Foto: Tomáš Plachký

Co znamená pro Hanu Svobodovou léto v Brně? Na čem v současnosti pracuje a kde hledá kulturu? Čtěte v krátkém rozhovoru.

Co pro vás znamená léto v Brně?

Strašně se těším na koncerty venku, pivo s přáteli, koupáky, grilovačky na přehradě, vše, co za normálních okolností v létě k Brnu patří. Musíme doufat, že postupně se k té „normálnosti“ zase dostaneme. První letní dny si užívám jízdu na kole z mého ateliéru po cyklostezce v Husovicích, kde je spousta možností, jak příjemně strávit čas. Nová Zbrojovka, kde si zahrajete beach volejbal. Cestou do Obřan se zastavit v hospodě u Sosny, kde máte pocit, že jste právě dojeli v kajaku podél řeky Svitavy a našli jste super hospodu, v níž si dáte výborný fish and chips. Na konci Obřan vás čeká třešnička na dortu, mají tam nejenom skvělé sladkosti, ale kulturní obohacující koncept umělecké scény v bývalé faře v mé oblíbené Kafaře. Těším se, až se snad sejdeme v kulturním domě Sibiř, který nabízí zajímavý program přes celý rok.

Na čem teď pracujete / na co byste své čtenáře ráda pozvala?

Ráda bych vás pozvala na výstavu Tady a teď! v Domě umění, kde můžete vidět nejen moji tvorbu, ale spoustu dalších umělců, uměleckých skupin současného umění z brněnského prostředí. V červenci nás čeká další skupinová výstava ve vile Stiassni. Výstava by měla hostit i zahraniční umělce ze Švýcarska. Společným jmenovatelem je tvorba s textilem jako pocta brněnskému textilnímu továrníkovi Alfredu Stiassni. Pokud byste chtěli nahlédnout do místa vzniku uměleckých děl a podívat se přímo do ateliérů umělců, srdečně vás zvu na akci Open Studios. Umělci budou mít 4.–5. 6. otevřené ateliéry, které jsou různě po Brně. Tímto vás zvu do mého prostředí husovické bývalé motorárny, kde se nachází ateliér Zetor. Doufám, že situace to umožní a v létě budu moct vyjet na sochařské sympozium, kde pracuji se dřevem.

Kde hledáte kulturu kromě své práce?

Tím, že se člověk pohybuje v umělecké bublině, je to strašně propojené. Všechno souvisí se vším. Kulturu vyhledávám v Artmapě, Artalku, v KAMu…  Občas se dostanete na nějakou akci zcela náhodně a zjistíte, že polovinu lidí znáte, a máte radost, jak to na sebe vlastně navazuje.

Hana Svobodová

umělkyně

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Hrdinové Marťanských lodí mají společnou žízeň po životě, říká Martin Kyšperský

Film Marťanské lodě, natáčený v Brně a v Norsku, má premiéru 9. září, do kin vtrhne o týden později. Hlavních rolí se chopili Eliška Křenková a Martin Kyšperský, který v autobiografickém příběhu hraje sám sebe. S brněnským hudebníkem a hercem jsme si povídali nejen o filmu samotném, ale i o poslední desce kapely Květy, spolupráci s Lenkou Dusilovou a inspiraci v brněnských zákoutích.

Na špercích mě baví osobní přesah, říká Jonáš Novák z Gold atelieru

Co vedlo Jonáše Nováka pokračovat v rodinné tradici? Jaké šperky, které vznikají v dílně Gold atelieru, jsou mu nejbližší? A je možné si u nich zakoupit šperk i přímo? To všechno se dozvíte v krátkém rozhovoru.

Podyjí je překrásné, říká kastelán zámku Vranov nad Dyjí Radek Ryšavý

Jaké novinky se chystají na vranovském zámku? Kterou perličku z historie zámku považuje kastelán Radek Ryšavý za nejzajímavější? A kam v okolí zámku by pozval čtenáře na výlet? Dozvíte se v krátkém rozhovoru.

Brno je akord Hmaj6 (5b) v ekvivalentu Fm7(4)/H, říká kytarista Martin Kostaš

Kdyby bylo Brno akord, který by bylo a proč? Kde kytaristu Martina Kostaše přes léto uslyšíme či uvidíme? A které počiny z brněnské hudební scény by doporučil našim čtenářům k poslechu?

Jsem rád, že centrum v létě žije kulturou, říká starosta Brna-střed Vojtěch Mencl

Co znamená léto v centru Brna pro starostu Brna-střed Vojtěcha Mencla? Bazén, rybník, hotel nebo chalupa? Čemu dává přednost? A co chystá Brno-střed na druhý půlrok 2021? To vše se dočtete v krátkém rozhovoru.