Stovka exponátů, robotických hraček, modelů a témat je rozmístěna po celém muzeu. Foto: Technické muzeum v Brně

ROBOT2020 je výstava, kterou musíte vidět. Mechanický bubeník Josef ze hry Machinárium, robotické modely dinosaurů, replika endoskeletonu Arnolda Schwarzeneggera s jeho vlastnoručním podpisem, autorský film Vladimíra 518, erotická robotika 21. století, díla Krištofa Kintery a Jaroslava Róny, robotická dojička krav, Werichův filmový Golem jako historicky první český robot a desítky dalších odkazů na slovo robot, které poprvé zaznělo před sto lety v Čapkově divadelní hře R.U.R.

Je to největší, nejrozsáhlejší a také nejdražší výstava za celou historii Technického muzea v Brně. Je to úplně jiný koncept výstavy, než na jaké jste zvyklí. Stovka exponátů, robotických hraček, modelů a témat je rozmístěna po celém muzeu, téměř ve všech jeho stálých expozicích, ale i v hlavním šestisetmetrovém výstavním prostoru, který jsme přetvořili v robotickou laboratoř a kino. Celá instalace tak připomíná doslova invazi robotů do muzea. Moje pozvánka je tentokrát tedy zcela osobní, protože právě na tomto projektu jsme strávili téměř tři roky.

Měnili jsme scénář v návaznosti na momentální epidemiologická opatření a možnosti spolupráce škol a firem. Otevřeli jsme výstavu v prosinci na pouhých pár dnů a potom byli nuceni ji opět na půl roku zavřít. Reagovali jsme flexibilně na pokyny ze strany zřizovatele a vymýšleli, jak z původně interaktivní výstavy udělat bezdotykovou. Celá realizace přinesla především výzvy a mnoho obtížných, ale i humorných situací. Nakonec jsme konečně otevřeli a vy můžete přijít.

Po více než roce nejrůznějších opatření najednou máme opět pocit, že můžeme volně dýchat, setkávat se s přáteli a rodinou a sdílet. Avšak samozřejmě nejen kulturou živ je člověk.

Po více než roce nejrůznějších opatření najednou máme opět pocit, že můžeme volně dýchat, setkávat se s přáteli a rodinou a sdílet. Avšak samozřejmě nejen kulturou živ je člověk. Nejen muzea, galerie a divadla, ale i restaurace a bistra, ve kterých jsme byli zvyklí trávit tolik času, se pro nás na dlouhou dobu uzavřela. Koncept otevřených okének nakonec pomohl udržet nad vodou alespoň některé z mých přátel.

Red Piranha na Minské ulici je moje srdeční záležitost, tak trochu protože jsem stála u jejího zrodu, ale hlavně pro skvělou mezinárodní kuchyni, a to zejména asijskou. Polévky Tom Yum a Phở nikde lepší neochutnáte. Fenomén Jakubského náměstí s jeho letní podvečerní atmosférou rozhodně překročil hranice Brna a každý, kdo město navštíví, se tam s jistotou zastaví. Moje oblíbená zastávka je v bistru Soul. Výběr lokálních sezónních surovin společně s nápaditým jídelníčkem je pro ostatní podniky v okolí silnou konkurencí. Těším se na každý den, který si v letošním létě společně užijeme.

Klára Šikulová

projektová manažerka Technického muzea v Brně

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne

Mainer a Paučo v Etcetera Gallery

Koncentrovaný výběr děl Martina Mainera a Samuela Pauča v Etcetera Gallery tvoří převážně obrazy z posledních dvou let.

O fenoménu DIY i radosti z vlastní tvorby v Jurkovičově vile

Dlouhé měsíce sociální a kulturní izolace nás donutily trávit ve svých domovech abnormální množství času. Nemálo z nás tak jistě podrobilo kritické revizi vlastní domácnost a podniklo více či méně úspěšné snahy o zvelebení svého každodenního prostředí. Není tedy náhodou, že fenomén DIY aneb „do it yourself“ znovu nabývá na síle.

Otevření výstavy Tady a teď! odhalilo další exteriérová díla

Když byla 16. února zahájena výstava Tady a teď! v Domě umění města Brna, získala si velkou pozornost exteriérová instalace Oil on House Hynka Skotáka a Terezy Holé. Tato zvětšená olejová skvrna vyrobená z více než 50 000 kusů plastových lahví byla původně vytvořena pro bienále Étangs d’Art ve Francii, kam se také 15. května přesunula. Není to ale jediná instalace, kterou exteriér Domu umění v rámci výstavy nabízí.

Mapa jako Brno

Z Technického muzea v Brně je to teď všude blízko. Dva kroky – a jste na Špilberku. Tři – a stojíte u Brněnské přehrady. Pět kroků stačí, abyste se dostali k automotodromu. A pokud uděláte stejných pět kroků, ale opačným směrem, ocitnete se na letišti v Tuřanech. A to vše díky projektu Mapa jako Brno.

Slunečno, místy (konceptuálně) oblačno

Nad nádvořím Uměleckoprůmyslového muzea v Brně postupně vzniká levitující objekt s názvem Konceptuální oblak. Ten má být součástí nové koncepce muzea, které v současnosti prochází rekonstrukcí.