Vydejte se po stopách šneka Krasíka. Foto: MAS Moravský kras 

„Bylo jednou jedno království…“ Jistě to znáte, právě těmito slovy začíná celá řada pohádek, které vás přenesou do říše fantazie. V Moravském krasu se fantazie stává skutečností. Naše pohádkové království patří šnekovi Krasíkovi, jehož příběhy můžete prožít na vlastní kůži v tajemných prostorách podzemních jeskyní, na loukách plných květin a motýlů či ve stínu stromů zámeckých parků. 

Že nevíte, kdo je šnek Krasík? Kouzelný šnek Krasík je přítelem všech dobrých tvorů a má schopnost cestovat prostorem i časem. A protože má navíc i dobré srdce, ty nejkrásnější výlety v Moravském krasu chce představit i ostatním. Ve svém království založil síť 18 pohádkových kanceláří, kde všem malým i velkým návštěvníkům Moravského krasu nejen poradí, kudy se na Krasíkovy výlety vydat, ale také co krásného zažít, kde se najíst, co rozhodně neminout a jak získat krásné odměny pro nejúspěšnější výletníky. 

S cestovním pasem za pohádkou 

V pohádkových kancelářích dostanete Krasíkův cestovní pas, který slouží ke sbírání razítek a zapisování cestovatelských zážitků. Můžete tak spojit zajímavé výlety s napínavou hrou. Za razítka získaná během návštěv pohádkových kanceláří v různých koutech Moravského krasu pak všechny malé i velké cestovatele čekají odměny. Rozhodně zkuste získat tu nejvzácnější – knihu pohádek Dobrodružství šneka Krasíka. Děti se od čtení nebudou chtít odtrhnout! Stačí navštívit devět pohádkových kanceláří a knížka je vaše.

Foto: MAS Moravský kras

Každý správný výlet končí nalezením pokladu

Do jakých míst vás tedy Krasík přivede? Projdete s ním Moravský kras křížem krážem! V Blansku se vydáte za tajemstvím umělecké litiny, která je skutečným symbolem města, v rájeckém zámeckém parku můžete obdivovat vzácné dřeviny a um knížecích zahradníků. V Rudici se seznámíte s tím, jak podzemní voda ovlivnila zdejší krajinu, v Boskovicích se projdete historií s ptáčníkem Velenem a v Letovicích vás bude provázet bludička. Na Češkovicích se potkáte s živými oslíky a v Lažánkách si vyrobíte vlastní svíčku ze včelího vosku. Všechny Krasíkovy výlety zvládnete i s malými dětmi, pěší trasy mají zhruba 5 km. Je jich celkem 12, takže zde budete mít na dlouhou dobu o zábavu postaráno. Ke každému výletu dostanete v pohádkových kancelářích mapku s tajenkou (kterou si můžete stáhnout i na tomto webu) a po cestě budete luštit drobné hádanky a záhady. A pokud budete luštit správně, čeká na vás poklad…

Pohádkové zážitky pro celou rodinu

Oblast Moravského krasu vám nabízí i další pohádkové zážitky. Pro někoho je pohádkou krása tisíciletých krápníků, pro jiného ticho hlubokých lesů či lahodná chuť domácích sýrů. To všechno u nás najdete. S blížícím se létem se budou postupně otevírat nejen všechny památky, ale i Krasíkovy pohádkové kanceláře. Ověřte si na webových stránkách aktuální otevírací dobu a vydejte se do pohádky. Moravský kras čeká na objevení a nikdo jiný to za vás neudělá!

V pohádkových kancelářích si nezapomeňte vyzvednout cestovní pas. Foto: MAS Moravský kras

Výlety

Za dávnými hrdiny z umělecké litiny
Blansko

Putování s Velenem
Boskovice

Výlet po Křtinách s překvapením
Křtiny

Za dalekými výhledy ze Sloupu do Šošůvky
Sloup

Putování za rudickými vodami
Rudice

S knížecími zahradníky za stromy a za rybníky
Rájec nad Svitavou

Za vůní vosku a mýdla
Lažánky

Putování s letovickou bludičkou
Letovice

Kolem studánek a pomníčků
Olomučany

Sochy, kříže, kapličky uctívaly babičky
Velké Opatovice

Putování za oslíky
Češkovice

Naučná včelí stezka
Petrovice

Autorka textů: Martina Hejčová

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Archeopark Mikulčice – Kopčany

Jihomoravský kraj společně s Trnavským samosprávným krajem spolupracují od roku 2020 na projektu společné propagace Archeoparku Mikulčice – Kopčany. Projekt chce potenciálním návštěvníkům přiblížit, v čem tkví kouzlo těchto míst, a ukázat pro mnohé doposud neobjevený kraj.

Vydejte se do Blanska přivítat svatého Martina

Stalo se již dobrou tradicí, že o svatomartinském víkendu projde blanenskými ulicemi slavnostní historický průvod v čele s patronem města svatým Martinem na bílém koni. Vítání sv. Martina nabízí čtyřdenní kulturní program s historickým jarmarkem s tradičním zbožím, ochutnávkou vín, gastronomickými specialitami a mladým vínem.

Aqualand Moravia: procestujte svět vodních zážitků

Rodinný tobogán High Five, Wave Pool, Lazy River a mnoho dalšího! Aqualand Moravia skýtá nespočet dobrodružství.

Muzea v Moravském krasu a okolí

Pokud jste se rozhodli, že letošní léto návštěvu u moře či cesty do vzdálených zemí oželíte, určitě nebudete litovat. Stačí vyrazit jen pár kilometrů z brněnské metropole a jste v přírodě, na zajímavých místech. Pamětihodnostmi a historickou architekturou je Jihomoravský kraj proslulý. Tentokrát vás zveme do severozápadní části našeho kraje, do krajiny Moravského krasu a jeho okolí. V minulých číslech jsme představili hrady a zámky, přírodní krásy nebo tematické výlety. Nyní poodhalíme nabídku muzeí.

Hybridní léto v Ostravě

Hybrid je IN! Od hybridní pšenice přes hybridní auta a války až po hybrid art… Česko-polsko-slovenská výstava HYBRID-IN v Galerii výtvarného umění v Ostravě představuje současné autory, kteří pracují s hybridními, neklasickými a neluxusními materiály.