Je herečce Janě Švandové bližší divadlo nebo film? Kde mají diváci možnost ji v nejbližší době vidět? A kde hledá kulturu kromě své práce? Čtěte v krátkém rozhovoru.

Je vám bližší divadlo, nebo film?

To se těžko srovnává. Pro herce jsou divadlo i film důležité. Film se nedá už nikdy opakovat, jednou se natočí a hotovo. Kdežto na divadle je krásné to, že představení je pokaždé jiné – nejen díky herci, ale také díky divákům a jejich reakci. Já osobně si nedovedu představit, že bych jen hrála divadlo a netočila, ani že bych jen točila, mám oba tyto obory ráda.

Kde vás v nejbližší době uvidíme?

Díky covidu jsme nehráli skoro rok a teď se těším, že bude možno vystupovat na letních scénách. Některá divadla již v omezených podmínkách fungovat začala, ale já se objevuji většinou v divadlech soukromých, která nemohou hrát pro polovinu diváků, potřebují mít plné sály. V Brně budu hrát s Divadlem Bez zábradlí a Divadlem Kalich, vaši čtenáři mě tedy uvidí v představeních na Biskupském dvoře i na Letní scéně Divadla Bolka Polívky na Kraví hoře. A těším se na září, kdy se opět bude moci začít normálně, protože to uplynulé období skutečně nebylo jednoduché. Budu také natáčet velmi populární seriál Specialisté, objevím se v několika dílech.

Kde hledáte kulturu kromě své práce?

Teď bych ji hledala všude, ale když to nebylo možné naživo, vracela jsem se k televizi a sledování různých filmů. Jinak pochopitelně chodím ráda do divadel a velmi mě zajímá, co se, zejména v pražských divadlech, hraje. Mám radost z mladých kolegů, vzniká silná generace a vždy mě potěší, když se jim povede nějaké představení.

Jana Švandová

herečka

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Zázvorodka je neotřelý likér pro otrlé, říkají její tvůrci

Jak by představili Zázvorodku její tvůrci? Kde ji v Brně v létě rádi popíjejí? A kdyby bylo Brno míchaný drink, z čeho by se podle nich skládal?

Je hezký potkat se v pivem provoněným Brně, říká Tereza Marečková

Co znamená léto v Brně pro herečku Terezu Marečkovou? Preferuje raději žít v blázinci rušného města, nebo raději zešílet v divočině? A na čem aktuálně pracuje?

Jsem pohlcen prací v divadle, říká umělecký šéf opery NdB Jiří Heřman

Na čem v současnosti pracuje umělecký šéf opery NdB Jiří Heřman? V čem je opera Nabucco Giuseppe Verdiho a libretisty Temistocle Solera aktuální v dnešní době? A kde v Brně hledá kulturu? Čtěte v krátkém rozhovoru.

V kultuře všechno souvisí se vším, říká Hana Svobodová

Co znamená pro Hanu Svobodovou léto v Brně? Na čem v současnosti pracuje a kde hledá kulturu? Čtěte v krátkém rozhovoru.

Prvotní tvorba trochu bolí, říká Pavel Čadek

Kdyby bylo Brno orchestrem, z jakých nástrojů by se skládalo? Baví Pavla Čadka více tvořit nebo vystupovat před lidmi? A na čem nyní pracuje? Čtěte v krátkém rozhovoru.