Po období žízně přichází pivní hostina nejen v centru Brna. Foto: Pocket media/Monika Hlaváčová

První na žízeň, druhé na chuť, třetí na chuť, čtvrté na chuť… Jihomoravský kraj je s 61 pivovary republikovou pivní velmocí. Brno pak centrem, kde se potkávají pivní chutě nejen z blízkého okolí, ale přímo z celého světa.

Jen za poslední rok, koronavirové krizi a vládním opatřením navzdory, přibylo v kraji pět nových pivovarů. Přímo v Brně to byl EFI Pivovar na náměstí 28. října, otevření pak plánuje i Pivovarský dům Poupě na Dominikánské, který chce navázat na tradici městského pivovaru spjatou se sládkem Františkem Ondřejem Poupětem, zakladatelem českého odborného pivovarnictví. Zvláště pivovary spojené s restauračními zařízeními a ty specializující se na prodej sudového piva a zásobení hospod zažívaly v posledních měsících krušné časy a musely se přeorientovat na produkci v lahvích. Spolu s nastávajícím rozvolňováním však přichází léto ve znamení točeného! Zahrádky v Brně i po celé jižní Moravě vstávají z popela, aby pomohly uhasit žízeň svých zákazníků po vychlazeném zlatu i společných zážitcích. Nastává čas vydat se opět do restaurací a barů, přiťuknout si plnými půllitry, dohnat všechno to, na co jsme se tak dlouho těšili, a pomoci obnovit skvělou gastronomickou kulturu v brněnských ulicích. V pravé části této stránky pro vás máme nachystaný sloupek s tipy na pivovary v Brně i okolí, jejichž produkce rozhodně stojí za ochutnání. Je jich samozřejmě mnohem více, seznam všech jihomoravských pivovarů najdete v prodloužené verzi článku na webu Planeta Brno, stejně jako další články se zajímavostmi o pivu a s doporučeními, kam si zajít na jedno orosené. 

Výběr pivovarů

Petr Hauskrecht – Parní pivovar
Dobré, lepší, od Hauskrechta
www.hauskrecht.cz

Pivovar Stern
Řemeslný pivovar z Brna
www.pivovarstern.cz

Pivo Richard
Tradiční pivo s příběhem
www.pivo-richard.cz

Pivovar Moravia
Zlato Moravy
www.pivovar-moravia.cz

U Tomana
Pivovar, restaurace a ubytování
www.utomana.cz

Pivovar Mazák
Minipivovar z Dolních Bojanovic
www.fb.com/pivovarmazak

Sentický Kvasar
Království medového piva
www.pivokvasar.cz

Genius noci
Poctivé pivo z Lomnice
www.geniusnoci.cz

Duck&Dog
Pivo opravdových přátel
www.duckdog.cz

Kyjovský pivovar
Tradiční postupy a skvělé pivo
www.kyjovsky-pivovar.cz

Filip Živný

editor KAM v Brně

 

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne

První Signature store Waterdrop v České republice

Oblíbená značka Waterdrop, jejímž posláním je pomoci lidem vypít více vody, otevírá svůj první Signature store v České republice. První kamenný obchod se otevírá v centru moravské metropole.

Staňte se hodnotiteli brněnské gastronomie

Gastronomie nejen v Brně za sebou nemá jednoduché období. K jejímu opětovnému oživení pomáhá i TIC BRNO. Pokračovat bude akce Staň se hodnotitelem, která umožňuje vžít se do role porotce projektu Gourmet Brno, projít si a ohodnotit ty nejlepší brněnské podniky.

Gastrorestart

Ulice jsou plné života, restaurace, bary a kavárny se po nucené pauze opět nadechly a přivítaly hosty zpátky u stolů. Příběh brněnské gastronomie pokračuje a přináší spoustu novinek. Které podniky vznikly navzdory nejisté době? S jakou nabídkou proplují létem vaše oblíbené restaurace? Co vám vzkazují lidé tvořící i vychutnávající si brněnskou gastronomickou scénu a jaké recepty vám posílají? Vydejte se s námi na cestu plnou zážitků zanechávajících příjemnou dochuť na patře. Nastal čas dát všem, kdo pro nás tyto zážitky připravují, pocítit svou podporu. Vyrazíme do města a budeme ochutnávat Brno plnými doušky. S optimismem nám vlastním věříme, že na gastronomicky nabité léto naváže stejně bohatý podzim. Potkáme se?

Léto s FOOD DRINK BRNO – 10. vydání v ulicích i on-line!

Z tiskařského lisu putuje rovnou k vám. Gastronomický průvodce FOOD DRINK BRNO slaví jubilejní 10. vydání, vychází ve větším formátu a jako dárek svým čtenářům nachystal spoustu zajímavostí nejen z brněnské gastronomické scény.

Kde najít pivo svých snů?

IPA, ALE, porter, sour, lambic, gose, saison, barley wine… Pokud víte, o čem je řeč, asi jste už také propadli kouzlu zvanému craft beer. Vydejte se tedy tam, kde pivu opravdu rozumí. V Brně doporučujeme rozhodně navštívit novou prodejnu s pivem Beershop na Minské. Ale pozor, nebude to tak jednoduché. Budete si totiž muset vybrat z více než 600 druhů, které tam v regálech najdete.