Foto: Tomáš Plachký

Co znamená pro Hanu Svobodovou léto v Brně? Na čem v současnosti pracuje a kde hledá kulturu? Čtěte v krátkém rozhovoru.

Co pro vás znamená léto v Brně?

Strašně se těším na koncerty venku, pivo s přáteli, koupáky, grilovačky na přehradě, vše, co za normálních okolností v létě k Brnu patří. Musíme doufat, že postupně se k té „normálnosti“ zase dostaneme. První letní dny si užívám jízdu na kole z mého ateliéru po cyklostezce v Husovicích, kde je spousta možností, jak příjemně strávit čas. Nová Zbrojovka, kde si zahrajete beach volejbal. Cestou do Obřan se zastavit v hospodě u Sosny, kde máte pocit, že jste právě dojeli v kajaku podél řeky Svitavy a našli jste super hospodu, v níž si dáte výborný fish and chips. Na konci Obřan vás čeká třešnička na dortu, mají tam nejenom skvělé sladkosti, ale kulturní obohacující koncept umělecké scény v bývalé faře v mé oblíbené Kafaře. Těším se, až se snad sejdeme v kulturním domě Sibiř, který nabízí zajímavý program přes celý rok.

Na čem teď pracujete / na co byste své čtenáře ráda pozvala?

Ráda bych vás pozvala na výstavu Tady a teď! v Domě umění, kde můžete vidět nejen moji tvorbu, ale spoustu dalších umělců, uměleckých skupin současného umění z brněnského prostředí. V červenci nás čeká další skupinová výstava ve vile Stiassni. Výstava by měla hostit i zahraniční umělce ze Švýcarska. Společným jmenovatelem je tvorba s textilem jako pocta brněnskému textilnímu továrníkovi Alfredu Stiassni. Pokud byste chtěli nahlédnout do místa vzniku uměleckých děl a podívat se přímo do ateliérů umělců, srdečně vás zvu na akci Open Studios. Umělci budou mít 4.–5. 6. otevřené ateliéry, které jsou různě po Brně. Tímto vás zvu do mého prostředí husovické bývalé motorárny, kde se nachází ateliér Zetor. Doufám, že situace to umožní a v létě budu moct vyjet na sochařské sympozium, kde pracuji se dřevem.

Kde hledáte kulturu kromě své práce?

Tím, že se člověk pohybuje v umělecké bublině, je to strašně propojené. Všechno souvisí se vším. Kulturu vyhledávám v Artmapě, Artalku, v KAMu…  Občas se dostanete na nějakou akci zcela náhodně a zjistíte, že polovinu lidí znáte, a máte radost, jak to na sebe vlastně navazuje.

Hana Svobodová

umělkyně

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Zázvorodka je neotřelý likér pro otrlé, říkají její tvůrci

Jak by představili Zázvorodku její tvůrci? Kde ji v Brně v létě rádi popíjejí? A kdyby bylo Brno míchaný drink, z čeho by se podle nich skládal?

Je hezký potkat se v pivem provoněným Brně, říká Tereza Marečková

Co znamená léto v Brně pro herečku Terezu Marečkovou? Preferuje raději žít v blázinci rušného města, nebo raději zešílet v divočině? A na čem aktuálně pracuje?

Jsem pohlcen prací v divadle, říká umělecký šéf opery NdB Jiří Heřman

Na čem v současnosti pracuje umělecký šéf opery NdB Jiří Heřman? V čem je opera Nabucco Giuseppe Verdiho a libretisty Temistocle Solera aktuální v dnešní době? A kde v Brně hledá kulturu? Čtěte v krátkém rozhovoru.

Vždy mě potěší, když se kolegům povede představení, říká Jana Švandová

Je herečce Janě Švandové bližší divadlo nebo film? Kde mají diváci možnost ji v nejbližší době vidět? A kde hledá kulturu kromě své práce? Čtěte v krátkém rozhovoru.

Prvotní tvorba trochu bolí, říká Pavel Čadek

Kdyby bylo Brno orchestrem, z jakých nástrojů by se skládalo? Baví Pavla Čadka více tvořit nebo vystupovat před lidmi? A na čem nyní pracuje? Čtěte v krátkém rozhovoru.