Zbrusu nová informační stezka na břehu Svitavy © TIC BRNO Michal Růžička

Posvitavská výrobní zóna značí kus významné historie města Brna. V současné době zde dochází k přeměně průmyslových areálů i jednotlivých objektů. Než dojde k úplnému zániku této výrobní zóny, upozorní na ni přímo v místě dřívějšího průmyslového rozmachu nová stezka s 11 informačními panely, vybudovaná v rámci projektu Dáme na vás.  

Přímo v terénu si tak připomenete například První brněnskou strojírnu, jejíž historie sahá do roku 1814, a fenomén parního stroje. Taky dnešní strojírnu Šmeral Brno, která vznikla v roce 1861 jako slévárna šedé litiny Ignaze Storeka, a vynález Kaplanovy turbíny nebo ateliér art protis a Soxletovu přádelnu – na Cejlu 68 dodnes stojí rozsáhlý areál původní přádelny firmy H. F. & E. Soxhlet z let 1833–1835. Na dalších panelech vás čeká Kemka, jedna z největších brněnských přádelen založená roku 1881 pod názvem Kammgarnspinerei, firma Firma Gebrüder Samek vzniknuvší v roce 1868 a specializující se na výrobu cajků, oblekových látek a látek z česané příze po anglickém vzoru, informace o továrně na plyš a krymr Moritze Fuhrmanna, který byl původním majitelem dnešní vily Löw-Beer, nebo o areálu bývalé textilní továrny založené Adolfem Löwem v druhé polovině 19. století. Jedno zastavení se věnuje také fenoménu zániku textilní výroby v Brně, další zábrdovickému nádraží a hned dvě patří Zbrojovce. Areál dnešní Zbrojovky vznikl v roce 1918 přebudováním původně textilní továrny Berans’s Söhne, která se rozkládala na břehu řeky Svitavy od roku 1894, a pozornost zde je věnována taky Briessově sladovně.

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne

Hrajte Brno

Dalším z projektů, se kterým TIC BRNO vplouvá do pokoronavirového rozvolňování, je nová aplikace Play Brno. Pojďte si s ní Brno užít jinak. Zahrát si ho!

Červnové přikázané uvolnění s CITem. A krytem!

Chvíle, na kterou jsme všichni dlouho čekali, je tu! Po vlně zavírání začíná doba otvírání. Ale pozor! Chovejme se CITlivě, prosím. Buďme ohleduplní, dodržujme všechna bezpečnostní opatření. Ne kvůli pokutám, ale kvůli sobě. Abychom byli v bezpečí a aby se zase nemuselo začít zavírat. TIC BRNO zve na komentované procházky, vyhlídkové jízdy, do kina i galerie, otvírá podzemí i vyhlídkovou věž Staré radnice, zpřístupňuje brněnské chrámy, ve svých infocentrech opět nabízí informace, vstupenky i originální dárky. Ale vše probíhá s CITem…

Poslouchejte Brno

Brno není jenom vila a hrad. Prozkoumat ho do hloubky, nasát jeho atmosféru a objevit nečekané vám pomohou místní v rámci projektu Brno audioguide. Poslouchejte Brno s námi!

Oslavujte Broma

Víte, že se známý brněnský umělec Gustav Brom mohl jmenovat třeba Fluor, kdyby zapíchl prst do tabulky prvků při hledání pseudonymu jen o kousek vedle, a že by letos oslavil 100 let?

Plug and Play aneb živé akce ve veřejném prostoru, snadno a rychle

Kulturní akce ve veřejném prostoru přináší zážitky, na které se nezapomíná, a proto chce město jejich přípravu ulehčit. Ať už jde o živá vystoupení, sousedské slavnosti, oslavy narozenin nebo studentské večírky. Projekt Plug and Play vybírá ty nejvhodnější lokace ve městě, shrnuje technické a právní podmínky pro pořádání akcí a nabízí zjednodušenou administrativu povolování.