Velkoformátová fotografie dravého ptáka od Poliny Davydenko kontrastuje estetickou příjemnost snímku s tím, co reálně zobrazuje – kontrolu, moc a manipulaci. Foto: Dům umění města Brna

Když byla 16. února zahájena výstava Tady a teď! v Domě umění města Brna, získala si velkou pozornost exteriérová instalace Oil on House Hynka Skotáka a Terezy Holé. Tato zvětšená olejová skvrna vyrobená z více než 50 000 kusů plastových lahví byla původně vytvořena pro bienále Étangs d’Art ve Francii, kam se také 15. května přesunula. Není to ale jediná instalace, kterou exteriér Domu umění v rámci výstavy nabízí.

Timo

Pozorní kolemjdoucí si již možná všimli, že nad vchodem Domu umění přibyl svítící nápis OTEVŘENO. Nejedná se však o nový poutač, nýbrž ready-made, který pro výstavu připravil známý streetartový umělec Timo. Pojmenoval jej Willkommenskultur, čímž odkazuje hned na několik významů, ve kterých lze dílo chápat – dlouhodobé přerušení kulturního života, pobídku ke vstupu do galerie či problematiku menšin.

Za daňový ráj na Zemi

Vizuálně nenápadná, zato zvukově velmi výrazná je intervence do veřejného prostoru Za daňový ráj na Zemi od Global Genocide inc. Tato mystifikační skupina představuje ve svých projektech fiktivní akciovou společnost Global Genocide inc., která přivádí do krajnosti strategie pozdně kapitalistického tržního systému. V tomto konkrétním případě se z tlampačů v pravidelných intervalech ozývají heslovité proklamace o vizi budoucího automatizovaného světa, ve kterém bude místo jen pro vyvolené a bohaté.

Krátce po otevření výstavy 11. května přibylo ještě jedno exteriérové dílo, tentokrát na fasádu směrem do parku Koliště. Velkoformátová fotografie dravého ptáka od Poliny Davydenko kontrastuje estetickou příjemnost snímku s tím, co reálně zobrazuje – kontrolu, moc a manipulaci.

Dům umění města Brna
Malinovského náměstí 2, Brno

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne

Galavečer Muzea romské kultury jako oslava jeho 30. výročí

„Jsme prostorem pro setkávání kultur. Otevíráme cesty ke kořenům romské identity. Uchováváme a zpřístupňujeme kulturu a historii Romů jako součást světového dědictví. Přispíváme k toleranci a vzájemnému porozumění. Pro dialog kultur, pro nás.“ Tak zní motto jedinečné instituce svého typu na světě.

BRNO TISKNE v lihovaru

Díky otevřené sítotiskové dílně BRNO TISKNE máte 7. října v 17.00 jedinečnou příležitost podívat se do prostoru bývalého lihovaru na Pekařské ulici a seznámit se se sítotiskovou technikou. Bude se zde konat výstava grafik ze série serigrafických workshopů BRNO TISKNE S…

EXPO v Dubaji: český pavilon a jihomoravské stopy

O rok posunuté EXPO 2020 v Dubaji začne letošního 1. října a potrvá až do 31. března 2022. Jedná se o historicky první EXPO, jehož pořadatelem je arabská země, podtitulem tohoto ročníku je Connecting Minds, Creating the Future. Český pavilon nese ve svých expozicích výrazné stopy kreativních myslí z Brna a Jihomoravského kraje, doprovodný program výstavy pak přicestuje téměř před váš práh a oživí mnohá města regionu.

Rozhovor k výstavě Armáda do kapsy

Už přes dvě stě let se sbírají vojenské figurky, říká o výstavě Armáda do kapsy vedoucí průvodců Památníku Mohyla míru Ondřej Buček.

URBANIA. 120 minut v kůži správců města

Přijďte převzít správu města, naslouchejte jeho potřebám a pomozte mu růst. Interaktivní výstava URBANIA vtáhne návštěvníky do reality městského plánování a rozvoje. Instalace ukazuje, jak vlastně funguje složitý organismus města a v čem spočívá práce lidí, kteří se podílejí na jeho správě a rozvoji. Prostřednictvím osmi situací poodhaluje dění v hlubinách úřadu a každá z těchto situací zároveň ilustruje jeden z principů, které jsou při správě města zásadní.