost, šikovnost, čas) a zároveň si tak vytváříme k dané věci mnohem pevnější vztah, jenž snáze odolává konzumním svodům spotřebního života dnešních dnů. V té souvislosti nedočkavě zvu i na sérii workshopů, které se přímo v Jurkovičově vile v létě uskuteční.

Právě duo Herrmann & Coufal ve své tvorbě ctí principy DIY a volně tak odkazují k Victoru Papanekovi a Jamesi Hennesseymu a jejich kultovní knize Nomadic Furniture. K designu přistupují jako k sociálnímu nástroji, jenž směřuje k udržitelnějšímu, praktickému a hlavně dostupnému cíli.

Pod taktovkou samotných designérů budete mít možnost vyrobit si designérský kousek vlastníma rukama. Pro mě jako galerijní pedagožku a lektorku je moment sdílení znalostí a předávání zkušeností skrze osobní prožitek nenahraditelný. A právě personalizovaný přístup designérského dua, který povzbuzuje k vlastní aktivitě a tvořivosti bez nutnosti specializovaného výcviku, je mi nadmíru sympatický.

Kateřina Minaříková

Vedoucí lektorského oddělení Moravské galerie v Brně

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne

Rozhovor k výstavě Armáda do kapsy

Už přes dvě stě let se sbírají vojenské figurky, říká o výstavě Armáda do kapsy vedoucí průvodců Památníku Mohyla míru Ondřej Buček.

A White Space In A White House

Tento nápis můžete zahlédnout v rekonstruované chodbě přiléhající ke kavárně Už nejsme Atlas v Bílém domě na Žerotínově náměstí, kde v průběhu měsíců červen–srpen probíhala umělecká rezidence belgického umělce Ericha Weisse.

Novou kurátorkou Galerie mladých je Ivana Hrončeková

Z pozice kurátorky Galerie TIC odchází Zuzu Janečková. Odvedla tu ohromný kus práce: s velkou obětavostí a laskavostí kurátorovala od roku 2012 desítky výstav, především v Galerii mladých.

Sbírka současného designu v Brně!

Velkou pozornost získává projekt Moravské galerie v Brně, která v uplynulých měsících založila sbírku současného designu a módy. Vystavovat ji bude v nových expozicích rekonstruovaného Uměleckoprůmyslového muzea.

Letem světem Moravským muzeem

Pavilon Anthropos v Pisárkách, Dietrichsteinský palác na Zelném trhu, Památník Leoše Janáčka na Smetanově ulici, zoologický depozitář na zámku v Budišově či Starý zámek v Jevišovicích, to vše je Moravské zemské muzeum.