Na zámku v Rájci nad Svitavou si můžete prohlédnou obrazy holandských a vlámských mistrů. Foto: MAS Moravský kras

Jen málo turistických oblastí nabízí tak unikátní spojení chráněné krajinné oblasti a množství historických památek jako právě Moravský kras a okolí. Krajinu plnou bílých skal, hlubokých lesů a tajemných jeskyní zdobí sedmero zámků, v jejichž komnatách již nedočkavě vyhlížejí první letošní návštěvníky. Jen 30 kilometrů severně od Brna se můžete přenést do rozmanité historie tohoto neobyčejného regionu.

Rájec nad Svitavou, Boskovice a Lysice – honosná sídla šlechtických rodů

Trojice úchvatných zámků je tak blízko sebe, že je lze navštívit všechny za jeden den. Každý z nich však skýtá tolik zajímavostí a příběhů, že by byla škoda jejich prohlídku uspěchat. Doporučujeme proto dát si při objevování těchto klenotů Moravského krasu na čas.

Architekturou doby Ludvíka XVI. se nechali inspirovat Salmové, když na místě původního renesančního zámku v Rájci vystavěli klasicistní zámek francouzského stylu s přepychově vybavenými interiéry. Prostorné sály zdobí obrazárna, ve které převládají obrazy holandských a vlámských mistrů. Známá je rozsáhlá empírová knihovna s více než 60 000 svazky. 

V empírovém slohu je vystavěn i zámek Boskovice, který si čistotu tohoto elegantního slohu zachoval ve svých interiérech i exteriérech. Již vestibul vás uvítá mohutným trojramenným schodištěm a toskánskými sloupy.  V interiérech vyniká zejména taneční sál a množství předmětů denní potřeby určených dětem. Dnešní majitelé, hraběcí rodina Mensdorff-Pouilly, obývá horní patro zámku, a pokud budete mít štěstí, k vaší prohlídce se připojí. 

Třetí z romantických zámků najdete v Lysicích. Barokní stavba s bílou fasádou stojí na místě renesanční vodní tvrze a pyšní se bohatě zařízenými interiéry. Nahlédnete zde do životního stylu přední moravské hraběcí rodiny Dubských z Třebomyslic, prozkoumáte bohaté sbírky nábytku, skla, porcelánu, obrazů i vzácnou sbírku zbraní a můžete obdivovat krásu jejich reprezentačních komnat. 

Barokní zámek v Lysicích zaujme bohatě zařízenými interiéry i svým okolím. Foto: MAS Moravský kras

Kunštát a Letovice – monumentální svědkové historie

Seznamte se s místem, kde prožil svá mladá léta jeden z nejvýznamnějších českých králů nebo prozkoumejte starodávnou hladomornu na vlastní pěst. Zámky v Kunštátu a Letovicích propojují syrovost středověku a nápaditost tehdejšího stavitelství

Majestátní areál renesančního a barokního zámku Kunštát je spjatý především s českým králem Jiřím z Kunštátu a z Poděbrad. Hrad byl do roku 1520 rodovým sídlem pánů z Kunštátu a český král Jiřík zde v mládí často pobýval. Zámecké interiéry seznamují návštěvníky s kulturou bydlení posledních šlechtických majitelů. Zámek Letovice nabízí unikátní procházku historií zámku – můžete zde totiž nahlédnout jak do původních hradních místností, kterých se zatím nedotkla ruka restaurátora, tak do honosných komnat. Prohlídku zámku můžete absolvovat bez průvodce a projít si zámek od hladomorny až po půdu. 

Letovický zámek nabízí prohlídky s průvodcem i na vlastní pěst. Foto: MAS Moravský kras

Velké Opatovice a Blansko – za poznáním regionu

Kde se pobaví děti i dospělí? Zajímáte-li se o kartografii a dokážete-li se ztratit v historických mapách, rozhodně si zajeďte do Velkých Opatovic. Expozice Muzea Blanenska zase ocení ti, kteří plánují výlet s celou rodinou.

Barokní zámek ve Velkých Opatovicích je sídlem Moravského kartografického centra, které se zaměřuje na historický vývoj kartografie a tvorbu map na území Čech a Moravy. Ústředním výstavním prvkem je obří plastická mapa historických zemí Moravy a Slezska, která zabírá plochu cca 100 m2. Muzeum Blanenska, které sídlí v budově renesančního zámku v Blansku, své expozice zaměřilo především na rodiny s dětmi. V interaktivní expozici Časoprostor pro hrátky s historií si děti mohou vyzkoušet práci archeologa, kouzelné zrcadlo je oblékne do historických šatů a po celé trase prohlídky je čekají tajné schránky s hádankami. Dospělí se zde seznámí s blanenskou uměleckou litinou nebo historií objevů v Moravském krasu.

Plastická mapa historických zemí Moravy a Slezska je hlavním lákadlem zámku ve Velkých Opatovicích. Foto: MAS Moravský kras

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Archeopark Mikulčice – Kopčany

Jihomoravský kraj společně s Trnavským samosprávným krajem spolupracují od roku 2020 na projektu společné propagace Archeoparku Mikulčice – Kopčany. Projekt chce potenciálním návštěvníkům přiblížit, v čem tkví kouzlo těchto míst, a ukázat pro mnohé doposud neobjevený kraj.

Vydejte se do Blanska přivítat svatého Martina

Stalo se již dobrou tradicí, že o svatomartinském víkendu projde blanenskými ulicemi slavnostní historický průvod v čele s patronem města svatým Martinem na bílém koni. Vítání sv. Martina nabízí čtyřdenní kulturní program s historickým jarmarkem s tradičním zbožím, ochutnávkou vín, gastronomickými specialitami a mladým vínem.

Aqualand Moravia: procestujte svět vodních zážitků

Rodinný tobogán High Five, Wave Pool, Lazy River a mnoho dalšího! Aqualand Moravia skýtá nespočet dobrodružství.

Muzea v Moravském krasu a okolí

Pokud jste se rozhodli, že letošní léto návštěvu u moře či cesty do vzdálených zemí oželíte, určitě nebudete litovat. Stačí vyrazit jen pár kilometrů z brněnské metropole a jste v přírodě, na zajímavých místech. Pamětihodnostmi a historickou architekturou je Jihomoravský kraj proslulý. Tentokrát vás zveme do severozápadní části našeho kraje, do krajiny Moravského krasu a jeho okolí. V minulých číslech jsme představili hrady a zámky, přírodní krásy nebo tematické výlety. Nyní poodhalíme nabídku muzeí.

Hybridní léto v Ostravě

Hybrid je IN! Od hybridní pšenice přes hybridní auta a války až po hybrid art… Česko-polsko-slovenská výstava HYBRID-IN v Galerii výtvarného umění v Ostravě představuje současné autory, kteří pracují s hybridními, neklasickými a neluxusními materiály.