Kdyby bylo Brno orchestrem, z jakých nástrojů by se skládalo? Baví Pavla Čadka více tvořit nebo vystupovat před lidmi? A na čem nyní pracuje? Čtěte v krátkém rozhovoru.

Kdyby bylo Brno orchestrem, z jakých nástrojů by se skládalo?

Tak na tohle se mě skutečně ještě nikdy nikdo nezeptal… No, myslím, že by to byl nějaký swingový orchestr, možná s kapkou cimbálu, houslí… sem tam nějaká fujara…

Baví vás víc tvořit, nebo vystupovat před lidmi?

Prvotní tvorba trochu bolí, člověk má prázdný list, musí přemýšlet a ono to nejde a nejde… Nahrávání ve studiu je ale neskutečně naplňující, základy už jsou a teď se to jenom dobarvuje. Člověk má taky pocit, že vytváří něco trvalého, co si teoreticky můžou pouštět děti našich dětí (ale vsadím se, že to nebudou dělat, holomci). No a vystupování před lidmi záleží dost na atmosféře, na lidech, místě, zvukaři, cateringu (ten umí velmi vylepšit den!)… Někdy je hraní opravdu za trest, jindy je to jako dávka kokainu (kterou jsem nikdy reálně neměl, takže vlastně nevím).

Na čem teď pracujete/na co se můžeme těšit?

Brzy vyjde moje druhé album 20–30 spolu s klipem k úvodní písni 20. Album vyjde tentokrát i na vinylové desce a já už se nemůžu dočkat, protože jak hudebně, tak graficky na tom pracovali vážně špičkoví lidé, které jsem si mohl dovolit díky štědrým příspěvkům od lidí přes Donio.

Pavel Čadek

písničkář

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Zkušenosti z improvizačního divadla v politice využívám neustále, říká hejtman Jan Grolich

Rok je ve funkci hejtmana Jihomoravského kraje. Předtím deset let působil coby starosta obce Velatice kousek od Brna. Jaký byl přechod z komunální politiky do krajské? Proč se na jižní Moravě líbí filmařům i turistům? A jak kraj pomůže strádajícím pořadatelům kulturních akcí? S Janem Grolichem jsme se bavili o kultuře, gastronomii i setkání s papežem.

Základem je otevřená mysl, nechci být stará konzerva, říká ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc

Vzniknou za vilou Tugendhat nové Lužánky? Povede na Špilberk lanovka? A jak přiblížit instituci, jako je Muzeum města Brna, mladé generaci? S jeho ředitelem Zbyňkem Šolcem jsme si povídali o Brně, umění, architektuře i plánech do budoucna.

Na Brně mě baví, že je multižánrové, říká Hana Holišová

Jaký byl podzimní návrat na divadelní prkna? Jak se pěti hercům zkouší dvě role? A je těžší lidi rozesmát, nebo dojmout? S herečkou a zpěvačkou Hanou Holišovou jsme si povídali o muzikálu Pretty Woman, vystupování s big bandem i metalovou kapelou, o hledání rovnováhy… a samozřejmě o Brně!

Do Prahy se jeďte podívat, do Brna bydlet, říká nadšený učitel angličtiny Broňa

Každý se může naučit anglicky. Alespoň podle Bronislava Sobotky, nadšeného učitele angličtiny z Brna. Broňu znáte z jeho oblíbeného YouTube kanálu, v srpnu vyšla jeho kniha Zamilujte se do angličtiny. Jak se z „trouby na jazyky“ stane učitel na letní škole na Oxfordu? Rozhovor o studiích, českém školství, motivaci a síle správného přístupu.

Hrdinové Marťanských lodí mají společnou žízeň po životě, říká Martin Kyšperský

Film Marťanské lodě, natáčený v Brně a v Norsku, má premiéru 9. září, do kin vtrhne o týden později. Hlavních rolí se chopili Eliška Křenková a Martin Kyšperský, který v autobiografickém příběhu hraje sám sebe. S brněnským hudebníkem a hercem jsme si povídali nejen o filmu samotném, ale i o poslední desce kapely Květy, spolupráci s Lenkou Dusilovou a inspiraci v brněnských zákoutích.