Vdova Fern ve filmu Země nomádů žije v karavanu, pohybuje se napříč chudinskou Amerikou od jedné námezdné brigády k jiné. Foto: archiv distributora

Vdova Fern ve filmu Země nomádů žije v karavanu, pohybuje se napříč chudinskou Amerikou od jedné námezdné brigády k jiné. Foto: archiv distributora

Střípky z tuláckého života

Zádumčivá road-movie Země nomádů míří do kin s pověstí jednoho z nejvýraznějších filmů, loni objeveného a oceněného v Benátkách (Zlatý lev za nejlepší film), letos na Zlatých globech a na Oscarech (nejlepší film, režie a herečka v hlavní roli).

Vdova Fern (herečka Frances McDormand, známá mj. z filmů Fargo a Tři billboardy kousek za Ebbingem) žije v karavanu, pohybuje se napříč chudinskou Amerikou od jedné námezdné brigády k jiné a užívá tíhy svobody a samostatnosti. Pozvolné tempo, ohromné krajinné celky a zdánlivě volně řazené epizody podtrhují umanutost žít alespoň na stará kolena pár měsíců v roce volná jako pták. Země nomádů načrtává život kočovné komunity převracející zažité hodnoty. Autenticitou prostředí, postav a atmosférou navazuje v nejlepším na americký nezávislý film (volně asociuje tulácké filmy Jima Jarmusche, bratří Coenů i poetiku filmařky Kelly Reichardt), ale též na nekompromisní Francouzku Agnès Vardovou.

Země nomádů
r. Chloe Zhaová
USA/Německo 2020
v kinech od 3/6

Amarcord s pixarovským espritem

Žhavé léto, čas prázdnin, italská riviéra v šedesátých letech minulého století. Luca a Alberto jsou dva třináctiletí kluci, kteří žijí v sousedství malebného rybářského městečka Porcorosso. Nejde však o běžné kluky, oba mají domov pod hladinou a pochází z rodin vodních příšeráků.

Návštěvy městečka, které si zakládá na tradičně nepřátelském naladění ke světu mořských příšer, se stávají skutečně dobrodružnou výzvou. Když si v Porcorossu najdou kamarádku Giuliu, mají o důvod víc se sem vracet. Ve studiu Pixar vznikl rodinný animovaný film s autorskými ambicemi, který je přiznanou poctou Federicu Fellinimu (Amarcord) a hlavně dílu Hajaa Mijazakiho, který v řadě filmů vypráví o setkání reálného světa s fantaskním světem mýtů, jenž je všude kolem nás.

Postavy obou přátel mají autobiografický základ. Režisér Enrico Casarosa se inspiroval vzpomínkami na dětství a dospívání v italském Janově a u Lucy si dal záležet na řadě drobných detailů.  

Luca   
r. Enrico Casarosa
USA 2021
v kinech od 17/6
Falcon

Režisér Enrico Casarosa se u filmu Luca inspiroval vzpomínkami na dětství a dospívání v italském Janově. Foto: archiv distributora

U Tichého místa studio Paramount vážně zvažuje zkrácení distribučního okna z 90 dní na polovinu. Foto: archiv distributora

V sevření (amerického) hororu

Začátek léta konečně náleží hororům. S výjimkou chorvatského Excorsismu z roku 2017 a čerstvé Zvrácené (2021) zaútočí úspěšná pokračování amerických hitů – V zajetí démonů 3 a Spirála strachu: Saw pokračuje. Jako déjà vu se zjevuje Tiché místo: Část II, které mělo mít premiéru loni v březnu.

Tiché místo: Část II není jen pokračováním úspěšného hororu z roku 2018, ale je stejně nekompromisně ambiciózní jako loni v létě uvedený Tenet. Tiché místo je natočené na filmovou surovinu, na klasický 35mm film, výrazně se soustředí na zvukovou stopu, což je dáno postavami i příběhem. Proto se, podobně jako u zvukařsky až manýristicky výlučného a obrazově fascinujícího snímku Tenet, trvá na kinopremiéře. Kvalitně vybavenému kinosálu se běžné domácí kino nevyrovná. U Tichého místa studio Paramount vážně zvažuje zkrácení distribučního okna z 90 dní na polovinu s tvrzením, že 94 % tržeb obvykle dosáhne úspěšný film právě ve 45 dnech od premiéry.

Tiché místo: Část II
r. John Krasinski
USA 2020
v kinech od 10/6
CinemArt

Miloš Henkrich

redaktor KAM v Brně

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Do kina zve Miloš Henkrich

Od podzimu až do 24. května letošního roku byl pozastaven provoz kin. Kultura živá a společně prožívaná byla v extrémním útlumu a přežívala jen ve virtuálním prostoru. Přijímaná nařízení neumožňují eruptivní, ale jen opatrné oživení společenského života.

Kino Art hlásí otevřeno

Art opět otevřel své sály milovníkům kinematografie! Pokud vám už chyběla návštěva kina, stavte se na Cihlářskou, kde vám Art promítne některou z filmových novinek či klasik.

Každý názor se počítá aneb dotazník Kina Art

Máte nějaké tajné přání týkající se kina? Třeba byste chtěli změnit čas projekcí? Sdělit, kdy se vám nejlépe chodí do kina s dětmi? Nebo dát světu vědět svůj názor na jídlo v kinosálech? Máte možnost! V průběhu května totiž startuje velké dotazníkové šetření Kina Art.

Do kina… v autě… na výstaviště!

Je vám smutno po společném sledování filmů? Po rituálu cesty do kina, kolektivního prožitku z promítaného snímku a cesty domů, během níž zpracováváte dojmy? Na otevření klasických kinosálů si ještě asi chvilku počkáme, zatím však můžete zajet do autokina na brněnském výstavišti.

Filmový květen podle Miloše Henkricha

Na co se podívat v květnu? V tomto článků přinášíme filmové tipy od redaktora KAM v Brně Miloše Henkricha.