Na čem v současnosti pracuje umělecký šéf opery NdB Jiří Heřman? V čem je opera Nabucco Giuseppe Verdiho a libretisty Temistocle Solera aktuální v dnešní době? A kde v Brně hledá kulturu? Čtěte v krátkém rozhovoru.

V čem je opera Nabucco Giuseppe Verdiho a libretisty Temistocle Solera aktuální v dnešní době?

Král Nebukadnesar na cestě za svým cílem obětuje vše včetně svých rodinných pout. Verdiho hudba krásně vykresluje proměnu bezohledného a krutého vládce, který prozře skrze uvědomění si nesobecké lásky, jež očišťuje nejen rodinné vztahy, ale i ty mezi kulturami a národy.

Na čem teď pracujete / na co byste naše čtenáře rád pozval?

Momentálně připravuji koncepci nové operní inscenace naší příští sezóny – Händelovu Alcinu. Tento mimořádný projekt vzniká ve spolupráci s francouzskými divadly v Caen a Královskou operou ve Versailles. Inscenaci nastudujeme se skvělým souborem Collegium 1704 pod vedením Václava Lukse. Diváci se mohou těšit na perfektní provedení barokní opery s těmi nejlepšími – našimi mimořádnými hosty budou věhlasná kanadská sopranistka Karin Gauvin nebo anglický kontratenorista Christopher Ainslie. Čtenáře zvu na všechny premiéry naší příští sezóny, stačí nahlédnout do našeho nového katalogu, který je nově v prodeji. Je na co se těšit.

Kde v Brně hledáte kulturu kromě své práce?

Jsem pohlcen prací v divadle, když vyjdu ven, toužím po jediném – přírodě.

Jiří Heřman

umělecký šéf opery NdB

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Zkušenosti z improvizačního divadla v politice využívám neustále, říká hejtman Jan Grolich

Rok je ve funkci hejtmana Jihomoravského kraje. Předtím deset let působil coby starosta obce Velatice kousek od Brna. Jaký byl přechod z komunální politiky do krajské? Proč se na jižní Moravě líbí filmařům i turistům? A jak kraj pomůže strádajícím pořadatelům kulturních akcí? S Janem Grolichem jsme se bavili o kultuře, gastronomii i setkání s papežem.

Základem je otevřená mysl, nechci být stará konzerva, říká ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc

Vzniknou za vilou Tugendhat nové Lužánky? Povede na Špilberk lanovka? A jak přiblížit instituci, jako je Muzeum města Brna, mladé generaci? S jeho ředitelem Zbyňkem Šolcem jsme si povídali o Brně, umění, architektuře i plánech do budoucna.

Na Brně mě baví, že je multižánrové, říká Hana Holišová

Jaký byl podzimní návrat na divadelní prkna? Jak se pěti hercům zkouší dvě role? A je těžší lidi rozesmát, nebo dojmout? S herečkou a zpěvačkou Hanou Holišovou jsme si povídali o muzikálu Pretty Woman, vystupování s big bandem i metalovou kapelou, o hledání rovnováhy… a samozřejmě o Brně!

Do Prahy se jeďte podívat, do Brna bydlet, říká nadšený učitel angličtiny Broňa

Každý se může naučit anglicky. Alespoň podle Bronislava Sobotky, nadšeného učitele angličtiny z Brna. Broňu znáte z jeho oblíbeného YouTube kanálu, v srpnu vyšla jeho kniha Zamilujte se do angličtiny. Jak se z „trouby na jazyky“ stane učitel na letní škole na Oxfordu? Rozhovor o studiích, českém školství, motivaci a síle správného přístupu.

Hrdinové Marťanských lodí mají společnou žízeň po životě, říká Martin Kyšperský

Film Marťanské lodě, natáčený v Brně a v Norsku, má premiéru 9. září, do kin vtrhne o týden později. Hlavních rolí se chopili Eliška Křenková a Martin Kyšperský, který v autobiografickém příběhu hraje sám sebe. S brněnským hudebníkem a hercem jsme si povídali nejen o filmu samotném, ale i o poslední desce kapely Květy, spolupráci s Lenkou Dusilovou a inspiraci v brněnských zákoutích.