Konceptuální oblak se stane dominantou Uměleckoprůmyslového muzea. Foto: Jan Prokopius

Nad nádvořím Uměleckoprůmyslového muzea v Brně postupně vzniká levitující objekt s názvem Konceptuální oblak. Ten má být součástí nové koncepce muzea, které v současnosti prochází rekonstrukcí. Za návrhem mraku stojí architekt Marek Štěpán ve spolupráci se Zdeňkem Hirnšalem a dalšími kolegy. 

Konceptuální oblak o velikosti 300 m² má svou interaktivitou zrcadlit dění v budově a reagovat na pohyb, světlo, zvuk i čas. Současně má sloužit jako prostor pro umělecké performance a paradoxně chránit návštěvníky muzea před nepříznivým počasím. Mrak je navržen jako pneumatický polštář s vnitřním přetlakem o dvou vrstvách z matné fólie. Uvnitř něj se nachází síť několika tisíc LED diod, které umožní promítání na spodní fólii. Inspiraci pro jeho tvorbu hledali autoři v českém výtvarném umění v mracích Josefa Šímy, dílech surrealistů i v současné tvorbě.

Konceptuální oblak
Nádvoří Uměleckoprůmyslového muzea v Brně
Husova 536, Brno
www.moravska-galerie.cz

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Galavečer Muzea romské kultury jako oslava jeho 30. výročí

„Jsme prostorem pro setkávání kultur. Otevíráme cesty ke kořenům romské identity. Uchováváme a zpřístupňujeme kulturu a historii Romů jako součást světového dědictví. Přispíváme k toleranci a vzájemnému porozumění. Pro dialog kultur, pro nás.“ Tak zní motto jedinečné instituce svého typu na světě.

BRNO TISKNE v lihovaru

Díky otevřené sítotiskové dílně BRNO TISKNE máte 7. října v 17.00 jedinečnou příležitost podívat se do prostoru bývalého lihovaru na Pekařské ulici a seznámit se se sítotiskovou technikou. Bude se zde konat výstava grafik ze série serigrafických workshopů BRNO TISKNE S…

EXPO v Dubaji: český pavilon a jihomoravské stopy

O rok posunuté EXPO 2020 v Dubaji začne letošního 1. října a potrvá až do 31. března 2022. Jedná se o historicky první EXPO, jehož pořadatelem je arabská země, podtitulem tohoto ročníku je Connecting Minds, Creating the Future. Český pavilon nese ve svých expozicích výrazné stopy kreativních myslí z Brna a Jihomoravského kraje, doprovodný program výstavy pak přicestuje téměř před váš práh a oživí mnohá města regionu.

Rozhovor k výstavě Armáda do kapsy

Už přes dvě stě let se sbírají vojenské figurky, říká o výstavě Armáda do kapsy vedoucí průvodců Památníku Mohyla míru Ondřej Buček.

URBANIA. 120 minut v kůži správců města

Přijďte převzít správu města, naslouchejte jeho potřebám a pomozte mu růst. Interaktivní výstava URBANIA vtáhne návštěvníky do reality městského plánování a rozvoje. Instalace ukazuje, jak vlastně funguje složitý organismus města a v čem spočívá práce lidí, kteří se podílejí na jeho správě a rozvoji. Prostřednictvím osmi situací poodhaluje dění v hlubinách úřadu a každá z těchto situací zároveň ilustruje jeden z principů, které jsou při správě města zásadní.