Hrad Bítov patří mezi nejstarší u nás, první zmínka o něm je z r. 1046. Foto: Jan Binder

Romantická krajina hradů, zámků, zřícenin a dalších přírodních a turistických lokalit vás přivítá v jihozápadní části Moravy, kde můžete strávit svůj volný čas odpočinkem a zregenerovat své síly.

Hrad Bítov patří mezi nejstarší u nás, první zmínka o něm je z r. 1046. Prošel mnoha přestavbami. Tu poslední v novogotickém stylu dokončili r. 1904 hrabata Daunové. Lichtenburkové přebudovali dřevěný hrad na kamenný a celý areál rozšířili východním směrem. Jankovští z Vlašimi zde v 17. století založili jednu z největších sbírek zbraní u nás, jejíž základ položil Mikuláš Zrinský, slavný bojovník proti Turkům. Poslední soukromý majitel, baron Jiří Haas (1912–1945), velký milovník zvířat, přebudoval areál hradu na soukromou zoologickou zahradu. Na hlavním prohlídkovém okruhu můžete navštívit kromě typických novogotických interiérů s iluzivní výmalbou největší sbírku vycpaných psů na světě čítající 51 kusů. Baron Haas je nechal vycpat v poloze, kterou měli nejraději. Za návštěvu stojí také prohlídka hradní zbrojnice s bohatě zdobenými zbraněmi puškařů pracujících na dvoře Rudolfa II. Hradní zahrada zve zejména rodiny s dětmi na setkání s živými zvířaty od exotického ptactva až po ta domácí. Nad hradem se můžete zastavit na 30 m vysoké rozhledně Rumburak, z níž lze vidět až za hranice, kam pokračují atraktivní cyklotrasy za památkami Rakouska.

Hradní zahrada zve zejména rodiny s dětmi na setkání s živými zvířaty od exotického ptactva až po ta domácí. Nad hradem se můžete zastavit na 30 m vysoké rozhledně Rumburak, z níž lze vidět až za hranice, kam pokračují atraktivní cyklotrasy za památkami Rakouska.

V obci Bítov vás přivítá Hasičský pivovar s vynikajícím pivem. Pro cyklisty vede kolem obce a hradu cyklotrasa Pivovarská 12. Je dlouhá 12,8 km, středně obtížná a vede převážně lesní cestou. Poblíž bítovského hradu stojí zřícenina hradu Cornštejn postavená Lichtenburky. Barokní zámek Vranov nad Dyjí přivítá návštěvníky v nově otevřené věži s vyhlídkou. Nachází se v západní části Národního parku Podyjí. Mezi hrady Bítov, Cornštejn a zámkem ve Vranově nad Dyjí funguje čilá lodní doprava a jejich návštěvu lze spojit s plavbou lodí. Učebnicí slohů je nazýván nedaleký renesanční zámek Uherčice, kde probíhají opravy za přítomnosti návštěvníků. Celá lokalita je známá jako vyhledávaná turistická oblast Vranovské přehrady s mnoha kempy a plážemi. Návštěvníci, kteří tuto lokalitu navštívili, se sem rádi vracejí.

Jan Binder

kastelán hradu Bítov

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne

Archeopark Mikulčice – Kopčany

Jihomoravský kraj společně s Trnavským samosprávným krajem spolupracují od roku 2020 na projektu společné propagace Archeoparku Mikulčice – Kopčany. Projekt chce potenciálním návštěvníkům přiblížit, v čem tkví kouzlo těchto míst, a ukázat pro mnohé doposud neobjevený kraj.

Vydejte se do Blanska přivítat svatého Martina

Stalo se již dobrou tradicí, že o svatomartinském víkendu projde blanenskými ulicemi slavnostní historický průvod v čele s patronem města svatým Martinem na bílém koni. Vítání sv. Martina nabízí čtyřdenní kulturní program s historickým jarmarkem s tradičním zbožím, ochutnávkou vín, gastronomickými specialitami a mladým vínem.

Aqualand Moravia: procestujte svět vodních zážitků

Rodinný tobogán High Five, Wave Pool, Lazy River a mnoho dalšího! Aqualand Moravia skýtá nespočet dobrodružství.

Muzea v Moravském krasu a okolí

Pokud jste se rozhodli, že letošní léto návštěvu u moře či cesty do vzdálených zemí oželíte, určitě nebudete litovat. Stačí vyrazit jen pár kilometrů z brněnské metropole a jste v přírodě, na zajímavých místech. Pamětihodnostmi a historickou architekturou je Jihomoravský kraj proslulý. Tentokrát vás zveme do severozápadní části našeho kraje, do krajiny Moravského krasu a jeho okolí. V minulých číslech jsme představili hrady a zámky, přírodní krásy nebo tematické výlety. Nyní poodhalíme nabídku muzeí.

Hybridní léto v Ostravě

Hybrid je IN! Od hybridní pšenice přes hybridní auta a války až po hybrid art… Česko-polsko-slovenská výstava HYBRID-IN v Galerii výtvarného umění v Ostravě představuje současné autory, kteří pracují s hybridními, neklasickými a neluxusními materiály.