Nová výstava v Moravském zemském muzeu potěší dospělé i děti. Foto: MZM

Přesouváme. Prodlužujeme. Streamujeme. Točíme a fotíme. Sdílíme. Připravujeme, vyhlížíme. Improvizujeme. Nikdy toho nenecháme. Jaro 2021 bude v Brně zase krásné a kulturně bohaté. Až se skutečně všechna naše muzea a galerie otevřou, bude to posvátná chvíle. Takové chvíle se od nepaměti slavily, například poutěmi. I já se na ni vydám.

Svoji pouť za brněnskou kulturou zahájím v Technickém muzeu. I v době lockdownu u nich bylo pořád co sledovat. Letošní slavné přistání na Marsu si občas pro radost prohlédnu znovu a těším se a věřím, že ještě stihnu výstavu Vlněná elegance první republiky: Tvorba brněnských textilek mezi lety 1918 až 1939. V těchto slavných letech působilo v Brně více jak čtyřicet podniků, elegance provedení a vysoká krejčovina jejich produktů byla v té době proslulá.

I v Moravské galerii mě vždy dokážou zaujmout. Teď nedávno to byla performance z Atria Pražákova paláce a určitě se půjdu podívat do Jurkovičovy vily na duo Herrmann & Coufal. Tito mladí designéři se údajně chystají „zahrát si na Jurkoviče“ a navrhnout do těchto prostor objekty denní potřeby a dokonce to naučit i nás, návštěvníky. Tak to se tedy opravdu těším.

Moravské zemské muzeum tu především pro rodiny s dětmi připravilo výstavu, která hravě skloubí poznání i zábavu. Představí historii, kulturu i obyčejný život původních obyvatel Severní Ameriky – od Arktidy přes Velké pláně a prérie až po jihozápad. 

V Muzeu romské kultury je již připravena výstava Otisk cest. Fotografie Claude a Marie-José Carret. Už úvodní fotografie vypadá velmi lákavě, má se jednat o deníky života romských rodin z pohledu tradic, řemesel i běžného života. Manželé Carretovi své fotografie pořizovali mezi Romy celé Evropy v průběhu třiceti let.

A tak postupně projdu celé Brno. U hvězdárny prý k modelu Země a Měsíce přibude Mars, nakouknu do zoo, zda zvířata prospívají a zda jim aspoň trochu pomohly obědy, na které je Brňané v těžkých dobách pozvali, a skončím jak jinak než v Anthroposu. Moravské zemské muzeum tu především pro rodiny s dětmi připravilo výstavu, která hravě skloubí poznání i zábavu. Představí historii, kulturu i obyčejný život původních obyvatel Severní Ameriky – od Arktidy přes Velké pláně a prérie až po jihozápad.

Barbora Javorová

Vedoucí oddělení komunikace a marketingu Moravského zemského muzea

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne

Galavečer Muzea romské kultury jako oslava jeho 30. výročí

„Jsme prostorem pro setkávání kultur. Otevíráme cesty ke kořenům romské identity. Uchováváme a zpřístupňujeme kulturu a historii Romů jako součást světového dědictví. Přispíváme k toleranci a vzájemnému porozumění. Pro dialog kultur, pro nás.“ Tak zní motto jedinečné instituce svého typu na světě.

BRNO TISKNE v lihovaru

Díky otevřené sítotiskové dílně BRNO TISKNE máte 7. října v 17.00 jedinečnou příležitost podívat se do prostoru bývalého lihovaru na Pekařské ulici a seznámit se se sítotiskovou technikou. Bude se zde konat výstava grafik ze série serigrafických workshopů BRNO TISKNE S…

EXPO v Dubaji: český pavilon a jihomoravské stopy

O rok posunuté EXPO 2020 v Dubaji začne letošního 1. října a potrvá až do 31. března 2022. Jedná se o historicky první EXPO, jehož pořadatelem je arabská země, podtitulem tohoto ročníku je Connecting Minds, Creating the Future. Český pavilon nese ve svých expozicích výrazné stopy kreativních myslí z Brna a Jihomoravského kraje, doprovodný program výstavy pak přicestuje téměř před váš práh a oživí mnohá města regionu.

Rozhovor k výstavě Armáda do kapsy

Už přes dvě stě let se sbírají vojenské figurky, říká o výstavě Armáda do kapsy vedoucí průvodců Památníku Mohyla míru Ondřej Buček.

URBANIA. 120 minut v kůži správců města

Přijďte převzít správu města, naslouchejte jeho potřebám a pomozte mu růst. Interaktivní výstava URBANIA vtáhne návštěvníky do reality městského plánování a rozvoje. Instalace ukazuje, jak vlastně funguje složitý organismus města a v čem spočívá práce lidí, kteří se podílejí na jeho správě a rozvoji. Prostřednictvím osmi situací poodhaluje dění v hlubinách úřadu a každá z těchto situací zároveň ilustruje jeden z principů, které jsou při správě města zásadní.