Foto: Tomáš Plachký

Co znamená pro Hanu Svobodovou léto v Brně? Na čem v současnosti pracuje a kde hledá kulturu? Čtěte v krátkém rozhovoru.

Co pro vás znamená léto v Brně?

Strašně se těším na koncerty venku, pivo s přáteli, koupáky, grilovačky na přehradě, vše, co za normálních okolností v létě k Brnu patří. Musíme doufat, že postupně se k té „normálnosti“ zase dostaneme. První letní dny si užívám jízdu na kole z mého ateliéru po cyklostezce v Husovicích, kde je spousta možností, jak příjemně strávit čas. Nová Zbrojovka, kde si zahrajete beach volejbal. Cestou do Obřan se zastavit v hospodě u Sosny, kde máte pocit, že jste právě dojeli v kajaku podél řeky Svitavy a našli jste super hospodu, v níž si dáte výborný fish and chips. Na konci Obřan vás čeká třešnička na dortu, mají tam nejenom skvělé sladkosti, ale kulturní obohacující koncept umělecké scény v bývalé faře v mé oblíbené Kafaře. Těším se, až se snad sejdeme v kulturním domě Sibiř, který nabízí zajímavý program přes celý rok.

Na čem teď pracujete / na co byste své čtenáře ráda pozvala?

Ráda bych vás pozvala na výstavu Tady a teď! v Domě umění, kde můžete vidět nejen moji tvorbu, ale spoustu dalších umělců, uměleckých skupin současného umění z brněnského prostředí. V červenci nás čeká další skupinová výstava ve vile Stiassni. Výstava by měla hostit i zahraniční umělce ze Švýcarska. Společným jmenovatelem je tvorba s textilem jako pocta brněnskému textilnímu továrníkovi Alfredu Stiassni. Pokud byste chtěli nahlédnout do místa vzniku uměleckých děl a podívat se přímo do ateliérů umělců, srdečně vás zvu na akci Open Studios. Umělci budou mít 4.–5. 6. otevřené ateliéry, které jsou různě po Brně. Tímto vás zvu do mého prostředí husovické bývalé motorárny, kde se nachází ateliér Zetor. Doufám, že situace to umožní a v létě budu moct vyjet na sochařské sympozium, kde pracuji se dřevem.

Kde hledáte kulturu kromě své práce?

Tím, že se člověk pohybuje v umělecké bublině, je to strašně propojené. Všechno souvisí se vším. Kulturu vyhledávám v Artmapě, Artalku, v KAMu…  Občas se dostanete na nějakou akci zcela náhodně a zjistíte, že polovinu lidí znáte, a máte radost, jak to na sebe vlastně navazuje.

Hana Svobodová

umělkyně

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Zkušenosti z improvizačního divadla v politice využívám neustále, říká hejtman Jan Grolich

Rok je ve funkci hejtmana Jihomoravského kraje. Předtím deset let působil coby starosta obce Velatice kousek od Brna. Jaký byl přechod z komunální politiky do krajské? Proč se na jižní Moravě líbí filmařům i turistům? A jak kraj pomůže strádajícím pořadatelům kulturních akcí? S Janem Grolichem jsme se bavili o kultuře, gastronomii i setkání s papežem.

Základem je otevřená mysl, nechci být stará konzerva, říká ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc

Vzniknou za vilou Tugendhat nové Lužánky? Povede na Špilberk lanovka? A jak přiblížit instituci, jako je Muzeum města Brna, mladé generaci? S jeho ředitelem Zbyňkem Šolcem jsme si povídali o Brně, umění, architektuře i plánech do budoucna.

Na Brně mě baví, že je multižánrové, říká Hana Holišová

Jaký byl podzimní návrat na divadelní prkna? Jak se pěti hercům zkouší dvě role? A je těžší lidi rozesmát, nebo dojmout? S herečkou a zpěvačkou Hanou Holišovou jsme si povídali o muzikálu Pretty Woman, vystupování s big bandem i metalovou kapelou, o hledání rovnováhy… a samozřejmě o Brně!

Do Prahy se jeďte podívat, do Brna bydlet, říká nadšený učitel angličtiny Broňa

Každý se může naučit anglicky. Alespoň podle Bronislava Sobotky, nadšeného učitele angličtiny z Brna. Broňu znáte z jeho oblíbeného YouTube kanálu, v srpnu vyšla jeho kniha Zamilujte se do angličtiny. Jak se z „trouby na jazyky“ stane učitel na letní škole na Oxfordu? Rozhovor o studiích, českém školství, motivaci a síle správného přístupu.

Hrdinové Marťanských lodí mají společnou žízeň po životě, říká Martin Kyšperský

Film Marťanské lodě, natáčený v Brně a v Norsku, má premiéru 9. září, do kin vtrhne o týden později. Hlavních rolí se chopili Eliška Křenková a Martin Kyšperský, který v autobiografickém příběhu hraje sám sebe. S brněnským hudebníkem a hercem jsme si povídali nejen o filmu samotném, ale i o poslední desce kapely Květy, spolupráci s Lenkou Dusilovou a inspiraci v brněnských zákoutích.