Konceptuální oblak se stane dominantou Uměleckoprůmyslového muzea. Foto: Jan Prokopius

Nad nádvořím Uměleckoprůmyslového muzea v Brně postupně vzniká levitující objekt s názvem Konceptuální oblak. Ten má být součástí nové koncepce muzea, které v současnosti prochází rekonstrukcí. Za návrhem mraku stojí architekt Marek Štěpán ve spolupráci se Zdeňkem Hirnšalem a dalšími kolegy. 

Konceptuální oblak o velikosti 300 m² má svou interaktivitou zrcadlit dění v budově a reagovat na pohyb, světlo, zvuk i čas. Současně má sloužit jako prostor pro umělecké performance a paradoxně chránit návštěvníky muzea před nepříznivým počasím. Mrak je navržen jako pneumatický polštář s vnitřním přetlakem o dvou vrstvách z matné fólie. Uvnitř něj se nachází síť několika tisíc LED diod, které umožní promítání na spodní fólii. Inspiraci pro jeho tvorbu hledali autoři v českém výtvarném umění v mracích Josefa Šímy, dílech surrealistů i v současné tvorbě.

Konceptuální oblak
Nádvoří Uměleckoprůmyslového muzea v Brně
Husova 536, Brno
www.moravska-galerie.cz

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Novou kurátorkou Galerie mladých je Ivana Hrončeková

Z pozice kurátorky Galerie TIC odchází Zuzu Janečková. Odvedla tu ohromný kus práce: s velkou obětavostí a laskavostí kurátorovala od roku 2012 desítky výstav, především v Galerii mladých.

Sbírka současného designu v Brně!

Velkou pozornost získává projekt Moravské galerie v Brně, která v uplynulých měsících založila sbírku současného designu a módy. Vystavovat ji bude v nových expozicích rekonstruovaného Uměleckoprůmyslového muzea.

Letem světem Moravským muzeem

Pavilon Anthropos v Pisárkách, Dietrichsteinský palác na Zelném trhu, Památník Leoše Janáčka na Smetanově ulici, zoologický depozitář na zámku v Budišově či Starý zámek v Jevišovicích, to vše je Moravské zemské muzeum.

Mainer a Paučo v Etcetera Gallery

Koncentrovaný výběr děl Martina Mainera a Samuela Pauča v Etcetera Gallery tvoří převážně obrazy z posledních dvou let.

Na počátku bylo slovo a to slovo bylo robot…

ROBOT2020 je výstava, kterou musíte vidět. Mechanický bubeník Josef ze hry Machinárium, robotické modely dinosaurů, replika endoskeletonu Arnolda Schwarzeneggera s jeho vlastnoručním podpisem, autorský film Vladimíra 518, erotická robotika 21. století, díla Krištofa Kintery a Jaroslava Róny, robotická dojička krav, Werichův filmový Golem jako historicky první český robot a desítky dalších odkazů na slovo robot, které poprvé zaznělo před sto lety v Čapkově divadelní hře R.U.R.