Designerská dvojice Eduard Herrmann a Matěj Coufal v Jurkovičově vile. Foto: Moravská galerie

Dlouhé měsíce sociální a kulturní izolace nás donutily trávit ve svých domovech abnormální množství času. Nemálo z nás tak jistě podrobilo kritické revizi vlastní domácnost a podniklo více či méně úspěšné snahy o zvelebení svého každodenního prostředí. Není tedy náhodou, že fenomén DIY aneb „do it yourself“ znovu nabývá na síle.

Spolu s postupnými přípravami programů k nové expozici designu a módy v budově Uměleckoprůmyslového muzea Moravské galerie i vlastní snaze o revitalizaci domova je mé doporučení kam za výstavou spojené s designem. Mé pozvání směřuje do Jurkovičovy vily. Zde bude od konce května do dubna příštího roku k vidění výstava s názvem Design In You mapující v myšlence důraznou a ve formě čistou tvorbu mladé designerské dvojice Eduarda Herrmanna a Matěje Coufala, kteří za svou funkční i eticky uvědomělou práci získali nejvyšší ocenění Czech Grand Design za rok 2020.

Právě duo Herrmann & Coufal ve své tvorbě ctí principy DIY a volně tak odkazují k Victoru Papanekovi a Jamesi Hennesseymu a jejich kultovní knize Nomadic Furniture. K designu přistupují jako k sociálnímu nástroji, jenž směřuje k udržitelnějšímu, praktickému a hlavně dostupnému cíli. Jejich funkční design tak můžeme nejen obdivovat, ale s pomocí několika nástrojů i vytvářet. Podobně jako u položek na nákupním seznamu k uvaření oblíbeného jídla postupujeme při nákupu komponentů k sestavení nové oblíbené lampy. A proč bychom se měli do podobných kutilských projektů pouštět? Když si něco vyrobíme, do výsledné věci otiskneme kus sami sebe (svou povahu, trpělivost, šikovnost, čas) a zároveň si tak vytváříme k dané věci mnohem pevnější vztah, jenž snáze odolává konzumním svodům spotřebního života dnešních dnů. V té souvislosti nedočkavě zvu i na sérii workshopů, které se přímo v Jurkovičově vile v létě uskuteční.

Právě duo Herrmann & Coufal ve své tvorbě ctí principy DIY a volně tak odkazují k Victoru Papanekovi a Jamesi Hennesseymu a jejich kultovní knize Nomadic Furniture. K designu přistupují jako k sociálnímu nástroji, jenž směřuje k udržitelnějšímu, praktickému a hlavně dostupnému cíli.

Pod taktovkou samotných designérů budete mít možnost vyrobit si designérský kousek vlastníma rukama. Pro mě jako galerijní pedagožku a lektorku je moment sdílení znalostí a předávání zkušeností skrze osobní prožitek nenahraditelný. A právě personalizovaný přístup designérského dua, který povzbuzuje k vlastní aktivitě a tvořivosti bez nutnosti specializovaného výcviku, je mi nadmíru sympatický.

Kateřina Minaříková

Vedoucí lektorského oddělení Moravské galerie v Brně

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne

Galavečer Muzea romské kultury jako oslava jeho 30. výročí

„Jsme prostorem pro setkávání kultur. Otevíráme cesty ke kořenům romské identity. Uchováváme a zpřístupňujeme kulturu a historii Romů jako součást světového dědictví. Přispíváme k toleranci a vzájemnému porozumění. Pro dialog kultur, pro nás.“ Tak zní motto jedinečné instituce svého typu na světě.

BRNO TISKNE v lihovaru

Díky otevřené sítotiskové dílně BRNO TISKNE máte 7. října v 17.00 jedinečnou příležitost podívat se do prostoru bývalého lihovaru na Pekařské ulici a seznámit se se sítotiskovou technikou. Bude se zde konat výstava grafik ze série serigrafických workshopů BRNO TISKNE S…

EXPO v Dubaji: český pavilon a jihomoravské stopy

O rok posunuté EXPO 2020 v Dubaji začne letošního 1. října a potrvá až do 31. března 2022. Jedná se o historicky první EXPO, jehož pořadatelem je arabská země, podtitulem tohoto ročníku je Connecting Minds, Creating the Future. Český pavilon nese ve svých expozicích výrazné stopy kreativních myslí z Brna a Jihomoravského kraje, doprovodný program výstavy pak přicestuje téměř před váš práh a oživí mnohá města regionu.

Rozhovor k výstavě Armáda do kapsy

Už přes dvě stě let se sbírají vojenské figurky, říká o výstavě Armáda do kapsy vedoucí průvodců Památníku Mohyla míru Ondřej Buček.

URBANIA. 120 minut v kůži správců města

Přijďte převzít správu města, naslouchejte jeho potřebám a pomozte mu růst. Interaktivní výstava URBANIA vtáhne návštěvníky do reality městského plánování a rozvoje. Instalace ukazuje, jak vlastně funguje složitý organismus města a v čem spočívá práce lidí, kteří se podílejí na jeho správě a rozvoji. Prostřednictvím osmi situací poodhaluje dění v hlubinách úřadu a každá z těchto situací zároveň ilustruje jeden z principů, které jsou při správě města zásadní.