Velkoformátová fotografie dravého ptáka od Poliny Davydenko kontrastuje estetickou příjemnost snímku s tím, co reálně zobrazuje – kontrolu, moc a manipulaci. Foto: Dům umění města Brna

Když byla 16. února zahájena výstava Tady a teď! v Domě umění města Brna, získala si velkou pozornost exteriérová instalace Oil on House Hynka Skotáka a Terezy Holé. Tato zvětšená olejová skvrna vyrobená z více než 50 000 kusů plastových lahví byla původně vytvořena pro bienále Étangs d’Art ve Francii, kam se také 15. května přesunula. Není to ale jediná instalace, kterou exteriér Domu umění v rámci výstavy nabízí.

Timo

Pozorní kolemjdoucí si již možná všimli, že nad vchodem Domu umění přibyl svítící nápis OTEVŘENO. Nejedná se však o nový poutač, nýbrž ready-made, který pro výstavu připravil známý streetartový umělec Timo. Pojmenoval jej Willkommenskultur, čímž odkazuje hned na několik významů, ve kterých lze dílo chápat – dlouhodobé přerušení kulturního života, pobídku ke vstupu do galerie či problematiku menšin.

Za daňový ráj na Zemi

Vizuálně nenápadná, zato zvukově velmi výrazná je intervence do veřejného prostoru Za daňový ráj na Zemi od Global Genocide inc. Tato mystifikační skupina představuje ve svých projektech fiktivní akciovou společnost Global Genocide inc., která přivádí do krajnosti strategie pozdně kapitalistického tržního systému. V tomto konkrétním případě se z tlampačů v pravidelných intervalech ozývají heslovité proklamace o vizi budoucího automatizovaného světa, ve kterém bude místo jen pro vyvolené a bohaté.

Krátce po otevření výstavy 11. května přibylo ještě jedno exteriérové dílo, tentokrát na fasádu směrem do parku Koliště. Velkoformátová fotografie dravého ptáka od Poliny Davydenko kontrastuje estetickou příjemnost snímku s tím, co reálně zobrazuje – kontrolu, moc a manipulaci.

Dům umění města Brna
Malinovského náměstí 2, Brno

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne

Rozhovor k výstavě Armáda do kapsy

Už přes dvě stě let se sbírají vojenské figurky, říká o výstavě Armáda do kapsy vedoucí průvodců Památníku Mohyla míru Ondřej Buček.

A White Space In A White House

Tento nápis můžete zahlédnout v rekonstruované chodbě přiléhající ke kavárně Už nejsme Atlas v Bílém domě na Žerotínově náměstí, kde v průběhu měsíců červen–srpen probíhala umělecká rezidence belgického umělce Ericha Weisse.

Novou kurátorkou Galerie mladých je Ivana Hrončeková

Z pozice kurátorky Galerie TIC odchází Zuzu Janečková. Odvedla tu ohromný kus práce: s velkou obětavostí a laskavostí kurátorovala od roku 2012 desítky výstav, především v Galerii mladých.

Sbírka současného designu v Brně!

Velkou pozornost získává projekt Moravské galerie v Brně, která v uplynulých měsících založila sbírku současného designu a módy. Vystavovat ji bude v nových expozicích rekonstruovaného Uměleckoprůmyslového muzea.

Letem světem Moravským muzeem

Pavilon Anthropos v Pisárkách, Dietrichsteinský palác na Zelném trhu, Památník Leoše Janáčka na Smetanově ulici, zoologický depozitář na zámku v Budišově či Starý zámek v Jevišovicích, to vše je Moravské zemské muzeum.