Vdova Fern ve filmu Země nomádů žije v karavanu, pohybuje se napříč chudinskou Amerikou od jedné námezdné brigády k jiné. Foto: archiv distributora

Vdova Fern ve filmu Země nomádů žije v karavanu, pohybuje se napříč chudinskou Amerikou od jedné námezdné brigády k jiné. Foto: archiv distributora

Střípky z tuláckého života

Zádumčivá road-movie Země nomádů míří do kin s pověstí jednoho z nejvýraznějších filmů, loni objeveného a oceněného v Benátkách (Zlatý lev za nejlepší film), letos na Zlatých globech a na Oscarech (nejlepší film, režie a herečka v hlavní roli).

Vdova Fern (herečka Frances McDormand, známá mj. z filmů Fargo a Tři billboardy kousek za Ebbingem) žije v karavanu, pohybuje se napříč chudinskou Amerikou od jedné námezdné brigády k jiné a užívá tíhy svobody a samostatnosti. Pozvolné tempo, ohromné krajinné celky a zdánlivě volně řazené epizody podtrhují umanutost žít alespoň na stará kolena pár měsíců v roce volná jako pták. Země nomádů načrtává život kočovné komunity převracející zažité hodnoty. Autenticitou prostředí, postav a atmosférou navazuje v nejlepším na americký nezávislý film (volně asociuje tulácké filmy Jima Jarmusche, bratří Coenů i poetiku filmařky Kelly Reichardt), ale též na nekompromisní Francouzku Agnès Vardovou.

Země nomádů
r. Chloe Zhaová
USA/Německo 2020
v kinech od 3/6

Amarcord s pixarovským espritem

Žhavé léto, čas prázdnin, italská riviéra v šedesátých letech minulého století. Luca a Alberto jsou dva třináctiletí kluci, kteří žijí v sousedství malebného rybářského městečka Porcorosso. Nejde však o běžné kluky, oba mají domov pod hladinou a pochází z rodin vodních příšeráků.

Návštěvy městečka, které si zakládá na tradičně nepřátelském naladění ke světu mořských příšer, se stávají skutečně dobrodružnou výzvou. Když si v Porcorossu najdou kamarádku Giuliu, mají o důvod víc se sem vracet. Ve studiu Pixar vznikl rodinný animovaný film s autorskými ambicemi, který je přiznanou poctou Federicu Fellinimu (Amarcord) a hlavně dílu Hajaa Mijazakiho, který v řadě filmů vypráví o setkání reálného světa s fantaskním světem mýtů, jenž je všude kolem nás.

Postavy obou přátel mají autobiografický základ. Režisér Enrico Casarosa se inspiroval vzpomínkami na dětství a dospívání v italském Janově a u Lucy si dal záležet na řadě drobných detailů.  

Luca   
r. Enrico Casarosa
USA 2021
v kinech od 17/6
Falcon

Režisér Enrico Casarosa se u filmu Luca inspiroval vzpomínkami na dětství a dospívání v italském Janově. Foto: archiv distributora

U Tichého místa studio Paramount vážně zvažuje zkrácení distribučního okna z 90 dní na polovinu. Foto: archiv distributora

V sevření (amerického) hororu

Začátek léta konečně náleží hororům. S výjimkou chorvatského Excorsismu z roku 2017 a čerstvé Zvrácené (2021) zaútočí úspěšná pokračování amerických hitů – V zajetí démonů 3 a Spirála strachu: Saw pokračuje. Jako déjà vu se zjevuje Tiché místo: Část II, které mělo mít premiéru loni v březnu.

Tiché místo: Část II není jen pokračováním úspěšného hororu z roku 2018, ale je stejně nekompromisně ambiciózní jako loni v létě uvedený Tenet. Tiché místo je natočené na filmovou surovinu, na klasický 35mm film, výrazně se soustředí na zvukovou stopu, což je dáno postavami i příběhem. Proto se, podobně jako u zvukařsky až manýristicky výlučného a obrazově fascinujícího snímku Tenet, trvá na kinopremiéře. Kvalitně vybavenému kinosálu se běžné domácí kino nevyrovná. U Tichého místa studio Paramount vážně zvažuje zkrácení distribučního okna z 90 dní na polovinu s tvrzením, že 94 % tržeb obvykle dosáhne úspěšný film právě ve 45 dnech od premiéry.

Tiché místo: Část II
r. John Krasinski
USA 2020
v kinech od 10/6
CinemArt

Miloš Henkrich

redaktor KAM v Brně

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Mezipatra v Brně

Od 13. do 20. listopadu proběhne v Brně queer filmový festival Mezipatra, jehož letošním tématem je Oslava života. Kromě celovečerních, krátkých nebo dokumentárních snímků nabídne festival oblíbenou Off programovou sekci sekci.

Future Gate Sci-fi Film Festival 2021

Osmý ročník festivalu Future Gate proběhne v Brně od 21. do 26. září.

Do kina zve Anežka Opatrná

Trvalo to dlouho, ale dočkali jsme se. Pohodlné sedačky, obří plátno, chroupání popcornu, přátelé, filmové zážitky. Víte, jak dlouho jsme čekali na otevření kin? Necelých osm měsíců! Hrůza. Ale věci se pomalu začínají vracet do normálu a vy se opět můžete v létě těšit na skvělé filmy. Věřte, že na své si přijde úplně každý.

Letní večery budou patřit premiérám pod širým nebem

Kino Art opět vyráží na prázdniny, tentokrát se vydá do krásného areálu Nové Zbrojovky! Zde díky technologii DCP promítne nejen klasické letní hity a stálice stříbrného plátna, ale také očekávané filmové premiéry.

Na co v létě zajít do kina?

Na co se podívat v létě? V tomto článků přinášíme hned několik tipů na filmové novinky.