Je herečce Janě Švandové bližší divadlo nebo film? Kde mají diváci možnost ji v nejbližší době vidět? A kde hledá kulturu kromě své práce? Čtěte v krátkém rozhovoru.

Je vám bližší divadlo, nebo film?

To se těžko srovnává. Pro herce jsou divadlo i film důležité. Film se nedá už nikdy opakovat, jednou se natočí a hotovo. Kdežto na divadle je krásné to, že představení je pokaždé jiné – nejen díky herci, ale také díky divákům a jejich reakci. Já osobně si nedovedu představit, že bych jen hrála divadlo a netočila, ani že bych jen točila, mám oba tyto obory ráda.

Kde vás v nejbližší době uvidíme?

Díky covidu jsme nehráli skoro rok a teď se těším, že bude možno vystupovat na letních scénách. Některá divadla již v omezených podmínkách fungovat začala, ale já se objevuji většinou v divadlech soukromých, která nemohou hrát pro polovinu diváků, potřebují mít plné sály. V Brně budu hrát s Divadlem Bez zábradlí a Divadlem Kalich, vaši čtenáři mě tedy uvidí v představeních na Biskupském dvoře i na Letní scéně Divadla Bolka Polívky na Kraví hoře. A těším se na září, kdy se opět bude moci začít normálně, protože to uplynulé období skutečně nebylo jednoduché. Budu také natáčet velmi populární seriál Specialisté, objevím se v několika dílech.

Kde hledáte kulturu kromě své práce?

Teď bych ji hledala všude, ale když to nebylo možné naživo, vracela jsem se k televizi a sledování různých filmů. Jinak pochopitelně chodím ráda do divadel a velmi mě zajímá, co se, zejména v pražských divadlech, hraje. Mám radost z mladých kolegů, vzniká silná generace a vždy mě potěší, když se jim povede nějaké představení.

Jana Švandová

herečka

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Zkušenosti z improvizačního divadla v politice využívám neustále, říká hejtman Jan Grolich

Rok je ve funkci hejtmana Jihomoravského kraje. Předtím deset let působil coby starosta obce Velatice kousek od Brna. Jaký byl přechod z komunální politiky do krajské? Proč se na jižní Moravě líbí filmařům i turistům? A jak kraj pomůže strádajícím pořadatelům kulturních akcí? S Janem Grolichem jsme se bavili o kultuře, gastronomii i setkání s papežem.

Základem je otevřená mysl, nechci být stará konzerva, říká ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc

Vzniknou za vilou Tugendhat nové Lužánky? Povede na Špilberk lanovka? A jak přiblížit instituci, jako je Muzeum města Brna, mladé generaci? S jeho ředitelem Zbyňkem Šolcem jsme si povídali o Brně, umění, architektuře i plánech do budoucna.

Na Brně mě baví, že je multižánrové, říká Hana Holišová

Jaký byl podzimní návrat na divadelní prkna? Jak se pěti hercům zkouší dvě role? A je těžší lidi rozesmát, nebo dojmout? S herečkou a zpěvačkou Hanou Holišovou jsme si povídali o muzikálu Pretty Woman, vystupování s big bandem i metalovou kapelou, o hledání rovnováhy… a samozřejmě o Brně!

Do Prahy se jeďte podívat, do Brna bydlet, říká nadšený učitel angličtiny Broňa

Každý se může naučit anglicky. Alespoň podle Bronislava Sobotky, nadšeného učitele angličtiny z Brna. Broňu znáte z jeho oblíbeného YouTube kanálu, v srpnu vyšla jeho kniha Zamilujte se do angličtiny. Jak se z „trouby na jazyky“ stane učitel na letní škole na Oxfordu? Rozhovor o studiích, českém školství, motivaci a síle správného přístupu.

Hrdinové Marťanských lodí mají společnou žízeň po životě, říká Martin Kyšperský

Film Marťanské lodě, natáčený v Brně a v Norsku, má premiéru 9. září, do kin vtrhne o týden později. Hlavních rolí se chopili Eliška Křenková a Martin Kyšperský, který v autobiografickém příběhu hraje sám sebe. S brněnským hudebníkem a hercem jsme si povídali nejen o filmu samotném, ale i o poslední desce kapely Květy, spolupráci s Lenkou Dusilovou a inspiraci v brněnských zákoutích.