Na čem v současnosti pracuje umělecký šéf opery NdB Jiří Heřman? V čem je opera Nabucco Giuseppe Verdiho a libretisty Temistocle Solera aktuální v dnešní době? A kde v Brně hledá kulturu? Čtěte v krátkém rozhovoru.

V čem je opera Nabucco Giuseppe Verdiho a libretisty Temistocle Solera aktuální v dnešní době?

Král Nebukadnesar na cestě za svým cílem obětuje vše včetně svých rodinných pout. Verdiho hudba krásně vykresluje proměnu bezohledného a krutého vládce, který prozře skrze uvědomění si nesobecké lásky, jež očišťuje nejen rodinné vztahy, ale i ty mezi kulturami a národy.

Na čem teď pracujete / na co byste naše čtenáře rád pozval?

Momentálně připravuji koncepci nové operní inscenace naší příští sezóny – Händelovu Alcinu. Tento mimořádný projekt vzniká ve spolupráci s francouzskými divadly v Caen a Královskou operou ve Versailles. Inscenaci nastudujeme se skvělým souborem Collegium 1704 pod vedením Václava Lukse. Diváci se mohou těšit na perfektní provedení barokní opery s těmi nejlepšími – našimi mimořádnými hosty budou věhlasná kanadská sopranistka Karin Gauvin nebo anglický kontratenorista Christopher Ainslie. Čtenáře zvu na všechny premiéry naší příští sezóny, stačí nahlédnout do našeho nového katalogu, který je nově v prodeji. Je na co se těšit.

Kde v Brně hledáte kulturu kromě své práce?

Jsem pohlcen prací v divadle, když vyjdu ven, toužím po jediném – přírodě.

Jiří Heřman

umělecký šéf opery NdB

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Hrdinové Marťanských lodí mají společnou žízeň po životě, říká Martin Kyšperský

Film Marťanské lodě, natáčený v Brně a v Norsku, má premiéru 9. září, do kin vtrhne o týden později. Hlavních rolí se chopili Eliška Křenková a Martin Kyšperský, který v autobiografickém příběhu hraje sám sebe. S brněnským hudebníkem a hercem jsme si povídali nejen o filmu samotném, ale i o poslední desce kapely Květy, spolupráci s Lenkou Dusilovou a inspiraci v brněnských zákoutích.

Na špercích mě baví osobní přesah, říká Jonáš Novák z Gold atelieru

Co vedlo Jonáše Nováka pokračovat v rodinné tradici? Jaké šperky, které vznikají v dílně Gold atelieru, jsou mu nejbližší? A je možné si u nich zakoupit šperk i přímo? To všechno se dozvíte v krátkém rozhovoru.

Podyjí je překrásné, říká kastelán zámku Vranov nad Dyjí Radek Ryšavý

Jaké novinky se chystají na vranovském zámku? Kterou perličku z historie zámku považuje kastelán Radek Ryšavý za nejzajímavější? A kam v okolí zámku by pozval čtenáře na výlet? Dozvíte se v krátkém rozhovoru.

Brno je akord Hmaj6 (5b) v ekvivalentu Fm7(4)/H, říká kytarista Martin Kostaš

Kdyby bylo Brno akord, který by bylo a proč? Kde kytaristu Martina Kostaše přes léto uslyšíme či uvidíme? A které počiny z brněnské hudební scény by doporučil našim čtenářům k poslechu?

Jsem rád, že centrum v létě žije kulturou, říká starosta Brna-střed Vojtěch Mencl

Co znamená léto v centru Brna pro starostu Brna-střed Vojtěcha Mencla? Bazén, rybník, hotel nebo chalupa? Čemu dává přednost? A co chystá Brno-střed na druhý půlrok 2021? To vše se dočtete v krátkém rozhovoru.