Stovka exponátů, robotických hraček, modelů a témat je rozmístěna po celém muzeu. Foto: Technické muzeum v Brně

ROBOT2020 je výstava, kterou musíte vidět. Mechanický bubeník Josef ze hry Machinárium, robotické modely dinosaurů, replika endoskeletonu Arnolda Schwarzeneggera s jeho vlastnoručním podpisem, autorský film Vladimíra 518, erotická robotika 21. století, díla Krištofa Kintery a Jaroslava Róny, robotická dojička krav, Werichův filmový Golem jako historicky první český robot a desítky dalších odkazů na slovo robot, které poprvé zaznělo před sto lety v Čapkově divadelní hře R.U.R.

Je to největší, nejrozsáhlejší a také nejdražší výstava za celou historii Technického muzea v Brně. Je to úplně jiný koncept výstavy, než na jaké jste zvyklí. Stovka exponátů, robotických hraček, modelů a témat je rozmístěna po celém muzeu, téměř ve všech jeho stálých expozicích, ale i v hlavním šestisetmetrovém výstavním prostoru, který jsme přetvořili v robotickou laboratoř a kino. Celá instalace tak připomíná doslova invazi robotů do muzea. Moje pozvánka je tentokrát tedy zcela osobní, protože právě na tomto projektu jsme strávili téměř tři roky.

Měnili jsme scénář v návaznosti na momentální epidemiologická opatření a možnosti spolupráce škol a firem. Otevřeli jsme výstavu v prosinci na pouhých pár dnů a potom byli nuceni ji opět na půl roku zavřít. Reagovali jsme flexibilně na pokyny ze strany zřizovatele a vymýšleli, jak z původně interaktivní výstavy udělat bezdotykovou. Celá realizace přinesla především výzvy a mnoho obtížných, ale i humorných situací. Nakonec jsme konečně otevřeli a vy můžete přijít.

Po více než roce nejrůznějších opatření najednou máme opět pocit, že můžeme volně dýchat, setkávat se s přáteli a rodinou a sdílet. Avšak samozřejmě nejen kulturou živ je člověk.

Po více než roce nejrůznějších opatření najednou máme opět pocit, že můžeme volně dýchat, setkávat se s přáteli a rodinou a sdílet. Avšak samozřejmě nejen kulturou živ je člověk. Nejen muzea, galerie a divadla, ale i restaurace a bistra, ve kterých jsme byli zvyklí trávit tolik času, se pro nás na dlouhou dobu uzavřela. Koncept otevřených okének nakonec pomohl udržet nad vodou alespoň některé z mých přátel.

Red Piranha na Minské ulici je moje srdeční záležitost, tak trochu protože jsem stála u jejího zrodu, ale hlavně pro skvělou mezinárodní kuchyni, a to zejména asijskou. Polévky Tom Yum a Phở nikde lepší neochutnáte. Fenomén Jakubského náměstí s jeho letní podvečerní atmosférou rozhodně překročil hranice Brna a každý, kdo město navštíví, se tam s jistotou zastaví. Moje oblíbená zastávka je v bistru Soul. Výběr lokálních sezónních surovin společně s nápaditým jídelníčkem je pro ostatní podniky v okolí silnou konkurencí. Těším se na každý den, který si v letošním létě společně užijeme.

Klára Šikulová

projektová manažerka Technického muzea v Brně

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne

Rozhovor k výstavě Armáda do kapsy

Už přes dvě stě let se sbírají vojenské figurky, říká o výstavě Armáda do kapsy vedoucí průvodců Památníku Mohyla míru Ondřej Buček.

A White Space In A White House

Tento nápis můžete zahlédnout v rekonstruované chodbě přiléhající ke kavárně Už nejsme Atlas v Bílém domě na Žerotínově náměstí, kde v průběhu měsíců červen–srpen probíhala umělecká rezidence belgického umělce Ericha Weisse.

Novou kurátorkou Galerie mladých je Ivana Hrončeková

Z pozice kurátorky Galerie TIC odchází Zuzu Janečková. Odvedla tu ohromný kus práce: s velkou obětavostí a laskavostí kurátorovala od roku 2012 desítky výstav, především v Galerii mladých.

Sbírka současného designu v Brně!

Velkou pozornost získává projekt Moravské galerie v Brně, která v uplynulých měsících založila sbírku současného designu a módy. Vystavovat ji bude v nových expozicích rekonstruovaného Uměleckoprůmyslového muzea.

Letem světem Moravským muzeem

Pavilon Anthropos v Pisárkách, Dietrichsteinský palác na Zelném trhu, Památník Leoše Janáčka na Smetanově ulici, zoologický depozitář na zámku v Budišově či Starý zámek v Jevišovicích, to vše je Moravské zemské muzeum.