Zbrusu nová informační stezka na břehu Svitavy © TIC BRNO Michal Růžička

Posvitavská výrobní zóna značí kus významné historie města Brna. V současné době zde dochází k přeměně průmyslových areálů i jednotlivých objektů. Než dojde k úplnému zániku této výrobní zóny, upozorní na ni přímo v místě dřívějšího průmyslového rozmachu nová stezka s 11 informačními panely, vybudovaná v rámci projektu Dáme na vás.  

Přímo v terénu si tak připomenete například První brněnskou strojírnu, jejíž historie sahá do roku 1814, a fenomén parního stroje. Taky dnešní strojírnu Šmeral Brno, která vznikla v roce 1861 jako slévárna šedé litiny Ignaze Storeka, a vynález Kaplanovy turbíny nebo ateliér art protis a Soxletovu přádelnu – na Cejlu 68 dodnes stojí rozsáhlý areál původní přádelny firmy H. F. & E. Soxhlet z let 1833–1835. Na dalších panelech vás čeká Kemka, jedna z největších brněnských přádelen založená roku 1881 pod názvem Kammgarnspinerei, firma Firma Gebrüder Samek vzniknuvší v roce 1868 a specializující se na výrobu cajků, oblekových látek a látek z česané příze po anglickém vzoru, informace o továrně na plyš a krymr Moritze Fuhrmanna, který byl původním majitelem dnešní vily Löw-Beer, nebo o areálu bývalé textilní továrny založené Adolfem Löwem v druhé polovině 19. století. Jedno zastavení se věnuje také fenoménu zániku textilní výroby v Brně, další zábrdovickému nádraží a hned dvě patří Zbrojovce. Areál dnešní Zbrojovky vznikl v roce 1918 přebudováním původně textilní továrny Berans’s Söhne, která se rozkládala na břehu řeky Svitavy od roku 1894, a pozornost zde je věnována taky Briessově sladovně.

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne

MUNI upozorňuje, že potlačování svobod se odehrává i dnes

Potlačování občanských svobod v současném Bělorusku a připomenutí 80. výročí od prvního transportu židovských obyvatel z Brna do Minsku. To jsou témata, na jejichž půdorysu připravila Masarykova univerzita dvoudenní cyklus tvořený výstavou, videomappingem, debatami a filmovými projekcemi.

Festival kutilství Bastlfest

Patříte k nadšencům, kteří stále něco vymýšlejí, vylepšují a konstruují? Nebo jen rádi žasnete nad tím, co všechno si lidé dokážou sami vyrobit? Pak si nenechte ujít Bastlfest – festival kutilství pro celou rodinu, který se uskuteční od 20. do 21. listopadu v brněnském VIDA! science centru.

Na výstaviště vtrhne Life!

Po roční nedobrovolné pauze se na brněnské výstaviště vrací festival Life! Nabídne pořádnou dávku zábavy pro návštěvníky i spoustu výzev pro VIP hosty a youtubery. Zapište si do kalendářů termín 26.–28. listopadu a připravte se na program nabitý vším, na co se každý rok těšíte.

25. října slavíme Mezinárodní den domácích mazlíčků

Víte, že 25. října slavíme Mezinárodní den domácích mazlíčků a že v Brně vznikl charitativní projekt, který pomáhá kočkám, které svůj domov vyhlížejí z jihomoravských útulků? Podporuje 9 ověřených útulků a tím stovky koček najednou!

Virtuální expedice Zoo Brno

Zoo Brno nabízí ve spolupráci s převratným projektem Wild Immersion strhující podívanou. Patronkou projektu je světoznámá primatoložka a ochránkyně přírody Jane Goodall.