Řemeslný pivovar Duck&Dog najdete v Rajhradě, piva z jeho produkce pak v mnoha prodejnách a restauracích v Brně i okolí. Foto: Ing. Pavel Macháň, PhD.

Procházky Brnem pro mě byly zážitkem, který jsem milovala už od útlého dětství. Historické budovy nacházející se v centru plynuje přecházejí v klid malých i větších parků, které obklopují historické centrum. Vždy jsem se ale ráda vrátila do jižnějších částí rodné Moravy.

Na jih od Brna se totiž nachází jedinečný kraj, který nám závidí celá republika. Malebné cyklostezky, které protínají viniční tratě a převážně rovinatá krajina ideální pro cyklonadšence, kteří se rádi kochají.

Svůj výlet na kolech můžete začít už v Mariánském údolí, přes městečko Šlapanice se po mírné dřině dostanete až k Mohyle míru, jež připomene zásadní historický okamžik, který je spjatý s naším regionem – bitvu tří císařů. Pratecký kopec ale skýtá i zasloužený výhled na okolí a všechna místa Slavkovského bojiště.

Pokračovat můžete směrem k Památníku písemnictví na Moravě sídlícím v klášteře v Rajhradě nebo si ještě udělat zastávku u novogotického zámečku s přilehlým parčíkem v obci Sokolnice.

Nově vytvořená cyklostezka, která spojuje vesničky Regionu Cezava, vás dovede k již zmíněnému Benediktinskému opatství v Rajhradě, jehož knihovna se v roce 2005 stala základem nově založeného Památníku písemnictví na Moravě.

V Rajhradě vás čeká zasloužená odměna. U kláštera se nachází vyhlášená restaurace Taverna Rajhrad, ve které můžete ochutnat speciální svrchně kvašená piva místního pivovaru Duck&Dog, sídlícího nedaleko restaurace a kam je možné se po domluvě také podívat.

Zde vás čeká i zasloužená odměna. U kláštera se nachází vyhlášená restaurace Taverna Rajhrad, ve které můžete ochutnat speciální svrchně kvašená piva místního pivovaru Duck&Dog, sídlící nedaleko restaurace a kam je možné se po domluvě také podívat.

Dále jsou dvě možnosti, kam se z malebného městečka vydat.

Pro milovníky náročnějších tras je zde ještě jeden cíl cesty, který nemohu opomenout. Zřícenina kláštera Rosa Coeli v Dolních Kounicích založeného ve 12. století. Okolí této památky je jako stvořené pro romantické procházky okolo řeky Jihlavy. Město samotné však nabízí mnohem více pamětihodností, které stojí za to vidět.

Na první pohled ovšem návštěvníky láká pohoří Pálava a k ní přilehlé vinice a vinné sklepy, kde tento celodenní výlet velice rád zakončí nejeden turista. Není totiž nic krásnějšího než sledovat zapadající slunce, které se odráží ve sklence vína a halí majestátní Pálavu do zlata.

Ne nadarmo se totiž u nás doma říká „dobře je všude tam, odkud je vidět Pálava“.

Tamara Mifková

správce sociálních sítí Duck&Dog

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne

Archeopark Mikulčice – Kopčany

Jihomoravský kraj společně s Trnavským samosprávným krajem spolupracují od roku 2020 na projektu společné propagace Archeoparku Mikulčice – Kopčany. Projekt chce potenciálním návštěvníkům přiblížit, v čem tkví kouzlo těchto míst, a ukázat pro mnohé doposud neobjevený kraj.

Vydejte se do Blanska přivítat svatého Martina

Stalo se již dobrou tradicí, že o svatomartinském víkendu projde blanenskými ulicemi slavnostní historický průvod v čele s patronem města svatým Martinem na bílém koni. Vítání sv. Martina nabízí čtyřdenní kulturní program s historickým jarmarkem s tradičním zbožím, ochutnávkou vín, gastronomickými specialitami a mladým vínem.

Aqualand Moravia: procestujte svět vodních zážitků

Rodinný tobogán High Five, Wave Pool, Lazy River a mnoho dalšího! Aqualand Moravia skýtá nespočet dobrodružství.

Muzea v Moravském krasu a okolí

Pokud jste se rozhodli, že letošní léto návštěvu u moře či cesty do vzdálených zemí oželíte, určitě nebudete litovat. Stačí vyrazit jen pár kilometrů z brněnské metropole a jste v přírodě, na zajímavých místech. Pamětihodnostmi a historickou architekturou je Jihomoravský kraj proslulý. Tentokrát vás zveme do severozápadní části našeho kraje, do krajiny Moravského krasu a jeho okolí. V minulých číslech jsme představili hrady a zámky, přírodní krásy nebo tematické výlety. Nyní poodhalíme nabídku muzeí.

Hybridní léto v Ostravě

Hybrid je IN! Od hybridní pšenice přes hybridní auta a války až po hybrid art… Česko-polsko-slovenská výstava HYBRID-IN v Galerii výtvarného umění v Ostravě představuje současné autory, kteří pracují s hybridními, neklasickými a neluxusními materiály.