V zajetí démonů 3: Na Ďáblův příkaz by mělo dorazit do českých kin již v červnu. Foto: archiv distributora

Od podzimu až do 24. května letošního roku byl pozastaven provoz kin. Kultura živá a společně prožívaná byla v extrémním útlumu a přežívala jen ve virtuálním prostoru. Přijímaná nařízení neumožňují eruptivní, ale jen opatrné oživení společenského života.

 Po celou existenci kinematografie se vyhlíží smrt kin. Jde o leitmotiv, který se objevuje s železnou pravidelností. Pokud kina dosud nezanikla, je to vítězství všech – filmařů, distributorů, kinařů a diváků, kteří řeší, za jakých okolností kino zůstává a zůstane vyhledávanou diváckou zábavou.

Pokládají se otázky – jaký program je atraktivní? Jak moc je důležitý divácký komfort, technická vybavenost, dostupnost a přístupnost? Či jak publikum proměňuje své divácké návyky a vkus?

Jde o obměny generační (bonmot teoretika Jana Kučery, že „kinematografie je sport mladých“, stále nezevšedněl) nebo neméně silně souvisí s politickou atmosférou, ekonomickou ne/stabilitou a širší kulturní politikou? 

Kina i diváci se po vynucené pauze vracejí ke staronovým otázkám. Má smysl spoléhat se na většinový vkus některé z internetových databází a řídit se např. tipy „nové“, v květnu spuštěné československé filmové databáze?

Stojí za vidění jedině novinky (Tiché místo: Část II) nebo i filmy již uvedené a prověřené přes VOD (Duše) či dostupné skrz alternativní distribuci? Co zvolit – artový film (Země nomádů) českou komedii (Prvok, Šampón, Tečka a Karel) či „rychlou a zběsilou“ žánrovku?

Miloš Henkrich

redaktor KAM v Brně

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Filmový červen podle Miloše Henkricha

Na co se podívat v červnu? V tomto článků přinášíme filmové tipy od redaktora KAM v Brně Miloše Henkricha.

Kino Art hlásí otevřeno

Art opět otevřel své sály milovníkům kinematografie! Pokud vám už chyběla návštěva kina, stavte se na Cihlářskou, kde vám Art promítne některou z filmových novinek či klasik.

Každý názor se počítá aneb dotazník Kina Art

Máte nějaké tajné přání týkající se kina? Třeba byste chtěli změnit čas projekcí? Sdělit, kdy se vám nejlépe chodí do kina s dětmi? Nebo dát světu vědět svůj názor na jídlo v kinosálech? Máte možnost! V průběhu května totiž startuje velké dotazníkové šetření Kina Art.

Do kina… v autě… na výstaviště!

Je vám smutno po společném sledování filmů? Po rituálu cesty do kina, kolektivního prožitku z promítaného snímku a cesty domů, během níž zpracováváte dojmy? Na otevření klasických kinosálů si ještě asi chvilku počkáme, zatím však můžete zajet do autokina na brněnském výstavišti.

Filmový květen podle Miloše Henkricha

Na co se podívat v květnu? V tomto článků přinášíme filmové tipy od redaktora KAM v Brně Miloše Henkricha.