Vdova Fern ve filmu Země nomádů žije v karavanu, pohybuje se napříč chudinskou Amerikou od jedné námezdné brigády k jiné. Foto: archiv distributora
Vdova Fern ve filmu Země nomádů žije v karavanu, pohybuje se napříč chudinskou Amerikou od jedné námezdné brigády k jiné. Foto: archiv distributora
Střípky z tuláckého života
Zádumčivá road-movie Země nomádů míří do kin s pověstí jednoho z nejvýraznějších filmů, loni objeveného a oceněného v Benátkách (Zlatý lev za nejlepší film), letos na Zlatých globech a na Oscarech (nejlepší film, režie a herečka v hlavní roli).
Vdova Fern (herečka Frances McDormand, známá mj. z filmů Fargo a Tři billboardy kousek za Ebbingem) žije v karavanu, pohybuje se napříč chudinskou Amerikou od jedné námezdné brigády k jiné a užívá tíhy svobody a samostatnosti. Pozvolné tempo, ohromné krajinné celky a zdánlivě volně řazené epizody podtrhují umanutost žít alespoň na stará kolena pár měsíců v roce volná jako pták. Země nomádů načrtává život kočovné komunity převracející zažité hodnoty. Autenticitou prostředí, postav a atmosférou navazuje v nejlepším na americký nezávislý film (volně asociuje tulácké filmy Jima Jarmusche, bratří Coenů i poetiku filmařky Kelly Reichardt), ale též na nekompromisní Francouzku Agnès Vardovou.
Země nomádů
r. Chloe Zhaová
USA/Německo 2020
v kinech od 3/6
Amarcord s pixarovským espritem
Žhavé léto, čas prázdnin, italská riviéra v šedesátých letech minulého století. Luca a Alberto jsou dva třináctiletí kluci, kteří žijí v sousedství malebného rybářského městečka Porcorosso. Nejde však o běžné kluky, oba mají domov pod hladinou a pochází z rodin vodních příšeráků.
Návštěvy městečka, které si zakládá na tradičně nepřátelském naladění ke světu mořských příšer, se stávají skutečně dobrodružnou výzvou. Když si v Porcorossu najdou kamarádku Giuliu, mají o důvod víc se sem vracet. Ve studiu Pixar vznikl rodinný animovaný film s autorskými ambicemi, který je přiznanou poctou Federicu Fellinimu (Amarcord) a hlavně dílu Hajaa Mijazakiho, který v řadě filmů vypráví o setkání reálného světa s fantaskním světem mýtů, jenž je všude kolem nás.
Postavy obou přátel mají autobiografický základ. Režisér Enrico Casarosa se inspiroval vzpomínkami na dětství a dospívání v italském Janově a u Lucy si dal záležet na řadě drobných detailů.
Luca
r. Enrico Casarosa
USA 2021
v kinech od 17/6
Falcon
Režisér Enrico Casarosa se u filmu Luca inspiroval vzpomínkami na dětství a dospívání v italském Janově. Foto: archiv distributora
U Tichého místa studio Paramount vážně zvažuje zkrácení distribučního okna z 90 dní na polovinu. Foto: archiv distributora
V sevření (amerického) hororu
Začátek léta konečně náleží hororům. S výjimkou chorvatského Excorsismu z roku 2017 a čerstvé Zvrácené (2021) zaútočí úspěšná pokračování amerických hitů – V zajetí démonů 3 a Spirála strachu: Saw pokračuje. Jako déjà vu se zjevuje Tiché místo: Část II, které mělo mít premiéru loni v březnu.
Tiché místo: Část II není jen pokračováním úspěšného hororu z roku 2018, ale je stejně nekompromisně ambiciózní jako loni v létě uvedený Tenet. Tiché místo je natočené na filmovou surovinu, na klasický 35mm film, výrazně se soustředí na zvukovou stopu, což je dáno postavami i příběhem. Proto se, podobně jako u zvukařsky až manýristicky výlučného a obrazově fascinujícího snímku Tenet, trvá na kinopremiéře. Kvalitně vybavenému kinosálu se běžné domácí kino nevyrovná. U Tichého místa studio Paramount vážně zvažuje zkrácení distribučního okna z 90 dní na polovinu s tvrzením, že 94 % tržeb obvykle dosáhne úspěšný film právě ve 45 dnech od premiéry.
Tiché místo: Část II
r. John Krasinski
USA 2020
v kinech od 10/6
CinemArt
Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne