Co znamená léto v Brně pro herečku Terezu Marečkovou? Preferuje raději žít v blázinci rušného města, nebo raději zešílet v divočině? A na čem aktuálně pracuje?

Co pro vás znamená léto v Brně? 

Pro mě to znamená asi vypečený ulice prazdnýho centra přes den, kde se to začne hemžit místníma kolem půl osmé večer, kdy už se dá to horko vydržet a začínají se tvořit obří hrozny zákazníků v ulicích kolem Jakubáku. Hrají tam sympatické a horší kapely, má to bezesporu svoje kouzlo. Jako ostatně Brno v jakoukoli roční dobu. Ale prázdniny v Brně mám ráda spíš nárazově. V lese je přece jen líp. A když pak člověk přijede na pár dní zpět, je hezký potkat se v prázdninově pivem provoněným Brně. 

Žít v blázinci rušného města, nebo raději zešílet v divočině? 

Zešílela bych jak ve městě, tak v divočině. Takže kombinování samoty a sociálního života mi připadá prozatím jako nejvhodnější způsob života. Někdy je teda docela těžké přepínat z jednoho modu na druhý, ale to je asi pochopitelně daň za to, že si tohle lítání mezi dvěma světy můžu dovolit.

Na čem teď pracujete / na co byste naše čtenáře ráda pozvala? 

Zkouším teď s Adélou Laštůvkovou Stodolovou představení Werich, které by se mělo začít hrát od poloviny června v Praze na Kampě, hrát by se mělo přes celé prázdniny. Tak snad vše proběhne tak, jak je plánované. Zvu srdečně! A pak bych vás samozřejmě chtěla pozvat na svoji domovskou brněnskou scénu Divadla Husa na provázku. Bohužel já sama ve vybraných kusech, které se budou hrát na Alžbětinské scéně, nevystupuju, ale můžu je vřele doporučit. V červnu by se mělo odehrát několik repríz představení Gádžové jdou do nebe, které se hrálo už minulé léto, premiéra nového kusu Setkání spiklenců, pohádky Abrafrk a další. V červenci se pak stane „Alžbětinka“ v našem divadle obývákem pro Měsíc autorského čtení a v srpnu bude hostit převážně koncerty.

Tereza Marečková

herečka

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Zkušenosti z improvizačního divadla v politice využívám neustále, říká hejtman Jan Grolich

Rok je ve funkci hejtmana Jihomoravského kraje. Předtím deset let působil coby starosta obce Velatice kousek od Brna. Jaký byl přechod z komunální politiky do krajské? Proč se na jižní Moravě líbí filmařům i turistům? A jak kraj pomůže strádajícím pořadatelům kulturních akcí? S Janem Grolichem jsme se bavili o kultuře, gastronomii i setkání s papežem.

Základem je otevřená mysl, nechci být stará konzerva, říká ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc

Vzniknou za vilou Tugendhat nové Lužánky? Povede na Špilberk lanovka? A jak přiblížit instituci, jako je Muzeum města Brna, mladé generaci? S jeho ředitelem Zbyňkem Šolcem jsme si povídali o Brně, umění, architektuře i plánech do budoucna.

Na Brně mě baví, že je multižánrové, říká Hana Holišová

Jaký byl podzimní návrat na divadelní prkna? Jak se pěti hercům zkouší dvě role? A je těžší lidi rozesmát, nebo dojmout? S herečkou a zpěvačkou Hanou Holišovou jsme si povídali o muzikálu Pretty Woman, vystupování s big bandem i metalovou kapelou, o hledání rovnováhy… a samozřejmě o Brně!

Do Prahy se jeďte podívat, do Brna bydlet, říká nadšený učitel angličtiny Broňa

Každý se může naučit anglicky. Alespoň podle Bronislava Sobotky, nadšeného učitele angličtiny z Brna. Broňu znáte z jeho oblíbeného YouTube kanálu, v srpnu vyšla jeho kniha Zamilujte se do angličtiny. Jak se z „trouby na jazyky“ stane učitel na letní škole na Oxfordu? Rozhovor o studiích, českém školství, motivaci a síle správného přístupu.

Hrdinové Marťanských lodí mají společnou žízeň po životě, říká Martin Kyšperský

Film Marťanské lodě, natáčený v Brně a v Norsku, má premiéru 9. září, do kin vtrhne o týden později. Hlavních rolí se chopili Eliška Křenková a Martin Kyšperský, který v autobiografickém příběhu hraje sám sebe. S brněnským hudebníkem a hercem jsme si povídali nejen o filmu samotném, ale i o poslední desce kapely Květy, spolupráci s Lenkou Dusilovou a inspiraci v brněnských zákoutích.