Foto: Knižní klub

Život na naší planetě

Přírodopisný bestseller vědce Davida Attenborougha, podle kterého Netflix natočil stejnojmenný strhující dokument. To je kniha Život na naší planetě, alarmující svědectví o stavu planety od uznávaného přírodovědce a tváře populárních dokumentů BBC.

David Attenborough patří mezi nejznámější britské tvůrce přírodovědných filmů. Ve své dosud nejosobnější a nejotevřenější zpovědi se ohlíží za svým životem a historií vývoje života na Zemi. S pomocí statistik truchlí nad ztrátou divočiny a přichází s vlastní vizí budoucnosti. „Chceme-li naší planetě navrátit rovnováhu, musíme proto obnovit její biodiverzitu – vrátit jí přesně to, co jsme jí sebrali. Jedině tak překonáme krizi, kterou jsme sami rozpoutali. Je nutné, abychom na světě obnovili divočinu,“ popisuje nastalou situaci vědec David Attenborough.

Život na naší planetě: Mé svědectví a vize pro budoucnost
David Attenborough
Práh
www.prah.cz

Módní revoluce

Kniha Slow Fashion: Módní revoluce vznikla jako reakce na jeden z problémů dnešní doby, tzv. fast fashion, která představuje spotřební, nekvalitně ušitou jednosezónní módu, často ušitou v nevhodných a vykořisťujících podmínkách, nezřídka za využití dětské práce ve třetím světě.

Ve světě proto stále přibývá počet příznivců opačného myšlení, tedy slow fashion. Pro pomalou módu je charakteristická kvalita a udržitelnost, oblečení se stává investicí a spotřebitelé dávají svým nákupem hlas férovějšímu, etičtějšímu a udržitelnějšímu způsobu života. Kniha obsahuje tipy na vytvoření udržitelného šatníku, tipy, jak poznat kvalitní oblečení, rady, jak nakupovat v second-handech, rozhovor s dámskou krejčovou o úpravách oblečení nebo tipy, jak pečovat o oblečení, aby nám vydrželo co nejdéle. Na obálku knihy byl použit papír Mohawk, který byl vyroben za využití větrné energie.

Slow Fashion: Módní revoluce
Joanna Glogaza
Grada
www.grada.cz

Foto: Grada

Foto: Host Brno

Peníze od Hitlera

Sotva šestnáctiletá dívka jménem Gita Lauschmannová přežila koncentrační tábor a spěchá do rodných Puklic, aby po letech hrůz i strádání objevila své blízké a znovu se vyspala ve své posteli. Avšak vrací se, aby zjistila, že se nemá kam vrátit. Válka skončila, běsnění nikoliv.

Gita Lauschmannová, energická žena na sklonku života, osudem drsně poznamenaná. Nenechala si život zošklivit úplně. Nastřádané vzpomínky ožívají. Gita shrnuje pásku z očí. Odvážně, nemilosrdně. Čas ovšem semele všechny a všechno po svém. Lze tomu navzdory dosáhnout spravedlnosti? Lze se domoci trestu za barbarské činy? Lze křivdy napravit? Ano i ne. Svůj talíř si však každý musí vyjíst sám. Hlavně se udržet v lati, nezkolabovat, neječet. Druhá prozaická kniha Radky Denemarkové, která vyšla poprvé v roce 2006 a stala se mezinárodním bestsellerem, je opět groteskně potemnělým příběhem.

Peníze od Hitlera (Letní mozaika)
Radka Denemarková
Host Brno
www.hostbrno.cz

 

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Zaostřeno na Bělorusko

Ambasáda nezávislé běloruské kultury při Centru experimentálního divadla iniciuje a organizuje mimořádný projekt Zaostřeno na Bělorusko / Visegrad focus: Belarus, který se uskuteční ve dnech 23. 9. až 26. 9. 9. 2021.

Co si přečíst v létě?

Pohodlně se usaďte a začtěte… Tipy na letní čtivo jsou tady!

Na autorské čtení zve Petr Minařík

Od prvního do posledního července bude v Brně pobíhat Měsíc autorského čtení. To už je téměř tradiční letní oznámení. Koneckonců, děje se tak už 22 let. A přesto je letošní ročník v mnoha ohledech mimořádný, jiný.

Vychází doplněné vydání knihy o brněnských sochách

Všímáte si brněnských soch? Víte, že Univerzitní kampus Bohunice je vlastně pozoruhodným sochařským parkem? A znáte nové sochy v ulicích města?

Za knihami zve Tereza Matoušková

Také patříte mezi vášnivé čtenáře, kteří se probírají romány na poličkách v knihkupectví? Máte rádi zvuk šustících stránek? Milujete vůni papíru? Pak věřím, že i pro vás byla tato zima obzvlášť dlouhá a vyčerpávající. Bezpochyby jste se nemohli dočkat, až obchody znovu otevřou.