Na čem v současnosti pracuje umělecký šéf opery NdB Jiří Heřman? V čem je opera Nabucco Giuseppe Verdiho a libretisty Temistocle Solera aktuální v dnešní době? A kde v Brně hledá kulturu? Čtěte v krátkém rozhovoru.

V čem je opera Nabucco Giuseppe Verdiho a libretisty Temistocle Solera aktuální v dnešní době?

Král Nebukadnesar na cestě za svým cílem obětuje vše včetně svých rodinných pout. Verdiho hudba krásně vykresluje proměnu bezohledného a krutého vládce, který prozře skrze uvědomění si nesobecké lásky, jež očišťuje nejen rodinné vztahy, ale i ty mezi kulturami a národy.

Na čem teď pracujete / na co byste naše čtenáře rád pozval?

Momentálně připravuji koncepci nové operní inscenace naší příští sezóny – Händelovu Alcinu. Tento mimořádný projekt vzniká ve spolupráci s francouzskými divadly v Caen a Královskou operou ve Versailles. Inscenaci nastudujeme se skvělým souborem Collegium 1704 pod vedením Václava Lukse. Diváci se mohou těšit na perfektní provedení barokní opery s těmi nejlepšími – našimi mimořádnými hosty budou věhlasná kanadská sopranistka Karin Gauvin nebo anglický kontratenorista Christopher Ainslie. Čtenáře zvu na všechny premiéry naší příští sezóny, stačí nahlédnout do našeho nového katalogu, který je nově v prodeji. Je na co se těšit.

Kde v Brně hledáte kulturu kromě své práce?

Jsem pohlcen prací v divadle, když vyjdu ven, toužím po jediném – přírodě.

Jiří Heřman

umělecký šéf opery NdB

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Zázvorodka je neotřelý likér pro otrlé, říkají její tvůrci

Jak by představili Zázvorodku její tvůrci? Kde ji v Brně v létě rádi popíjejí? A kdyby bylo Brno míchaný drink, z čeho by se podle nich skládal?

Je hezký potkat se v pivem provoněným Brně, říká Tereza Marečková

Co znamená léto v Brně pro herečku Terezu Marečkovou? Preferuje raději žít v blázinci rušného města, nebo raději zešílet v divočině? A na čem aktuálně pracuje?

Vždy mě potěší, když se kolegům povede představení, říká Jana Švandová

Je herečce Janě Švandové bližší divadlo nebo film? Kde mají diváci možnost ji v nejbližší době vidět? A kde hledá kulturu kromě své práce? Čtěte v krátkém rozhovoru.

V kultuře všechno souvisí se vším, říká Hana Svobodová

Co znamená pro Hanu Svobodovou léto v Brně? Na čem v současnosti pracuje a kde hledá kulturu? Čtěte v krátkém rozhovoru.

Prvotní tvorba trochu bolí, říká Pavel Čadek

Kdyby bylo Brno orchestrem, z jakých nástrojů by se skládalo? Baví Pavla Čadka více tvořit nebo vystupovat před lidmi? A na čem nyní pracuje? Čtěte v krátkém rozhovoru.