Nová výstava v Moravském zemském muzeu potěší dospělé i děti. Foto: MZM

Přesouváme. Prodlužujeme. Streamujeme. Točíme a fotíme. Sdílíme. Připravujeme, vyhlížíme. Improvizujeme. Nikdy toho nenecháme. Jaro 2021 bude v Brně zase krásné a kulturně bohaté. Až se skutečně všechna naše muzea a galerie otevřou, bude to posvátná chvíle. Takové chvíle se od nepaměti slavily, například poutěmi. I já se na ni vydám.

Svoji pouť za brněnskou kulturou zahájím v Technickém muzeu. I v době lockdownu u nich bylo pořád co sledovat. Letošní slavné přistání na Marsu si občas pro radost prohlédnu znovu a těším se a věřím, že ještě stihnu výstavu Vlněná elegance první republiky: Tvorba brněnských textilek mezi lety 1918 až 1939. V těchto slavných letech působilo v Brně více jak čtyřicet podniků, elegance provedení a vysoká krejčovina jejich produktů byla v té době proslulá.

I v Moravské galerii mě vždy dokážou zaujmout. Teď nedávno to byla performance z Atria Pražákova paláce a určitě se půjdu podívat do Jurkovičovy vily na duo Herrmann & Coufal. Tito mladí designéři se údajně chystají „zahrát si na Jurkoviče“ a navrhnout do těchto prostor objekty denní potřeby a dokonce to naučit i nás, návštěvníky. Tak to se tedy opravdu těším.

Moravské zemské muzeum tu především pro rodiny s dětmi připravilo výstavu, která hravě skloubí poznání i zábavu. Představí historii, kulturu i obyčejný život původních obyvatel Severní Ameriky – od Arktidy přes Velké pláně a prérie až po jihozápad. 

V Muzeu romské kultury je již připravena výstava Otisk cest. Fotografie Claude a Marie-José Carret. Už úvodní fotografie vypadá velmi lákavě, má se jednat o deníky života romských rodin z pohledu tradic, řemesel i běžného života. Manželé Carretovi své fotografie pořizovali mezi Romy celé Evropy v průběhu třiceti let.

A tak postupně projdu celé Brno. U hvězdárny prý k modelu Země a Měsíce přibude Mars, nakouknu do zoo, zda zvířata prospívají a zda jim aspoň trochu pomohly obědy, na které je Brňané v těžkých dobách pozvali, a skončím jak jinak než v Anthroposu. Moravské zemské muzeum tu především pro rodiny s dětmi připravilo výstavu, která hravě skloubí poznání i zábavu. Představí historii, kulturu i obyčejný život původních obyvatel Severní Ameriky – od Arktidy přes Velké pláně a prérie až po jihozápad.

Barbora Javorová

Vedoucí oddělení komunikace a marketingu Moravského zemského muzea

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne

Novou kurátorkou Galerie mladých je Ivana Hrončeková

Z pozice kurátorky Galerie TIC odchází Zuzu Janečková. Odvedla tu ohromný kus práce: s velkou obětavostí a laskavostí kurátorovala od roku 2012 desítky výstav, především v Galerii mladých.

Sbírka současného designu v Brně!

Velkou pozornost získává projekt Moravské galerie v Brně, která v uplynulých měsících založila sbírku současného designu a módy. Vystavovat ji bude v nových expozicích rekonstruovaného Uměleckoprůmyslového muzea.

Letem světem Moravským muzeem

Pavilon Anthropos v Pisárkách, Dietrichsteinský palác na Zelném trhu, Památník Leoše Janáčka na Smetanově ulici, zoologický depozitář na zámku v Budišově či Starý zámek v Jevišovicích, to vše je Moravské zemské muzeum.

Mainer a Paučo v Etcetera Gallery

Koncentrovaný výběr děl Martina Mainera a Samuela Pauča v Etcetera Gallery tvoří převážně obrazy z posledních dvou let.

Na počátku bylo slovo a to slovo bylo robot…

ROBOT2020 je výstava, kterou musíte vidět. Mechanický bubeník Josef ze hry Machinárium, robotické modely dinosaurů, replika endoskeletonu Arnolda Schwarzeneggera s jeho vlastnoručním podpisem, autorský film Vladimíra 518, erotická robotika 21. století, díla Krištofa Kintery a Jaroslava Róny, robotická dojička krav, Werichův filmový Golem jako historicky první český robot a desítky dalších odkazů na slovo robot, které poprvé zaznělo před sto lety v Čapkově divadelní hře R.U.R.