V zajetí démonů 3: Na Ďáblův příkaz by mělo dorazit do českých kin již v červnu. Foto: archiv distributora

Od podzimu až do 24. května letošního roku byl pozastaven provoz kin. Kultura živá a společně prožívaná byla v extrémním útlumu a přežívala jen ve virtuálním prostoru. Přijímaná nařízení neumožňují eruptivní, ale jen opatrné oživení společenského života.

 Po celou existenci kinematografie se vyhlíží smrt kin. Jde o leitmotiv, který se objevuje s železnou pravidelností. Pokud kina dosud nezanikla, je to vítězství všech – filmařů, distributorů, kinařů a diváků, kteří řeší, za jakých okolností kino zůstává a zůstane vyhledávanou diváckou zábavou.

Pokládají se otázky – jaký program je atraktivní? Jak moc je důležitý divácký komfort, technická vybavenost, dostupnost a přístupnost? Či jak publikum proměňuje své divácké návyky a vkus?

Jde o obměny generační (bonmot teoretika Jana Kučery, že „kinematografie je sport mladých“, stále nezevšedněl) nebo neméně silně souvisí s politickou atmosférou, ekonomickou ne/stabilitou a širší kulturní politikou? 

Kina i diváci se po vynucené pauze vracejí ke staronovým otázkám. Má smysl spoléhat se na většinový vkus některé z internetových databází a řídit se např. tipy „nové“, v květnu spuštěné československé filmové databáze?

Stojí za vidění jedině novinky (Tiché místo: Část II) nebo i filmy již uvedené a prověřené přes VOD (Duše) či dostupné skrz alternativní distribuci? Co zvolit – artový film (Země nomádů) českou komedii (Prvok, Šampón, Tečka a Karel) či „rychlou a zběsilou“ žánrovku?

Miloš Henkrich

redaktor KAM v Brně

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Mezipatra v Brně

Od 13. do 20. listopadu proběhne v Brně queer filmový festival Mezipatra, jehož letošním tématem je Oslava života. Kromě celovečerních, krátkých nebo dokumentárních snímků nabídne festival oblíbenou Off programovou sekci sekci.

Future Gate Sci-fi Film Festival 2021

Osmý ročník festivalu Future Gate proběhne v Brně od 21. do 26. září.

Do kina zve Anežka Opatrná

Trvalo to dlouho, ale dočkali jsme se. Pohodlné sedačky, obří plátno, chroupání popcornu, přátelé, filmové zážitky. Víte, jak dlouho jsme čekali na otevření kin? Necelých osm měsíců! Hrůza. Ale věci se pomalu začínají vracet do normálu a vy se opět můžete v létě těšit na skvělé filmy. Věřte, že na své si přijde úplně každý.

Letní večery budou patřit premiérám pod širým nebem

Kino Art opět vyráží na prázdniny, tentokrát se vydá do krásného areálu Nové Zbrojovky! Zde díky technologii DCP promítne nejen klasické letní hity a stálice stříbrného plátna, ale také očekávané filmové premiéry.

Na co v létě zajít do kina?

Na co se podívat v létě? V tomto článků přinášíme hned několik tipů na filmové novinky.