Encyklopedie dobrých skutků je abecední obrázková příručka návodů, jak lze udělat dobrý skutek. Díky kratičkým větám a obrázkům je kniha vhodná pro malé děti i začínající čtenáře. Foto: Tereza Pospíšilová

V době, kdy se kvůli pandemii zatřásla mnohým z nás půda pod nohama, si možná ostřeji klademe otázky týkající se hledání smyslu lidského života a ohledávání hranic „člověčenství“. Věřím, že následující publikace mají potenciál při hledání odpovědí nasvítit čtenáři cestu.

Knihy rozhovorů mám obecně v oblibě. V době omezených setkávání a osekaných sociálních kontaktů snad ještě více než dříve. Rozhovor Viktora E. Frankla, psychiatra, neurologa a zakladatele logoterapie a existenciální analýzy, s teologem Pinchasem Lapidem jsem si chtěla přečíst už delší dobu. Oba původem Židé, oba myslitelé a přeživší holocaustu spolu v knize Bůh a člověk hledající smysl vedou hutný rozhovor týkající se nejen teologických otázek, ale také otázek veskrze lidských. Témata jako utrpení a vina, láska a smysl života autoři nazírají nejen ze své pozice vědců, ale také na základě žitých zkušeností. Čtení to není jednoduché, texty však rezonují a je možné, že se k nim čtenář – stejně jako já – bude v průběhu života rád vracet. 

Další knihu rozhovorů mám rozečtenou a podle míry únavy si večer „ukousnu“ pár stránek. Odvaha ke svobodě podobně jako předchozí kniha ohledává teologická témata, ovšem zdaleka nejen ty. V knize rozhovorů Josefa Beránka s Janem Sokolem je velký prostor věnován názorům Jana Sokola na rodinu, úlohu státu, politiku či pandemii.

Po náročné četbě jsem rozptýlení a laskavý humor objevila u autorů vystupujících pod pseudonymem Felix Kulpa. Ti přetavili výhru v Magnesia Litera Blog roku do knihy Tisíckráte, ve které si berou na paškál nejrůznější církevní stereotypy a zvláštnůstky či glosují společenské dění.

Po náročné četbě jsem rozptýlení a laskavý humor objevila u autorů vystupujících pod pseudonymem Felix Kulpa. Ti přetavili výhru v Magnesia Litera Blog roku do knihy Tisíckráte, ve které si berou na paškál nejrůznější církevní stereotypy a zvláštnůstky či glosují společenské dění. Kniha ukazuje, že i v církvi jsou lidé, kterým jen tak něco není svaté a kteří si ze sebe umí udělat legraci.

Současná doba nás zve k ohleduplnosti. Ta zdaleka není jen pro dospělé a jelikož máme doma školkáčka i malého školáka, sáhli jsme po knize ilustrátorky a tvůrkyně komiksů Kristýny Plíhalové. Encyklopedie dobrých skutků je abecední obrázková příručka návodů, jak lze překročit vlastní potřeby a udělat dobrý skutek. Díky kratičkým větám a neotřelým obrázkům je kniha vhodná pro malé děti i začínající čtenáře. Protože dobré skutky rozhodně nejsou jen pro „velkáče“!

Tereza Pospíšilová

redaktorka nakladatelství Cesta a autorka blogu Srdceryvně.cz

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne

Zaostřeno na Bělorusko

Ambasáda nezávislé běloruské kultury při Centru experimentálního divadla iniciuje a organizuje mimořádný projekt Zaostřeno na Bělorusko / Visegrad focus: Belarus, který se uskuteční ve dnech 23. 9. až 26. 9. 9. 2021.

Co si přečíst v létě?

Pohodlně se usaďte a začtěte… Tipy na letní čtivo jsou tady!

Na autorské čtení zve Petr Minařík

Od prvního do posledního července bude v Brně pobíhat Měsíc autorského čtení. To už je téměř tradiční letní oznámení. Koneckonců, děje se tak už 22 let. A přesto je letošní ročník v mnoha ohledech mimořádný, jiný.

Vychází doplněné vydání knihy o brněnských sochách

Všímáte si brněnských soch? Víte, že Univerzitní kampus Bohunice je vlastně pozoruhodným sochařským parkem? A znáte nové sochy v ulicích města?

Za knihami zve Tereza Matoušková

Také patříte mezi vášnivé čtenáře, kteří se probírají romány na poličkách v knihkupectví? Máte rádi zvuk šustících stránek? Milujete vůni papíru? Pak věřím, že i pro vás byla tato zima obzvlášť dlouhá a vyčerpávající. Bezpochyby jste se nemohli dočkat, až obchody znovu otevřou.