Hrad Bítov patří mezi nejstarší u nás, první zmínka o něm je z r. 1046. Foto: Jan Binder

Romantická krajina hradů, zámků, zřícenin a dalších přírodních a turistických lokalit vás přivítá v jihozápadní části Moravy, kde můžete strávit svůj volný čas odpočinkem a zregenerovat své síly.

Hrad Bítov patří mezi nejstarší u nás, první zmínka o něm je z r. 1046. Prošel mnoha přestavbami. Tu poslední v novogotickém stylu dokončili r. 1904 hrabata Daunové. Lichtenburkové přebudovali dřevěný hrad na kamenný a celý areál rozšířili východním směrem. Jankovští z Vlašimi zde v 17. století založili jednu z největších sbírek zbraní u nás, jejíž základ položil Mikuláš Zrinský, slavný bojovník proti Turkům. Poslední soukromý majitel, baron Jiří Haas (1912–1945), velký milovník zvířat, přebudoval areál hradu na soukromou zoologickou zahradu. Na hlavním prohlídkovém okruhu můžete navštívit kromě typických novogotických interiérů s iluzivní výmalbou největší sbírku vycpaných psů na světě čítající 51 kusů. Baron Haas je nechal vycpat v poloze, kterou měli nejraději. Za návštěvu stojí také prohlídka hradní zbrojnice s bohatě zdobenými zbraněmi puškařů pracujících na dvoře Rudolfa II. Hradní zahrada zve zejména rodiny s dětmi na setkání s živými zvířaty od exotického ptactva až po ta domácí. Nad hradem se můžete zastavit na 30 m vysoké rozhledně Rumburak, z níž lze vidět až za hranice, kam pokračují atraktivní cyklotrasy za památkami Rakouska.

Hradní zahrada zve zejména rodiny s dětmi na setkání s živými zvířaty od exotického ptactva až po ta domácí. Nad hradem se můžete zastavit na 30 m vysoké rozhledně Rumburak, z níž lze vidět až za hranice, kam pokračují atraktivní cyklotrasy za památkami Rakouska.

V obci Bítov vás přivítá Hasičský pivovar s vynikajícím pivem. Pro cyklisty vede kolem obce a hradu cyklotrasa Pivovarská 12. Je dlouhá 12,8 km, středně obtížná a vede převážně lesní cestou. Poblíž bítovského hradu stojí zřícenina hradu Cornštejn postavená Lichtenburky. Barokní zámek Vranov nad Dyjí přivítá návštěvníky v nově otevřené věži s vyhlídkou. Nachází se v západní části Národního parku Podyjí. Mezi hrady Bítov, Cornštejn a zámkem ve Vranově nad Dyjí funguje čilá lodní doprava a jejich návštěvu lze spojit s plavbou lodí. Učebnicí slohů je nazýván nedaleký renesanční zámek Uherčice, kde probíhají opravy za přítomnosti návštěvníků. Celá lokalita je známá jako vyhledávaná turistická oblast Vranovské přehrady s mnoha kempy a plážemi. Návštěvníci, kteří tuto lokalitu navštívili, se sem rádi vracejí.

Jan Binder

kastelán hradu Bítov

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne

PODCASTY Z.BESEDY

Rozhovory o kulturním dění ve Znojmě, o tom, jaké gastropodniky musíte navštívit, a zajímavé příběhy lidí ze Znojma. To všechno se dozvíte v podcastu pořadu Z.BESEDY. První dva díly jsou na světě a tematicky zamířily do umění.

Do Moravského krasu se šnekem Krasíkem

„Bylo jednou jedno království…“ Jistě to znáte, právě těmito slovy začíná celá řada pohádek, které vás přenesou do říše fantazie. V Moravském krasu se fantazie stává skutečností. Naše pohádkové království patří šnekovi Krasíkovi, jehož příběhy můžete prožít na vlastní kůži v tajemných prostorách podzemních jeskyní, na loukách plných květin a motýlů či ve stínu stromů zámeckých parků.

Nejen za pivem zve mimo Brno Tamara Mifková

Procházky Brnem pro mě byly zážitkem, který jsem milovala už od útlého dětství. Historické budovy nacházející se v centru plynuje přecházejí v klid malých i větších parků, které obklopují historické centrum. Vždy jsem se ale ráda vrátila do jižnějších částí rodné Moravy.

Moravský kras a okolí

Jen málo turistických oblastí nabízí tak unikátní spojení chráněné krajinné oblasti a množství historických památek jako právě Moravský kras a okolí. Krajinu plnou bílých skal, hlubokých lesů a tajemných jeskyní zdobí sedmero zámků, v jejichž komnatách již nedočkavě vyhlížejí první letošní návštěvníky. Jen 30 kilometrů severně od Brna se můžete přenést do rozmanité historie tohoto neobyčejného regionu.

Znojmo čeká druhá jízda projektu #mastozadax

Znojemská Beseda stejně jako v loňském roce rozjíždí projekt Znojmo Zadax. Návštěvníci tak budou moci získat poukaz na volný vstup na jeden z turistických cílů města. Postup pro získání volňáska na znojemské atrakce je tak jednoduchý, že ho zvládnete i po svíčkové se šesti.